ENCYKLOPEDIA ŻEGOCIŃSKA - ALEJA GRABOWA W ŁĄKCIE GÓRNEJ

Aleja grabowa w Łąkcie Górnej.

  Aleja grabowa - część parku zespołu dworskiego w Łąkcie Górnej.  Ma około pięć, sześć metrów szerokości i co najmniej i ponad sto metrów długości. Jest  częścią  zabytkowego zespołu o powierzchni 2,5 ha, w skład którego wchodzi dwór, spichlerz, drewniana kapliczka i park. 
   Została założona w drugiej połowie XIX w., natomiast obecnie rosnące drzewa mają ok. 50 - 60  lat. Pośrodku alei znajdowała się droga dojazdowa prowadząca do dworu. Od 2006 roku wraz z zespołem dworskim jest wpisana do rejestru zabytków. W 2015 r. aleja została poddana zabiegom rewitatizacyjnym, polegającym na usunięciu posuszu oraz wykonaniu cięć pielęgnacyjnych.
   Wygląda imponująco. Najpiękniej jest tam podczas zachodu słońca, kiedy żółte promienie przedzierają się przez gęste liście. Ten malowniczy zakątek Łąkty Górnej jest celem wielu spacerowiczów, ale nie ma się temu co dziwić, ponieważ miejsce to jest naprawdę urocze.
  Rozpoczyna się przy drodze prowadzącej do basenu, nieco ponad Obeliskiem Stefana Bohanesa i stojącej obok figury Chrystyusa. Otwierają ją dwa okazałe dęby. Pień rozgałęzia się na grube, boczne konary, tworząc szeroką, rozłożystą koronę. Wiek tutejszych dębów został oszacowany na 120 lat (dąb po lewej, patrząc w kierunku dworu) i 220 lat (dąb po prawej).
  
Jesienią 2015 roku na terenie zabytkowego parku podworskiego Oddział ZPKWM w Tarnowie zrealizował projekt pod nazwą "Rewitalizacja zabytkowej alei drzew oraz zagospodarowanie jej otoczenia na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Zachodniego Pogórza Wiśnickiego". Wykonano wóczas rewitalizację zabytkowej alei grabowej (ponad 200 drzew), polegającą na podjęciu działań pielęgnacyjnych, usunięciu posuszu. Dla promowania i uwydatnienia walorów przyrodniczych terenu realizacji zadania oraz szerzenia wiedzy wśród społeczeństwa wykonano tablice informacyjne oraz wiatę edukacyjną.

Źródła:
1.

[wstecz]