CIEKAWOSTKI - OPOWIEŚĆ O KAPLICZCE DWORSKIEJ

Kapliczka dworska w Łąkcie Górnej.

     Na terenie parku poddworskiego w Łąkcie Górnej znajduje się kapliczka zwana dworską. Według legendy kapliczkę w tym miejscu zbudował pewien szlachcic, który był napadnięty przez wilki i uratował się właśnie w tym miejscu. Za uratowanie życia zbudował kapliczkę. Oczywiście była to inna, niż stojąca dzisiaj, kapliczka. Potem w tym miejscu kapliczkę zbudowali właściciele dworu - Państwo Rutowscy.

      Kiedy w styczniu 1945 roku do Łąkty wkroczyły wojska radzieckie, Rutowscy opuścili dwór i wyjechali pośpiesznie do Krakowa. W Łąkcie pozostał jedynie zarządca, który nazywał się Józef Kupczyn. Był to człowiek o wysokiej kulturze i bardzo uczynny. Kiedy żołnierze radzieccy weszli do dworu i zastali tam zarządcę, to uznali go za burżuja i aresztowali go, prowadząc do sztabu, który stacjonował wówczas w Ujeździe. Obeszli się z nim dosyć okrutnie.   Kupczyn, jadąc z żołnierzami w kierunku Ujazdu, nie myślał już, że rozstaje się z życiem. Tymczasem niezwykły zbieg okoliczności uratował mu życie. Oficer radziecki, który po drodze postanowił wylegitymować zarządcę, zaniemówił, gdy niespodziewanie okazało się, że oficer i zarządca pochodzą z tej samej ukraińskiej wioski. Obaj, jeszcze jako dzieci, razem się bawili. Kupczyn pochodził z Ukrainy i był wychowankiem tamtejszego Domu Dziecka. Uściskali się serdecznie, powspominali i tym sposobem Kupczyn, cały i zdrów, powrócił do dworu.

      Wdzięczny za uratowanie życia odnowił wkrótce kapliczkę, zwłaszcza ołtarz zrobiony przez nieżyjącego już Juliana Adamczyka z Łąkty Górnej. Tym sposobem na ołtarzu znalazło się godne miejsce dla obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, który został namalowany przez księdza Stachonia z Rozdziela. Pan Kupczyn zamówił także u mnie dwa mniejsze obrazy do bocznych części ołtarza, które przedstawiały św. Mikołaja i św. Jana Bosco. W kapliczce, jeszcze po wojnie, odbywały się w niedziele msze święte, lecz wkrótce komunistyczne władze zabroniły ich odprawiania. Dziś kapliczka stoi w zupełnym zapomnieniu a jej wnętrze zostało przez wandali zdewastowane.

      Obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy znalazł się w wybudowanym w Łąkcie Górnej kościele, który za patronkę przyjął właśnie Matkę Boską Nieustającej Pomocy.

Kapliczka dworska - obraz Anny Łękawa.

Autorką tej opowieści jest znana malarka i poetka ludowa z Łąkty Górnej pani Anna Łękawa.

[wstecz]