ENCYKLOPEDIA ŻEGOCIŃSKA - JASTRZĄBKA

Droga na Jastrzabkę

Jastrząbka to wzniesienie Beskidu Wyspowego, mierzące 565 m n. p. m., na którego stokach ułożyły się zabudowania wsi Rozdziele i Kamionka Mała. Jest to wschodni kraniec Beskidu Wyspowego, gdzie zatraca on swój typowo górski charakter i występują tylko niskie wzniesienia o niskiej wybitności.      
     Jastrząbka (na austriackich mapach Orłówka) znajduje się w grzbiecie pomiędzy dolinami Rozdzielca, Rosochatki i Kamieńskiego Potoku. Górna część stoków jest zalesiona, zaś dolne zbocza zajmują pola i zabudowania wiejskie. Północno - zachodnie stoki, na których znajduje się kilka zabudowań wsi Rozdziele są zacienione i w większości pokryte lasem.
    Jastrząbka oddzielona jest od Pasma Łopusza przełęczą zwaną "Góralowym Dziołem", przez którą wiedzie lokalna droga gminna ze stromymi podjazdami z Rozdziela do centrum Kamionki Małej.

    Góra Jastrząbka jest kojarzona przede wszystkim z Cmentarzem Wojennym nr 357, który znajduje się na skraju lasu, tuż pod szczytem, w granicach wsi Kamionka Mała. Jest on pamiątką po krwawych walkach grudnia 1914 roku. W dniach 8–13 grudnia 1914 wojska austriackie w bardzo zaciętych walkach zdobyły Jastrząbkę, na której okopali się Rosjanie, a stoki wzniesienia według relacji świadków były usłane trupami żołnierzy obu wrogich armii. Łącznie na cmentarzu pochowano 260 żołnierzy różnych narodowości. Cmentarz zaprojektował austriacki architekt Gustaw Ludwig, a jego charakterystycznym elementem jest drewniana, reprezentacyjna kaplica w stylu alpejskim. Na cmentarzu corocznie odprawiana jest Msza Święta w dniu 11 listopada, na którą przybywa wiele delegacji, w tym także delegacje Gminy Żegocina, a także młodzież uczestnicząca w rajdzie "Jak Oni w 1914".

W dole - Górolowy Dzioł. Nabożeństwo na cmentarzu nr 357.

W dole - Górolowy Dzioł.

Nabożeństwo na cmentarzu nr 357.

Źródła:
1.

[wstecz]