ENCYKLOPEDIA ŻEGOCIŃSKA - DZIEWIĘĆSIŁ BEZŁODYGOWY

Dziewięćsił bezłodygowy. Fot. T. Olszewski
Dziewięćsił bezłodygowy. Fot. T. Olszewski

   Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) - gatunek rośliny należącej do rodziny astrowatych. Występuje w rejonach alpejskich południowej i centralnej Europy, dosyć często na terenie Polski południowej.
   Głównym siedliskiem gatunku są suche łąki, nasłonecznione zbocza, murawy naskalne, górskie pastwiska, łąki z niską roślinnością, przydroża, miedze, trawiaste i kamieniste zbocza, a szczególnie południowe, wystawione na duże nasłonecznienie skarpy oraz zbocza przy górskich drogach. Wymagania glebowe nie są wygórowane, rośnie on na glebach jałowych, piaszczysto - gliniastych, przepuszczalnych o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym o niedużej wilgotności.
  To roślina charakterystyczna dwuletnia lub wieloletnia przypominająca przyziemną, kolczastą gwiazdę. Posiada długi i gruby korzeń palowy, słabo rozgałęziony i drewniejący, z którego wyrasta silnie zredukowana łodyga wysokości zaledwie 3 cm. Dziewięćsił choć w nazwie posiada "bezłodygowy" łodygę czasem jednak ma, może ona mieć kilkanaście a nawet 20 cm, zazwyczaj jednak wcale jej nie posiada, a z korzenia wyrasta duża rozeta charakterystycznych i efektownych liści zebranych w różyczkę średnicy 30-40 cm.

   Liście są pierzaste, powcinane, kolczaste, zbiegające w ogonek i posiadają białawo-pajęczynowaty spód. W sierpniu ze środka rozety, czyli różyczki liściowej wyrasta piękny kwiatostan - kolisty koszyczek średnicy do 15 cm. Okrywa koszyczka utworzona jest z listków zewnętrznych kolczastych, podobnych do liści oraz wewnętrznych szeroko rozpostartych słomiastych, srebrzystobiałych lub z różowym odcieniem.
  
W Polsce dziewięćsił bezłodygowy podlega ścisłej ochronie. Dawniej masowo zbierany ze względu na walory dekoracyjne oraz właściwości lecznicze. Przyczyniło się to do wyniszczenia wielu stanowisk w górach.
   Śmiało może być przyrodniczym symbolem Gminy Żegocina. Ten gatunek rośliny dwuletniej należącej do rodziny astrowatych, występuje w rejonach alpejskich południowej i centralnej Europy, ale również na terenie Polski (Beskidy, Pieniny, Tatry, Sudety). Na terenie Gminy Żegocina spotkać go można właściwie we wszystkich wioskach, a najwięcej w Rozdzielu (głównie stoki góry Kamionna) i Żegocinie (stoki Żarnówki). Od dawna właśnie motyw dziewięćsiła jest wykorzystywany w tutejszej sztuce rękodzielniczej, głównie snycerskiej. Nie mogło go także zabraknąć na jednej z wydanej w Żegocinie widokówek.

Źródła:
1. https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/dziewiecsil;3895897.html
2.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziewi%C4%99%C4%87si%C5%82_bez%C5%82odygowy
3. https://atlas.roslin.pl/plant/6631

[wstecz]