KALENDARIUM WYDARZEŃ 2005 ROKU.

STYCZEŃ
  • 20 stycznia 2005 roku,  w Świetlicy Wiejskiej w Bytomsku odbyła się trzecia już "Promocja Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Żegocińskiej". Głównym organizatorem jej cyklicznej imprezy jest Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie. W "Babcinej Izbie" - starannie przygotowanej w świetlicy wiejskiej w Bytomsku przez tamtejszą społeczność - brakowało miejsca, bo tak wielu było uczestników tej imprezy.

  • 23 stycznia w Świetlicy Wiejskiej w Rozdzielu miał miejsce II Gminny Przegląd Grup Kolędniczych. Sala świetlicy wiejskiej, w której odbył się przegląd prawie w całości wypełniła się mieszkańcami Rozdziela i gośćmi z pozostałych wiosek gminy. Ci, co pomimo opadów śniegu zdecydowali się przyjść do rozdzielskiej świetlicy, z pewnością nie żałowali. Półtorej godziny znakomitej zabawy, pełnej wigoru i humoru, zapewniły cztery kolędnicze grupy dziecięce i jedna dorosła - grupa kolędnicza rozdzielskich strażaków - gościnnie występująca w tym przeglądzie.

  • 29 stycznia 2005 r. w remizie OSP Rozdziele miało miejsce drugie już strażackie spotkania opłatkowe. W imprezie, zorganizowanej przez Zarząd Gminnego Oddziału OSP w Żegocinie, przy współpracy kapelana żegocińskich strażaków - ochotników księdza Stanisława Szczygła, wzięły udział delegacje wszystkich gminnych jednostek oraz zaproszeni goście, m. in. Komendant Powiatowy PSP w Bochni kpt. Krzysztof Kokoszka i Przewodniczący Rady Gminy w Żegocinie Jan Marcinek. Kolędowała m. In. strażacka grupa kolędnicza OSP w Rozdzielu.

  • 29 stycznia - już po raz dziewiąty w krótkiej historii żegocińskiego liceum - uczniowie klas maturalnych zorganizowali wspólnie z rodzicami i wychowawczyniami oraz dyrekcją szkoły bal studniówkowy. W sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie bawiło się ponad 150 osób, w tym 44 maturzystów. Była to pierwsza po reformie oświaty studniówka, w której wzięli udział uczniowie klas trzecich. Do tej pory zawsze byli to czwartoklasiści.

LUTY
  • 6 lutego 2005 roku, w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie miał miejsce III Bal Karnawałowy, zorganizowany dla dzieci przez Wójta Gminy Jerzego Błoniarza i wspierające go instytucje: Gminną Bibliotekę Publiczną oraz CKSiT w Żegocinie i sponsorów. Bal, na który przybyło ponad sto dzieci wraz z rodzicami, udał się znakomicie.

  • 23 lutego 2005 roku Uczniowski Klub Sportowy "Dwór" z ZS Łąkcie Górnej zorganizował "I Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Żegocina". W sportowej walce o to trofeum zmierzyło się osiem drużyn, które tworzyli uczniowie klas szóstych szkół podstawowych. Wygrała drużyna bocheńskiej PSP nr 5, która w finale, w stosunku 7:3, pokonała kolegów z PSP w Królówce.

  • 28 lutego 2005 r. w Domu Kultury w Żegocinie odbył się finał IV Gminnego Przeglądu Twórczości Poetów Ziemi Żegocińskiej. W finale udział wzięło 21 uczniów z klas III i VI szkół terenu gminy. W kategorii klas III wygrała: Iwona Zelek z Zespołu Szkół w Rozdzielu, a w kategorii klas VI - Monika Matras z Publicznej Szkoły Podstawowej w Żegocinie.

MARZEC
  • 3 marca 2005 r. Rada Gminy w Żegocinie - większością głosów, przy 3 głosach wstrzymujących się - uchwaliła Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Proces jego przygotowania trwał aż trzy lata. Rysowanie map, pisanie obszernych opracowań, konsultowanie ich z 32 instytucjami oraz mieszkańcami gminy trwało długo, ale wreszcie powstał nowy plan, zastępujący poprzedni, który był przyjęty w 1978 roku i aż pięciokrotnie zmieniany i nowelizowany. Jego autorką jest inż. Anna Makowiecka.

  • 7 marca 2005 roku - po dziesięcioletniej przerwie - rozegrano gminną eliminację Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej o awans do eliminacji powiatowej rywalizowała rekordowa liczba uczniów: 13 ze szkół podstawowych, 14 gimnazjalistów oraz aż 26 uczniów żegocińskiego liceum ogólnokształcącego. Licealistka Jadwiga Ptaszek z Żegociny dotarła aż do eliminacji wojewódzkich.

  • 20 marca 2005 roku miał miejsce w Żegocinie tradycyjny już parafialny konkurs palm. Wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników. Rekordowa była też liczba nagród ufundowanych przez księdza proboszcza Leszka Dudziaka, których przyznano aż 18. Jury przyznało dwa równorzędne I miejsca palmom, zgłoszonym do konkursu przez Dawida Kaczmarczyka z Bytomska oraz Tomasza Waligórę z Żegociny.

KWIECIEŃ
  • 1 kwietnia 2005 roku zmarła pani Krystyna Holota - wielce dla mieszkańców powiatu zasłużona mieszkanka Łąkty Górnej, która ofiarną, pełną poświęcenia pracą lekarza uratowała zdrowie i życie tysiącom ludzi. "Niezwykły lekarz i człowiek" - pod takim tytułem ukazał się w tegorocznym, majowym numerze miesięcznika "Ziemia Bocheńska" (nr 5 (140) - maj 2005) artykuł poświęcony zmarłej.

  • 2 kwietnia 2005 r. miało miejsce uroczyste otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy w Żegocinie. W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości, m. in. J.E. Ks. Bp Wiktor Skworc, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Andrzej Sasuła, wicewojewoda Ryszard Półtorak, posłowie: Aleksander Grad i Wiesław Woda oraz senator Mieczysław Mietła i Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 490 tys. zł (środki Wojewody, Marszałka Województwa Małopolskiego i Gminy Żegocina. Starosta Bocheński przekazał zaś nieodpłatnie budynek po byłym Ośrodku Zdrowia, który po gruntownej modernizacji stał się miejscem spotkań ponad dwudziestu podopiecznych.

  • W pierwszych dniach kwietnia mieszkańcy gminy modlili się w intencji Jana Pawła II, a po jego śmierci w dniu 2 kwietnia, bardzo licznie uczestniczyli w specjalnych modlitwach i nabożeństwach. Wiele osób przez kilkanaście dni uczestniczyło w modlitewnych spotkaniach przy pomniku Jana Pawła II w Łąkcie Górnej.

  • 14 kwietnia 2005 roku zmarł w limanowskim szpitalu rozdzielski poeta ludowy i zasłużony działacz społeczny Józef Wróbel. Miał 82 lata. 16 kwietnia w żegocińskim kościele, a następnie na tutejszym cmentarzu, pożegnali się z Nim członkowie rodziny, liczni przyjaciele, sąsiedzi, samorządowe władze gminy Żegocina, członkowie stowarzyszeń społecznych, których był członkiem.

MAJ
  • 3 maja 2005 roku, podczas gminnych obchodów dnia strażaka, które odbyły się w Bełdnie tamtejsza jednostka OSP otrzymała sztandar i nowoczesną motopompę marki Daihatsu. Sztandar, ufundowany przez społeczność Bełdna i pobłogosławiony podczas polowej Mszy Świętej, odprawionej przed remizą przez duszpasterza strażaków - ochotników gminy Żegocina - ks. kanonika z Łąkty Górnej Stanisława Szczygła, wręczył strażakom Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie - poseł Wiesław Woda.

  • 8 maja w kościele w Rozdzielu odprawiona została Msza Świętą w intencji zmarłego 10 lat temu patrona Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej Czesława Blajdy. Po nabożeństwie, w rozdzielskiej świetlicy, odbyła się promocja wydanego staraniem Stowarzyszenia reprintu napisanej przez niego w 1935 roku monograficznej pracy "Rozdziele w powiecie bocheńskim".

  • 25 maja 2005 r. w sali widowiskowej CKSIT w Żegocinie odbyło się spotkanie aktywu społecznego gminy Żegocina, zorganizowane z okazji 15-lecia samorządu terytorialnego. Stało się ono okazją do dokonania bilansu sukcesów i niepowodzeń żegocińskiego samorządu oraz wyrażenia podziękowań tym, którzy w działalności samorządowej szczególnie się wyróżnili.

CZERWIEC
  • W nocy z 9 na 10 czerwca 2005 roku dokonano włamania do remizy OSP w Żegocinie. Łupem złodziei, którzy sforsowali okna i drzwi, padł sprzęt, który w akcjach ratowniczych jest niezbędny: dwie pilarki (w tym jedna do cięcia betonu) oraz agregat prądotwórczy. To już trzecia w ostatnich latach kradzież dokonana w tej remizie.

  • 10 czerwca 2005 roku Prezes Zarządu Jan Marcinek, wiceprezes Jerzy Matlęga oraz Sekretarz Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie Tadeusz Olszewski podpisali z Heifer Project International z Little Rock (Arkansas, USA) umowę w sprawie realizacji projektu "Rozwój pszczelarstwa w gminie Żegocina". Okres realizacji projektu zamykają daty: 27 maja 2005 - 30 czerwca 2009. Na jego realizacje HPI przekaże ponad 30 tysięcy dolarów. 

  • 27 czerwca 2005 r. na prostym odcinku drogi w Łąkcie Górnej miała miejsce kolizja fiata tipo z fiatem cinquecento. Ten wypadek zapoczątkował serię wypadków na drogach w tej miejscowości. Na szczęście skończyło się tylko na obrażeniach i rozbitych pojazdach.

LIPIEC
  • 1 lipca 2005 roku był pierwszym dniem funkcjonowania dwóch basenów, znajdujących się na terenie gminy Żegocina. Pierwszy z nich to otwarty basen kąpielowy w Żegocinie, drugi - to wreszcie odbudowany po powodzi z lipca 1997 roku basen kąpielowy w Łąkcie Górnej. Ten pierwszy, z powodu braku wody i ratownika, wkrótce zamknięto.

  • 17 lipca 2005 roku na nowym obiekcie sportowym gminy - boisku piłkarskim w Żegocinie - odbył się "I Rodzinny Piknik Rekreacyjny" - impreza rekreacyjna dla wszystkich.

  • 28 lipca wyjechało na letnią kolonię do kaszubskiej miejscowości Raduń 48 dzieci z wszystkich wiosek gminy Żegocina. Wyjazd ten był możliwy dzięki sfinansowaniu pobytu przez żegociński samorząd oraz wsparciu Stowarzyszenia "Parafiada".

SIERPIEŃ
  • 13 i 14 sierpnia 2005 roku Żegocina świętowała swoje "712 Urodziny". W sobotę rozegrano zawody rekreacyjno - sportowe, w niedzielę na estradzie prezentowały się grupy taneczne, wokalne, orkiestra dęta z Sobolowa i wreszcie gwiazda wieczoru - zespół No To Co. Pokazy, prezentacje, kiermasze, wystawa fotograficzna, pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna na świeżym powietrzu uzupełniły program tegorocznej imprezy. Była także część oficjalna, podczas której zasłużonym rolnikom wręczono odznaki "Zasłużony dla Rolnictwa".

  • 14 sierpnia 2005 r. mieszkańcy Rozdziela przygotowali wspaniałą uroczystość obchodów Srebrnego Jubileuszu Kapłaństwa swojego rodaka - ojca Stanisława Pławeckiego - redemptorystę, który pracował na misjach w Boliwii, a od 14 lat pełni służbę w Polskiej Misji Katolickiej w Monachium.

  • 18 sierpnia 2005 roku, w Miejskiej Galerii Sztuki Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa pani Teresy Mrugacz z Bytomska. Podczas wernisażu Teresa Mrugacz zaprezentowała także swoje wiersze z tomiku poezji pt. "Powroty".

WRZESIEŃ
  • 8 września 2005 roku Żegocina znalazła się na trasie "III Wielkiej Eskapady Beskidzkiej" - rekreacyjnej imprezy miłośników starych samochodów. Po raz pierwszy także Żegociny mieli okazję podziwiać zabytkowe auta i ich kierowców. W zorganizowanym plebiscycie na "Mistera Eskapady" zdecydowanie wygrał Midget - piękny, czerwony kabriolet pana Jerzego Kękusia z Krakowa.

  • 17 września 2005 roku 50 strażaków z gminy Żegocina było gośćmi jedynych w Polsce zakonników - strażaków - braci franciszkanów z OSP Niepokalanów. Wycieczkę Sanktuarium Maryjnego w Niepokalanowie oraz Częstochowy zorganizował kapelan żegocińskich strażaków ksiądz Stanisław Szczygieł.

  • 22 września 2005 roku miała miejsce uroczystość pobłogosławienia i oddania do użytku nowej sali gimnastycznej, wybudowanej w Zespole Szkół w Rozdzielu. Wśród gości byli m. in. Małopolski Kurator Oświaty Elżbieta Lęcznarowicz, Senator RP Mieczysław Mietła i Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn.

  • 24 września 2005 roku odbyła się przy domku myśliwskim w Łąkcie Górnej uroczystość jubileuszu 40-lecia Koła Łowieckiego "Ryś" z Żegociny, podczas której organizacja otrzymała piękny sztandar, a wyróżniający się w działalności myśliwi zostali nagrodzeni odznakami.

  • 25 września 2005 odbyły się wybory parlamentarne. Mieszkańcy gminy Żegocina głosowali w 15 okręgu wyborczym i mogli wybierać 9 posłów i 2 senatorów. Przy najwyższej w powiecie frekwencji (52,27%) największym poparciem obdarzyli kandydatów Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość (617 głosów), Komitetu Liga Polskich Rodzin (421 głosów) oraz Komitetu Wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego (336 głosów). Indywidualnie najwięcej głosów zdobyli: Ludwik Węgrzyn, Bogusław Sobczak i Wiesław Woda. Spośród kandydatów na senatorów największe poparcie otrzymali: Kazimierz Wiatr (PiS), Jan Wojciech Grzeszek (LPR) i Andzrej Sztorc (PSL).

PAŹDZIERNIK
  • 9 października odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Na terenie gminy Żegocina frekwencja wyborcza była najwyższa w powiecie bocheńskim. Zdecydowane zwycięstwo odniósł, podobnie jak w całym powiecie i województwie, Lech Kaczyński (1480 głosów), drugi był Donald Tusk (316 głosów). W II turze tych wyborów - znów przy najwyższej w powiecie frekwencji zdecydowanie wygrał tu Lech Kaczyńśki ( 86.42% głosów oddanych w gminie).

  • 17 października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej Wójt Gminy Jerzy Błoniarz podziękował za bardzo dobrą pracę wszystkim zebranym w sali narad urzędu gminy dyrektorom oraz nauczycielom, a ośmiu z nich wręczył Nagrody Wójta Gminy.

  • 27 października otwarto "Geologiczny Park Piaskowców Grodziskich w Dawnym Kamieniołomie w Żegocinie" - obiekt z projektu "Ekomuzea Ziemi Bocheńskiej ", którego autorką jest pani Barbara Mirek - Michalska. Jego wykonanie stało się możliwe po uzyskaniu dotacji z Fundacji "Partnerstwo dla Środowiska".

LISTOPAD
  • 5 listopada - już po raz drugi - strażacy z wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Żegocina oraz druhowie z OSP w Łąkcie Dolnej modlili się w Kościele Parafialnym w Łąkcie Górnej w intencji zmarłych członków straży pożarnych. Mszę Świętą w ich intencji odprawił duszpasterz strażaków - ochotników z gminy Żegocina ks. Stanisław Szczygieł - proboszcz tutejszej parafii i pomysłodawca "Strażackich Zaduszek".

  • 10 i 11 listopada miał miejsce VIII Młodzieżowy Rajd Turystyczny "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej". W imprezie, zorganizowanej przez CKSiT w Żegocinie oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej, wzięło udział 28 dziewięcioosobowych drużyn ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów powiatu bocheńskiego i limanowskiego.

  • 24 listopada 2005 roku, w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie odbyły się obchody 15-lecia działalności Zespołu Wokalno-Instrumentalnego "OAZA", działającego przy Parafii Św. Mikołaja w Żegocinie.

  • 24 listopada uroczyście otwarto drugi z "żegocińskich" obiektów "Ekomuzeum Ziemi Bocheńskiej" -"Galerię Wiejską w Żegocinie" - prowadzoną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej. Przy Galerii znajduje się także Izba Regionalna.

GRUDZIEŃ
  • 5 grudnia wszystkie dzieci szkolne z Bełdna, Bytomska, Rozdziela i Żegociny oraz dziecięce służby kościelne zaprosił do kościoła ksiądz proboszcz Leszek Dudziak. Odbyło się tu ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. ""Św. Mikołaj - patron żegocińskiej parafii", zorganizowanego przez PSP w Bytomsku oraz z spotkanie ze Św. Mikołajem, który rozdał ponad 300 paczek z prezentami.

  • 15 grudnia 2005 roku, w żegocińskim Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się pierwsze wigilijne spotkanie podopiecznych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, kadry i osób przebywających w tym Domu. Obecnych było 37 osób, z czego 25 - to podopieczni ŚDS. Ks. proboszcz Leszek Dudziak dokonał pobłogosławienia mikrobusu, zakupionego na potrzeby ŚDS, głównie ze środków PFRON-u.

  • 19 grudnia ukazał się pierwszy w ponad stuletniej historii ruchu strażackiego na terenie gminy własny Kalendarz Strażacki Gminy Żegocina na 2006 rok.

  • 29 grudnia w Sali Ślubów UG w Żegocinie 4 pary Złotych i 13 Srebrnych Jubilatów uczciło rocznice zawarcia związków małżeńskich.

  • 31 grudnia - wieczorną mszą świętą w kościele parafialnym i północnym spotkaniem w centrum Żegociny, podczas którego wypito noworoczny toast i złożono sobie życzenia, mieszkańcy Żegociny pożegnali 2005 rok.

[wstecz]