ENCYKLOPEDIA ŻEGOCIŃSKA - KAMIENIOŁOM W ŻEGOCINIE

Dawny kamieniołom w Żegocinie. Foto 2019 r.

Kamieniołom w Żegocinie

  Znajduje się na prawym brzegu Potoku Saneckiego, przy drodze Dojście do niego dojście do kamieniołomu metalową kładką nad Potokiem Saneckim, zwanym też Sanką. Na tabliczce informacyjnej jest napis: „Park Geologiczny Piaskowców Grodziskich”. Pod względem geograficznym rejon kamieniołomu znajduje się na północnym obrzeżu Beskidu Wyspowego, na wysokości ok. 340 m - 360 m n.p.m. Teren kamieniołomu wykupił galicyjski Zarząd Dróg Krajowych od rodziny Burkowiczów już w 1853 roku. Początkowo wydobywany był tutaj kamień, który wykorzystywano pod fundamenty domów i do budowy murów oporowych wzdłuż Potoku Saneckiego. Na cele budownictwa drogowego rozpoczęto eksploatację tego kamieniołomu po I wojnie światowej. Na początku lat 30-tych zainstalowano tutaj kolejkę linową od szczytu kamieniołomu aż do drogi, a wewnątrz było wyrobisko i szyny dla wózków, którymi wywożono urobek nad brzeg potoku.

Kamieniołom  w Żegocinie - lata 60-te.

Pracownicy kamieniołomu w Żegocinie - lata 60-te.

     W czasie największego zapotrzebowania na ten kamień zatrudnionych tu było około 50 osób. Po II wojnie światowej zmniejszyła się liczebność pracowników i wydobycia. Eksploatację kamieniołomu zakończono w 1961 roku. Obecnie działka, na której zlokalizowany jest kamieniołom jest własnością Gminy. Obecnie wyrobisko po nieczynnym kamieniołomie i jednocześnie odkrywka geologiczna w kształcie amfiteatralnym, usytuowana w centrum wsi nad prawym brzegiem potoku Sanka.
    Były kamieniołom zarastał chaszczami i ulegał niszczeniu. W 2004 gmina Żegocina podjęła decyzję o urządzeniu tutaj parku geologicznego i biwaku rekreacyjnego. Nad potokiem zbudowano mostek, który umożliwia swobodny dostęp do kamieniołomu od strony drogi wojewódzkiej nr 965. Nad potokiem zbudowano mostek, który umożliwia swobodny dostęp do kamieniołomu od strony drogi wojewódzkiej nr 965. Na dnie wyrobiska kamieniołomu utworzono pole biwakowe z ławkami, na którym wykonano zadaszoną wiatę, murowany z kamieni kominek grillowy, krąg do palenia ogniska. Zamontowana obok tablica informacyjna z ilustracjami opisuje historię kamieniołomu i jego budowę geologiczną. Uroczyste otwarcie "Geologicznego Parku Piaskowców Grodziskich w Dawnym Kamieniołomie w Żegocinie" nastąpiło 27 października 2005 r.

Kamieniołom w Żegocinie. Park Geologiczny w Żegocinie.

  Odsłonięcie w Żegocinie daje możliwość obserwacji unikalnych form geologicznych wyeksponowanych na stromych ścianach powstałych w trakcie wydobywania kamienia. Badanie geologiczne prowadzili tu już geolodzy galicyjscy, w tym prof. Viktor Uhlig (1857-1911), potam także polscy, m. in. Kamila Skoczylas-Ciszewska (1902-1971). Geolodzy wyróżnili tu strefę, zwaną żegocińską, która reprezentowana jest przez sfałdowane utwory prezentujące się na jednej ze ścian. Odsłonięte obiekty geologiczne tworzyły się około 120 mln lat temu. Teraz możemy oglądać to co powstało w morzu, które było częścią dużego Oceanu Tetydy. Kamieniołom jest obiektem wyjątkowym dla geoturystów oraz dla wszystkich, których urzekają twory przyrody i działalności historycznej człowieka.
    Występują tu typowe pod względem układu warstw skalnych i ich rodzajów, skały dla całego regionu. Na ścianach skalnych z łatwością można rozróżnić występujące na przemian warstwy łupków i piaskowców z wyraźnymi strzałkami kalcytowami. Wśród łupków i piaskowców występują również warstwy zlepieńców z gródkami węgla kamiennego. Warstwy skalne ułożone są względem siebie równolegle i zapadają pod kątem ok. 400 w kierunku południowym. Grubość warstw skalnych waha się w granicach od 10 - 30 cm, a najgrubsza warstwa piaskowca wynosi ok. 50 cm. Warstwy piaskowca i łupka są spękane i wykazują dobą łupliwość. W piaskowcach spotyka się wykrystalizowane konkrecje kalcytu. Skały występujące w odkrywce są mało odporne na działanie czynników atmosferycznych, szczególnie łupek /łupie się na płytki/ i piaskowiec z łatwością ulegają procesom wietrzenia i jako luźna zwietrzelina osypują się po ścianach tworząc u podnóża stożki piargowe. 
Występują tu również żwirowce ilaste i margle szare. Warstwy piaskowców i łupków odsłaniają się również w korycie Potoku Sanka, u podnóża wyrobiska.

Źródła:
1. www.parki.org

[wstecz]