ENCYKLOPEDIA ŻEGOCIŃSKA - KIERAT

Kierat konny.

Kierat  - to urządzenie wykorzystujące siłę pociągową zwierząt do napędu stacjonarnych maszyn rolniczych takich jak sieczkarnia, wialnia czy młocarnia, bądź do wydobywania wody. To dawne urządzenie poruszane było przez woły lub konie, chodzące w koło.


    Kierat jest zespołem przekładni zębatych, najczęściej składający się z dwóch par kół, przymocowany do ramy. Konstrukcja kieratu, chociaż mało skomplikowana, pozwalała na efektywną (jak na tamte czasy oczywiście) pracę.
Zwierzęta obracały przekładnię chodząc po okręgu o średnicy około 10 metrów, natomiast napęd z kieratu do maszyn (młocarnie, sieczkarnie itp.) stojących w odległości kilkunastu metrów przekazywany był za pomocą wału. Wał składał się z kilku odcinków połączonych przegubami.

    Pierwsze kieraty były zbudowane całkowicie z drewna, łącznie z kołami zębatymi. W połowie XX wieku kierat konny został jednak całkowicie zastąpiony nowoczesniejszymi maszynami, ale w ludzkiej świadomości pozostał do dziś – mając na myśli ciężką pracę, często mówimy przecież o kieracie!

Źródła:

[wstecz]