kalendarium2006.jpg (27101 bytes)

STYCZEŃ
  • 1.01. Przy niewielkim mrozie i kilkucentymetrowej warstwie śniegu radośnie powitano w Żegocinie 2006 rok. Młodzież tańczyła w Klubie "Hexe", w CKSiT bawili się uczestnicy wesela Natalii i Piotra, a w Klubie "Ralaks" goście hotelowi. Około północy do centrum wsi przyszło około pięćdziesiąt osób, by obejrzeć sztuczne ognie, wznieść noworoczny toast, złożyć sobie życzenia i pokolędować.

  • 20.01. W sali obrad Urzędu Gminy w Żegocinie samorząd gminy zorganizował spotkanie, podczas którego pożegnano przechodzącego na emeryturę, przeniesionego do Bochni Kierownika Posterunku Policji w Żegocinie starszego aspiranta Dariusza Krakowskiego, a powitano jego następcę na tym stanowisku - st. asp. Krzysztofa Klubę. 

  • 22.01. Miał miejsce XXIV Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych. Tym razem  "O Lipnicką Gwiazdę" rywalizowało 20 zespołów kolędniczych. Znów duży sukces grupy Anny Zelek z Rozdziela, której "Draby" zajęły I miejsce ex aequo z "Herodami" z Gwoźdźca. 

  • 22.01. Już po raz czwarty, tym razem w remizie OSP w Bytomsku, spotkali się na wieczorze opłatkowym strażacy gminy Żegocina. Uczestnicy spotkania oglądnęli jasełkowe przedstawienie, zaprezentowane przez uczniów PSP w Bytomsku. Uroczystość - wspaniale przygotowaną przez strażaków i Koło Gospodyń Wiejskich z Bytomska - zakończyło wspólne kolędowanie.

  • 25.01. W sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Rozdzielu rozegrano Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt. O puchary i nagrody rywalizowało 5 zespołów. Wygrała drużyna gospodarzy prowadzona przez Romana Nożkiewicza.

  • 28.01. W Świetlicy Wiejskiej w Rozdzielu odbył się trzeci Gminny Przegląd Grup Kolędniczych.  Siedem zespołów oglądała licznie przybyła publiczność, wśród której byli nie tylko mieszkańcy Rozdziela, ale także goście z pozostałych wiosek gminy pragnący oglądać występy dzieci i wnuków.

  • 28.01. W sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie, na jubileuszowej - dziesiątej od początku istnienia w Żegocinie liceum ogólnokształcącego - studniówce, bawiło się około 120 osób.

LUTY
  • 2.02.  Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy gościło Urszulę Własiuk - autorkę pięknie wydanej w Krakowie, w 2003 roku książki - przewodnika pt. "Ja tam u was byłem ... - pilnujcie mi tych szlaków" oraz prezeską zarządu Fundacji "Szlaki Papieskie".

  • 2.02. Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie zorganizowało po raz kolejny "Ostatki kolędowe". Zadebiutował w Żegocinie dwugłosowy chór z Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej, działający pod kierunkiem Ewy Rosiek i Ewy Kępa. Wystąpili także: czterogłosowy Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKSiT w Żegocinie, grająca pod batutą Mieczysława Kędry.

  • 5.02. Już po raz czwarty Wójt Gminy Żegocina zorganizował dla najmłodszego pokolenia mieszkańców gminy karnawałowy bal. W sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie bawiło się około 150 dzieci. Na każdego balowicza, czekało wiele niespodzianek, m. in. wybór króla i królowej balu oraz konkurs piosenkarski.

  • 5.02. W   "IX Pastuszkowym Kolędowaniu" w Podegrodziu wzięło udział 27 najlepszych grup dziecięcych i młodzieżowych Polski Południowej. Prowadzona przez Annę Zelek grupa "Draby" jak zwykle nie zawiodła i zajęła w Podegrodziu I miejsce.

MARZEC
  • 02.03. Gminna Biblioteka Publiczna i Publiczna Szkoła Podstawowa w Żegocinie zorganizowały piątą już edycję konkursu recytatorskiego pod nazwą "Gminny Przegląd Twórczości Poetów Ziemi Żegocińskiej". W rywalizacji na pięknie mówione słowa wierszy żegocińskich poetów mogą brać udział wyłącznie uczniowie klas trzecich i szóstych szkół podstawowych z terenu gminy.

  • 09.03. W gminnych eliminacjach OTWP "Młodzież zapobiega pożarom", które rozegrano w Zespole Szkół w Rozdzielu, wzięło udział 31 uczniów (po 12 ze szkół podstawowych i gimnazjum oraz 7 z żegocińskiego LO). Na terenie gminy do rywalizacji przystąpiło 61 uczniów.

  • 12.03. Żegocińskich oldboje z klubu "Beskid" po raz drugi z rzędu zdobyli Puchar Ziemi Bocheńskiej. Piotr Bukowiec został królem strzelców turnieju.

  • 24.03. Z udziałem inwestorów, wykonawców, łąkieckich radnych, sołtysa Stanisława Krawczyka, inspektora nadzoru Ryszarda Trojanowskiego odbyło się w Łąkcie Górnej przekazanie do eksploatacji "Wiejskiego Ośrodka Tradycji i Kultury Regionalnej". Środki na modernizacje obiektu pochodzą z Ministerstwa Kultury. Dużo było pracy społecznej mieszkańców Łąkty Górnej, wyszacowanych na 16 tysięcy złotych.

  • 28.03. W sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej został rozegrany Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt Klas V o Nagrody Wójta Gminy w Żegocinie. W imprezie zorganizowanej przez UKS "Dwór" Łąkta Górna wystąpiło pięć drużyn. Z kompletem punktów wygrała reprezentacja gospodarzy, wyprzedzając piątoklasistki z PSP nr 5 w Bochni, PSP w Rozdzielu, PSP w Rzezawie i PSP w Leszczynie.

KWIECIEŃ
  • 09.04. Zgodnie z wieloletnią już tradycją we wszystkich kościołach na terenie gminy (Łąkcie Górnej, Rozdzielu i Żegocinie) po sumach odbyły się konkursy palm. W Żegocinie wygrały palmy: państwa Kaczmarczyków z Bytomska i Tomasza Waligóry z Żegociny.

  • 20.04.  "Mamy cztery pory roku" - to tytuł konkursu recytatorskiego, przeznaczonego dla uczniów klas 0 - III, który zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Żegocinie.

  • 23.04. Z inicjatywy ks. Stanisława Szczygła - kapelana Strażaków Ochotników Gminy Żegocina i przy współpracy Zarządu OSP w Łąkcie Górnej I Zarządu Gminnego Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Żegocinie zorganizowano miłą uroczystość, podczas której dziękowano łąkieckim druhom za 50-letnią pracę społeczną w szeregach ochotniczej straży pożarnej.

  • 24.04. Gimnazjalistki z Żegociny okazały się najlepsze w turnieju rejonowym sportowej Gimnazjady. Zawody rozegrano go w Krzeszowicach. Rywalkami gimnazjalistek reprezentujących powiat bocheński w walce o awans do zawodów szczebla wojewódzkiego były najlepsze zespoły regionu krakowskiego, obejmującego powiaty: Bochnia, Wieliczka, Niepołomice, Miechów, Proszowice, Skawina, Krzeszowice.

MAJ
  • 03.05. Na terenie Gminy Żegocina przebywała pięcioosobowa delegacja strażaków z Saarlouis (Niemcy - Okręg Saary), którzy w ramach partnerskiej współpracy przez 5 dni przebywali w powiecie bocheńskim. Niemieccy strażacy zwiedzili remizy OSP Żegocina i OSP Rozdziele, złożyli kwiatu pod Figura Św. Floriana w Żegocinie, a wieczorem uczestniczyli w mszy świętej w Łąkcie Górnej i gminnych obchodach Dnia Strażaka.

  • 12.05. W miechowskim Oddziale Krakowskiego Banku Spółdzielczego miał miejsce wernisaż malarstwa Teresy Mrugacz, w którym wzięła udział autorka.

  • 13.05. W sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie zebrali się delegaci z poszczególnych jednostek OSP Gminy Żegocina, aby podsumować minioną kadencję, udzielić zarządowi absolutorium, wybrać władze na kolejna kadencję oraz uchwalić program działania na lata 2006 - 2010. Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego wybrano ponownie Leopolda Grabowskiego.

  • 16 - 18. 05. W Żegocinie miał miejsce plener malarski, którego tematem przewodnim były "Uroki ziemi żegocińskiej". Impreza była wspólnym przedsięwzięciem Karczmy "Pod Patrią" i Liceum Plastycznego im. Jana Matejki z Nowego Wiśnicza.

  • 21.05. Na stadionie w Nowym Wiśniczu rozegrano III Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP. O palmę pierwszeństwa w powiecie w sporcie strażackim rywalizowało 16 zespołów, w tym 8 w grupie A (seniorów), 2 w grupie C (16-18 lat) i 6 drużyn młodzieżowych. Gmina Żegocina była reprezentowana na tych zawodach tylko przez drużynę wystawioną przez OSP w Łąkcie Górnej.

  • 25.05. W sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej miał miejsce uroczysty apel, podczas którego uczczono 95 rocznicę urodzin Anny Łękawa - poetki i malarki ludowej. Artystka przekazała szkole wspaniały dar - dziewięć obrazów, przedstawiający figury przydrożne znajdujące się na terenie wsi Łąkta Górna.

CZERWIEC
  • 04.06. Na krakowskim Rynku Głównym odbył się "XIII Wielki Integracyjny Festyn dla Dzieci". Wśród wykonawców był także Zespół Dziecięcy "Rozdzielskie Nutki" i "Grosik" - oba działające w Rozdzielu pod kierownictwem Anny Zelek.

  • 04.06. W XVII Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego "Krakowiaczek" w Łoniowej wziął udział Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca z Łąkty Górnej, prowadzony przez instruktorkę Agnieszkę Żołna. Zespół uzyskał wyróżnienie i nagrodę w wysokości 400 zł.

LIPIEC
  • 30.07. Bacówka "Nad Wilczym Rynkiem" w Rozdzielu zorganizowała po raz kolejny "Piknik rekreacyjno - sportowy". Podstawowymi atrakcjami tego popołudnia i wieczoru były mecze finałowe piłki siatkowej, konkurs śpiewania karaoke i inne konkursy rekreacyjne - wszystko to z atrakcyjnymi nagrodami.

SIERPIEŃ
  • 05.-19.08. Grupa 44 młodych mieszkańców Gminy Żegocina przebywała wraz z trzema opiekunami na koloni do miejscowości Rewal nad Morzem Bałtyckim. Wyjazd został sfinansowany przez Urząd Gminy w Żegocinie.

  • 12-13.08. "713. Urodziny Żegociny". Główne gwiazdy imprezy to: Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza (wspaniały występ na stadionie) oraz kielecka grupa rockowa "Mafia".

  • 13 sierpnia 2006 roku odbył się finałowy mecz turnieju piłkarskiego, w którym reprezentacja Łąkty Górnej pokonała 4 : 3 Żegocinę, zdobywając tym samym tytuł Mistrza Gminy Żegocina 2006" i puchar przechodni głównego organizatora tej imprezy - Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie.

  • 08. Fala wakacyjnych, rekordowych upałów oraz długotrwały brak opadów i wynikająca z tego późniejsza susza dały się we znaki rolnikom. Straty w plonach są spore. Część rolników otrzymała od państwa odszkodowania.

WRZESIEŃ
  • 02.09. Grzegorz Matras z Młynnego wygrał III Turniej Tenisa Ziemnego "Żegocina CUP", pokonując w trwającym półtorej godziny meczu finałowym Marka Molendę z Buska Zdroju 2 : 0 (6:4, 7:5). Zawody od początku organizuje Janusz Hejmo z Krakowa.

  • 03.09. Wśród kilkudziesięciu tysięcy uczestników Jasnogórskich Dożynek była także delegacja z parafii żegocińskiej. Wyraźnie zaznaczyli swoją obecność, co mogliśmy oglądać w bezpośredniej telewizyjnej transmisji. Członkini delegacji Stanisława Ziółkowska dostąpiła zaszczytu odczytania jednej z modlitw.

  • 04.09. Nie zapomniano w Żegocinie o przypadającej w tym roku 67. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Delegacje uczniów, samorządu i kombatantów wzięły udział w ceremonii złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem postawionym w Żegocinie w hołdzie tym, co polegli za Ojczyznę w latach 1939 - 1945.

  • 13.09. W Bytomsku miała miejsce potrójna uroczystość. Powiększona o dwa oddziały i rozbudowana kosztem ponad 1.271 tys. zł szkoła podstawowa otrzymała imię Świętego Mikołaja i sztandar oraz została poświęcona i uroczyście przekazana do użytku.

PAŹDZIERNIK
  • 03.10. W Żegocinie, w sali konferencyjnej Klubu "Hexe", odbyła się konferencja sprawozdawczo - wyborcza Międzygminnego Oddziału ZNP Trzciana - Żegocina. Podsumowano czteroletnią kadencję i wybrano nowe władze. Prezesem Zarządu został wybrany ponownie Wiesław Wolak.

  • 13.10. Po prawie czterech latach starań i prac został przekazany do użytku plac zabaw dla młodszych i starszych dzieci, znajdujący się w pobliżu Zespołu Szkół w Rozdzielu. Wspólne działanie dyrekcji, rodziców, sponsorów i samorządu gminnego przyniosło wreszcie oczekiwany efekt.

  • 18.10. Z udziałem przedstawicieli Zarządu i Rady Nadzorczej KBS oraz zaproszonych gości odbyła się ceremonia poświęcenia i otwarcia nowej siedziby żegocińskiej Filii Krakowskiego Banku Spółdzielczego, która została przeniesiona na parter. Uruchomiony został także już drugi w Żegocinie bankomat.

  • 18.10. Około stu strażaków - ochotników z terenu powiatu bocheńskiego i Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, wzięło udział w ćwiczeniach taktyczno - bojowych "Łąkta 2005", które przeprowadzono dużym nakładem sił i środków w okolicy odwiertu gazu ziemnego na pograniczu Łąkty Górnej i Muchówki.

  • 27 października 2006 roku w rejonie źródeł żegocińskiej wody mineralnej miała miejsce uroczystość oddania oddania tego miejsca dla użytku turystów. Głównym bohaterem przedsięwzięcia jest żegociński radny Franciszek Koszyk, którego staraniem źródła te zostały  zagospodarowane. Źródełka i umieszczoną w pobliżu kapliczkę Św. Franciszka z Asyżu pobłogosławił ks. proboszcz Leszek Dudziak.

LISTOPAD
  • 12.11. Odbyły się wybory samorządowe. Frekwencja wyniosła 55,11%. Spośród 34 kandydatów wybrano 15 radnych. Wójtem ponownie wybrano Jerzego Błoniarza, który uzyskał 83,41 procent oddanych głosów. Do Rady Powiatu wybrano dwóch mieszkańców gminy: Annę Rogala i Zbigniewa Szewczyka.

  • 18.11. Już po raz trzeci strażacy z wszystkich jednostek gminy podczas "Strażackich Zaduszek" modlili się w łąkieckim kościele w intencji zmarłych druhów.

  • 27.11. Odbyła się pierwsza sesja nowo wybranej Rady Gminy w Żegocinie. Przewodniczącym Rady wybrano ponownie Jana Marcinka.

  • 28.11. Odbył się końcowy odbiór zadania inwestycyjnego, które nosiło nazwę "Rozbudowa sieci wodociągowej z przyłączami w miejscowości Łąkta Górna". Było ono realizowane w Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego.  Wykonano 12.000 mb sieci wodociągowej  i przyłączono do niej aż 199 gospodarstw domowych. Ostatecznie wartość całego zadania wyniosła 1.236.002,33 zł.

  • 29.11. Grupa wolontariuszy Pokojowego Patrolu z grupy "Północ" zjawiła się w Żegocinie, by przeszkolić 31 nauczycieli z 16 szkół podstawowych pięciu gmin powiatu bocheńskiego i wielickiego w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Ci z kolei szkolić będą uczniów, wykorzystując otrzymane od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy materiały naukowe.

GRUDZIEŃ
  • 03.12. W tym roku szczególnie uroczyście obchodzono w Żegocinie odpust parafialny. Połączono go bowiem z obchodami setnej rocznicy konsekracji zbudowanej w 1896 roku świątyni. Sumę odpustową celebrował w asyście licznych księży ks. bp Wiktor Skworc, który dokonał także poświęcenie odnowionego wnętrza kościoła.

  • 06.12. W nowej szkole w Bytomsku zorganizowano Mikołajki. Zanim do dzieci, rodziców oraz gości ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Żegocinie przybył gość z prezentami, uczniowie przedstawili osobom zebranym w sali szkolnej okolicznościowy program artystyczny z inscenizacjami o Patronie Szkoły.

  • 11-13.12. Nie zapomniano w szkołach Gminy Żegocina o przypadającej w tym roku 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Centralnym miejscem uroczystości było Rozdziele. W tutejszym kościele najpierw ks. proboszcz Leszek Dudziak odprawił w intencji ofiar stanu wojennego mszę świętą. Potem w szkole odbyła się uroczysta akademia.

  • 20.12. 18 października 2006 roku Gmina Żegocina ogłosiła przetarg nieograniczony na sprzedaż Zespołu Dworsko - Parkowego w Łąkcie Górnej, wpisanego w maju 2006 roku do rejestru zabytków nieruchomych. Przetarg zaplanowano na 20 grudnia 2006 roku, ale nie doszedł do skutku z powodu braku chętnych.

  • 30.12. Złoci i Srebrni Jubilaci z terenu gminy spotkali się w żegocińskim kościele parafialnym, gdzie mszę świętą w ich intencji odprawił ks. proboszcz Leszek Dudziak, a potem w sali CKSiT, gdzie wręczono Złotym Jubilatom medale, a wszystkim pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Uroczystość zorganizował Urząd Stanu Cywilnego w Żegocinie.

  • 31.12. Do Żegociny przybył Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski. Został zaproszony przez ks. prałata dr ppłk Zbigniewa Kępę. W ostatnim dniu Starego Roku celebrował Mszę św. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Żegocinie oraz nawiedził cmentarz I wojny światowej nr 303 w Rajbrocie (na Rakowcu). Natomiast pierwszy dzień 2007 roku rozpoczął od celebrowania mszy świętej w kościele parafialnym w Łąkcie Górnej.

[wstecz]