KALENDARIUM WYDARZEŃ 2004

STYCZEŃ
  • 11 stycznia odbyła się w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie impreza, podczas której nastąpiło ogłoszenie wyników Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego na "Tradycyjną Szopkę Noworoczną". Konkursowe jury, pracujące pod przewodnictwem Katarzyny Kogutowicz dokonało oceny przedstawionych 22 szopek. Szopki zostały zaprezentowane potem na pokonkursowej wystawie.
  • 17 stycznia w rozdzielskiej szkole zorganizowano kolejne już spotkanie, odbyte z okazji Dnia Dziadka i Babci.
  • 24 stycznia, w pierwszą rocznicę śmierci Ks. prałata Antoniego Poręby, Ks. Bp Wiktor Skworc odsłonił w Rozdzielu obelisk z tablicą pamiątkową, a w żegocińskim kościele parafialnym epitafium poświęcone zmarłemu, zasłużonemu księdzu proboszczowi.
  • 24 stycznia  wraz z nauczycielami i rodzicami w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie bawiła się na studniówce młodzież z maturalnej klasy. To ostatnia studniówka klas czwartych, bowiem - w związku z reformą oświaty - następną zorganizują uczniowie klas trzecich nowego liceum.
  • 25 stycznia, w XXII Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych o "Lipnicką Gwiazdę" po raz kolejny duży sukces odniosły rozdzielskie grupy kolędnicze. Grupa "Draby" zajęła I miejsce w kategorii grup młodzieżowych. Wśród grup dziecięcych rozdzielskie "Herody" były drugie.
  • 25 stycznia odbyła się w Żegocinie uroczystość objęcia przez Ks. Stanisława Szczygła z parafii w Łąkcie stanowiska kapelana strażaków - ochotników gminy Żegocina. Połączono ją z noworocznym spotkaniem strażaków gminy Żegocina.
  • 30 stycznia odbyło sie podsumowanie kolejnego już kursu, zorganizowanego przez PSP w Żegocinie wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zainteresowanie kursem "Gastronomia w turystyce wiejskiej" było bardzo duże; zapisało się aż 40 osób.
LUTY
  • 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, w dniu, w którym kończy się okres kolędowania. odbyły się w CKSiT w Żegocinie "Ostatki Kolędowe". Wystapili: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Żegociny, Dziecięca Grupa Kolędnicza "Herody" z Rozdziela oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Spod Kicek" z Mordarki.
  • 12 lutego zmarła Apolonia Adamczyk - najstarsza mieszkanka gminy, która przeżyła 100 lat i 3 dni. 14 lutego, w ostatniej drodze na parafialny cmentarz w Żegocinie, towarzyszyły Zmarłej tłumy mieszkańców nie tylko Rozdziela, ale także przyjaciół rodziny zmarłej.
  • 15 lutego, juz po raz drugi Wójt Żegociny Jerzy Błoniarz, wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną oraz CKSiT w Żegocinie, zorganizowali Bal Karnawałowy dla Dzieci. Przybyło wraz z rodzicami dużo ponad sto osób. Zabawę znakomicie poprowadzili: Anna Rogala i Tomasz Cudejko.
  • 18 lutego na cmentarzu parafialnym w pobliskim Łapanowie odbył się pogrzeb Janusza Kuliga - jednego z najlepszych polskich kierowców rajdowych, który zginął tragicznie 13 lutego w wypadku na przejeździe kolejowym w Rzezawie. Uczestniczyli w nim m. in. Wójt Jerzy Błoniarz i liczni kibice sportów samochodowych z terenu gminy.
  • 20 lutego rozegrano w sali gimnastycznej PSP w Żegocinie Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych "Gry drużynowe".  W kategorii dziewcząt wygrała reprezentacja PSP w Żegocinie (Edyta Dziedzic, Kinga Stańdo).
  • 27 lutego 2004 roku odbył się w Klubie "Relaks" III Gminny Przegląd Twórczości Poetów Ziemi Żegocińskiej. Finał imprezy, którą przygotowali wspólnie: Gminna Biblioteka Publiczna i Publiczna Szkoła Podstawowa w Żegocinie, zgromadził 20 młodych recytatorów ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy. Wygrał Bartłomiej Kamionka - ucznia klasy szóstej PSP w Żegocinie, który recytował wiersz Józefa Wróbla pt. "Ballada o Żegocinie".
  • 28 lutego 2w Nowym Wiśniczu odbył się II Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Gimnazjum w Łąkcie Górnej, którą do zawodów przygotował nauczyciel Henryk Wrona. 
MARZEC
  • 1 marca Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął listę 49 firm branży rolno-spożywczej, które uzyskały nominację do ogólnopolskiego finału konkursu Godła Promocyjnego "Agro Polska" . Wybrano je spośród 100 zgłoszonych firm. Wśród wybranych do Nominacji firm znalazło się aż trzy "żegocińskie": w branży ogrodniczej "Appol" sp. z o.o. z Łąkty Górnej oraz z innych branż: "Pasieka Pszczela" Stanisława Maurera z Żegociny i "Pasieka Pszczela" Stanisława Gołębia z Żegociny.Uroczyste wręczenie Nominacji Marszałka Województwa Małopolskiego, z udziałem całej trójki żegocińskich nominowanych, odbyło się 9 marca w Pałacu na Mirowie w gminie Książ Wielki, w powiecie miechowskim.
  • 3 marca 2004 r. z osobistym udziałem autora zdjęć Ks. Dr Andrzeja Jedynaka, otwarto w sali dydaktycznej CKSiT w Żegocinie wystawę pt."Rumuńska Bukowina i Polacy". Zorganizowało ją Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy.
  • 6 marca Natalia Kuska uzyskała w ogólnopolskim VIII Konkursie Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim 72 punkty na 100 możliwych, co dało jej ex aequo drugie miejsce wraz z Agatą Chodecką z V LO w Krakowie i awans do finału. Ostatecznie Natalia zajęła IX miejsce i uzyskała indeks studentki UJ.
  • 7 marca w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej została zaprezentowana bardzo licznie przybyłej publiczności (około 300 osób) sztuka F. Morissa "Drewniany talerz". Wystąpili sami mieszkańcy wsi, którzy wspólnie z inicjatorem przedsięwzięcia i jednocześnie reżyserowi sztuki Ks. katechetą z Parafii w Łąkcie Tadeuszemi Sępkiem przygotowali udany występ. 28 marca łąkiecka trupa wystąpiła w CKSiT w Żegocinie.
  • 10 marca w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej Uczniowski Klub Sportowy "Dwór" zorganizował Turniej Halowej Piłki Nożnej Klas I Gimnazjum o Puchar Wójta Gminy Żegocina Jerzego Błoniarza. Wzięło udział 8 zespołów, a wygrali chłopcy z PG w Żegocinie.
  • 10 marca w sali narad Urzędu Gminy w Żegocinie odbyło się już drugie spotkanie z rolnikami z Żegociny, dotyczące wypełniania wniosków o wpis do ewidencji producentów, jak również wniosków o dopłaty obszarowe (termin składania: od 15 kwietnia do 15 czerwca 2004 r.). Sala była zapełniona po brzegi, w szkoleniu uczestniczyło więc ponad 50 osób.
  • 16 marca zestawy komputerowe, przyznane gminie Żegocina (jako miejsce lokalizacji wskazano Gminną Bibliotekę Publiczną w Żegocinie i filię w Łąkcie Górnej) w ramach programu "Ikonka" Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Zdecydowało się ono na objęcie Województwa Małopolskiego akcją, polegającą na uruchomieniu punktów powszechnego dostępu do Internetu we wszystkich gminach województwa. Powstały w ten sposób tzw. "czytelnie internetowe".
KWIECIEŃ
  • 13 kwietnia 2004 roku odeszła od nas na zawsze Janina Orzeł - wspaniała nauczycielka, wychowawczyni wielu pokoleń młodzieży oraz współtwórczyni i wieloletnia kierowniczka Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu.
  • 23 kwietnia w MDK im. J. Korczaka w Krakowie odbył się finał ogólnopolskiego konkursu "Rola i miejsce Samorządu Uczniowskiego we współczesnej szkole". Zgłoszono bowiem 543 prace z 425 szkół (w tym 356 plakatów) z terenu całego kraju. W kategorii plakatów Samorząd Uczniowski ZSZ i LO w Żegocinie zajął II miejsce i został wyprzedzony tylko przez szkołę z Katowic.
  • 25 kwietniaw Wojakowej odbyła się  "Biesiada Literacka", podczas której wręczono nagrody dwunastu laureatom VI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. wojakowskiego poety Józefa Kosakowskiego.Wśród wyróżnionych znalazły się Teresa Mrugacz z Bytomska i Anna Łękawa z Łąkty Górnej.
  • 27 kwietnia gimnazjalista Jonathan Ostrowski z klasy II A żegocińskiego gimnazjum zajął bardzo dobre - 9 miejsce w finale "Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów", co dało mu możliwość przyjęcia do I klasy wybranego liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego lub szkoły zawodowej. Dużo gratulacji zebrała także jego nauczycielka języka niemieckiego mgr Dorota Kłosek.
MAJ
  • 1 maja roku, w blasku sztucznych ogni i przy dźwiękach "Ody do Radości" Beethovena, na masztach załopotały flagi z dwunastoma gwiazdkami, a Polska przyłączyła się do Unii Europejskiej. Tak było w stolicy i wielu miastach Polski. Ten historyczny dzień zaznaczył się w Żegocinie właściwie tylko dwoma unijnymi akcentami. Na budynku Urzędu Gminy w Żegocinie, oprócz dwóch flag polskich, powieszono niebieską flagę Unii Europejskiej, a później o tym fakcie wspomniał w łakieckim kościele ks. proboszcz Stanisałw Szczygieł.
  • 1 maja w godzinach popołudniowych strażacy z OSP w Łąkcie Górnej uroczyście obchodzili jubileusz 50-lecia swojej jednostki. Przybyło wielu gości. Jednostka została odznaczona medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa", który na sztandarze przypiął poseł Wiesław Woda.
  • 11 maja miał miejsce pierwszy dzień matur, przeprowadzanych po raz ostatni wg starych zasad. W Liceum Ogólnoksztąłcącym w Żegocinie do pisania egzaminu dojrzałości przystąpiło 33 uczniów z jedynej klasy maturalnej.
CZERWIEC
  • 1 czerwca na nowo wybudowanym stadionie w Żegocinie odbyła się pierwsza masowa impreza sportowa. 494 uczniów wzięło udział w "Biegu po Zdrowie" - imprezie zorganizowanej przez nauczycieli żegocińskich szkół, którym przewodził Wiesław Wolak. Zawody odtworzył Wójt Gminy Jerzy Błoniarz.
  • 4 czerwca 2004 roku, po raz pierwszy w historii Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie, miało miejsce "Święto Szkoły". To impreza, podczas której całej społecznosci szkolnej oraz zaproszonym gościom prezentuje się dorobek naukowy, sportowy, kulturalny uczniów z danego roku szkolnego.
  • 13 czerwca 2004 roku odbyły się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybierali 54 eurodeputowanych. Frekwencja wyniosła w gminie - 24%, była więc wyższa niż średnia w kraju. We wszystkich obwodach najwięcej głosów oddano na listę Ligi Polskich Rodzin (LPR), a najwięcej głosów otrzymał Bogdan Pęk.
  • 17 czerwca 2004 roku, realizując decyzję wojewody małopolskiego, we wszystkich szkołach gminy przeprowadzono próbne ewakuacje uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników z obiektów szkolnych. Całą akcję poprzedziły pogadanki, podczas których nauczyciele przypomnieli zasady alarmowania i ewakuacji.
  • 17 czerwca 2004 roku piękny jubileusz 60-lecia twórczości obchodził rozdzielski poeta Józef Wróbel. Z tej okazji w Świetlicy Wiejskiej w Rozdzielu odbył się benefis, przygotowany staraniem żegocińskich stowarzyszeń:Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej, Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości oraz Gminnej Biblioteki Publicznej, samorządowych władz gminy i rodziny Jubilata.
  • 20 czerwca, z okazji zbliżającego się lata Rada Rodziców i Grono Nauczycieli Zespołu Szkół w Rozdzielu oraz Firma " PARTNER - ALMA" Stach, Król Sp. Jawna z Limanowej zorganizowali na przyszkolnym placu w Rozdzielu I Piknik Rodzinny. Program imprezy był bardzo obszerny, ale nie wszystko udało się zrealizować, gdyż plany pokrzyżowała burza połączona z ulewą. Imprezie towarzyszyła aukcja prac malarskich dzieci i loteria fantowa, a dochód z całego pikniku został przeznaczony na pomoc potrzebującym dzieciom.
  • 22 czerwca z dyrektorami wszystkich szkół i przedszkoli z terenu gminy spotkali się: Wójt Gminy oraz Komisja Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Gminy w Żegocinie. Główny organizator spotkania - Wójt Gminy Jerzy Błoniarz - zaprosił oświatowców do Bytomska, gdzie trwa rozbudowa tamtejszej szkoły podstawowej. Po wizji lokalnej obiektu uczestnicy spotkania zebrali się w jednej z sal lekcyjnych, gdzie odbyło się podsumowanie kończącego się roku szkolnego.
  • 29 czerwca ostatnia jednostka OSP z terenu gminy otrzymała samochód. Skromna ceremonia przekazania używanego auta marki żuk odbyła się przed remizą OSP w Bytomsku. Auto pochodzi z OSP w Żegocinie.
LIPIEC
  • 7 lipca 2004 roku przybył do Bytomska - na zaproszenie Wójta Gminy w Żegocinie Jerzego Błoniarza - tarnowski poseł Platformy Obywatelskiej Aleksander Grad. Spotkał sie z dyrektorami żegocińskich placówek oświatowych, członkami Komisji Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Gminy w Żegocinie, Przewodniczącym Rady Gminy Jan Marcinek, Sekretarzem Gminy Zbigniewem Nożkiewicz, sołtysem Bytomska Ignacym Rożnowskim i nauczycielami PSP w Bytomsku.
  • 18 lipca przebywała w Żegocinie grupa młodzieży z Litwy, Hiszpanii, Włoch i Polski. W Żegocinie tarnowskie stowarzyszenie "Młoda Europa" zrealizowało program "Stereotypy, mity i błędne wyobrażenia". Prezes Zarządu Stowarzyszenia "Młoda Europa" Piotr Czaja poinformował, że polega on na międzynarodowej wymianie młodzieży, a ma to na celu wzajemne badanie, przełamywanie i pozbywanie się mitów oraz stereotypów dotyczących krajów należących do Wspólnoty Europejskiej.
  • W dniach 10 i 11 lipca 2004 roku odbył się na żegocińskim korcie Turniej Tenisa Ziemnego "Żegocina Cup 2004". Impreza wymyślona przez mającego ścisłe związki z Żegociną mieszkańca Krakowa pana Janusza Hejmo jest organizowana po raz pierwszy. Na starcie stanęło 12 zawodników, amatorsko uprawiających tą piękną dyscyplinę sportu. Wygrał Marek Koczela, wyprzedzając Piotra Bukowca i Jana Maciaszka.
SIERPIEŃ
  • Z dniem 1 sierpnia reaktywowano w Żegocinie Posterunek Policji, którego kierownikiem został st. asp. Dariusz Krakowski.
  • 1 sierpnia 2004 roku, w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, odbyła się przed obeliskiem "Pamięci lotników polskich niosących pomoc powstańczej Warszawie" w Łąkcie Górnej, religijno - patriotyczna uroczystość, którą - z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej - zorganizował Komitet Organizacyjny, któremu przewodził Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz. Imprezie towarzyszyła wystawa fotograficzna "Stefan Bohanes - Polak - Lotnik - Bohater".
  • 15 sierpnia o godzinie 11 w żegocińskim kościele została pod przewodnictwem proboszcza Ks. Leszka Dudziaka odprawiona w intencji mieszkańców gminy uroczysta, koncelebrowana suma, podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe przygotowane przez poszczególne wioski parafii: Bełdno, Bytomsko i Żegocinę. Po południu rozpoczęły się "711 Urodziny Żegociny". Gwiazdą imprezy był Zespół Mirka Jędrowskiego, który kilka godzin bawił publicznośc programem "Biesiada w swojskim klimacie".
  • W dniach 20-25 sierpnia 2004 roku Franciszek Koszyk z pomocą władz gminy zorganizował grupę ludzi, którzy wraz z nim  wykonali szereg prac, dzięki którym jest nadzieja na oddanie źródełka do turystycznej eksploatacji. Teren wokół źródełka został uporządkowany. Poprawiono wyłożone kamieniami schody prowadzące do źródełka. Przy nim samym wykopano rów, który wyłożono kamieniami, tworząc w ten sposób kamienny wał ochronny, broniący samo źródło przed zamuleniem i wlewaniem się wody z potoku.
WRZESIEŃ
  • 5 września delegacja żegocińskich parafian z księdzem proboszczem Leszkiem Dudziakiem uczestniczyła w Dożynkach Jasnogórskich, na których prezentowała swoje wieńce dożynkowe. Bardzo dużym zainteresowaniem zgromadzonych wiernych oraz mediów cieszył się wieniec z Bełdna ze Świętym Mikołajem - patronem żegocińskiej parafii.
  • 5 września na nowym boisku w Żegocinie został rozegrany pierwszy mecz piłkarski.
  • 17 września miał miejsce wernisaż wystawy "Świat deportowanej młodzieży ze wschodnich rubieży II Rzeczypospolitej". Przygotowaniem ekspozycji, którą umieszczono w "Galerii Wiejskiej", znajdującej się w budynku CKSiT w Żegocinie,  zajęli się członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy. Wystawę do Żegociny przywiózł z dalekiego Kętrzyna, ks. Zbigniew Kępa.
  • 19 września na placu przed biurowcem Gminnej Spółdzielni w Żegocinie zorganizowano "Kiermasz Jesienny - Wszystko dla Wszystkich". Organizatorzy - Wójt Gminy oraz CKSiT w Żegocinie - zaprosili do przedstawienia swojej oferty wiele firm, zakładów pracy i instytucji. Na estradzie wystapili: Kapela CKSiT w Żegocinie, która dała prawie godzinny koncert, tercet sióstr Sułkowskich z Limanowej, który obrał dla siebie nazwę "Roses". Równie udanie wystąpiła Strażacka Orkiestra Dęta z Okulic i towarzysząca jej grupa taneczna "Zakręcone Nutki" z Publicznego Gimnazjum w Dąbrówce.
  • 23 września doszło w hali sortowni Spółdzielni Ogrodniczej "Zamvinex" w Łąkcie Górnej do zbiorowego zatrucia tlenkiem węgla. Ucierpiało 16 osób, z których 11 było na hospitalizacji w bocheńskim szpitalu. Na szczęście zatrucie okazało się niegroźne.
PAŹDZIERNIK
  • 14 października w Łakcie Górnej odbyła się uroczystość  nadania tamtejszemu Zespołowi Szkół imienia Jana Pawła II połączona z wręczeniem szkole sztandaru oraz poświęceniem i odsłonięciem popiersia Patrona Szkoły, którego autorem jest prof. Stefan Dousa. Całością prac i uroczystości kierował Dyrektor Zespołu Szkół mgr Jan Rosiek.
  • 21 października 2004 roku komisja powołana przez Wójta Gminy w Żegocinie dokonała odbioru zadania inwestycyjnego pod nazwą "Budowa sieci wodociągowej z przyłączami w Żegocinie". Ta inwestycja realizowana była tylko około 3 miesięcy. Jej rezultatem jest 1665 mb sieci wodociągowej oraz 280 mb przyłączy. Koszt całkowity budowy nowego wodociągu w Żegocinie - bo o tej inwestycji mowa - wynosi 448 tys. zł. 75 % tej kwoty - to dotacja Sapard. Resztę pokryła gmina oraz Wojewódzki Zarząd Dróg Publicznych w Krakowie. Udział WZDP wynika z faktu, że wodociąg jest ułożony pod chodnikiem, w pasie drogi wojewódzkiej E-965 i wraz z budową wodociągu modernizowany musiał być pas drogi.
  • Bocheński oddział Krakowskiego Banku Spółdzielczego 19 października 2004 r. zorganizował wernisaż malarstwa malarki z Bytomska Teresy Mrugacz. Gospodarzem wieczornego spotkania był dyrektor bocheńskiego oddziału KBS Józef Styczeń. Przybyło wielu gości, z Przewodniczącym Rady Nadzorczej KBS i jednocześnie komisarzem wystawy Jerzym Skrobotem, Prezesem Zarządu Krakowskiego Banku Spółdzielczego Janem Czesakiem, Przewodniczącym Rady Powiatu Bocheńskiego Leopoldem Grabowskim.

LISTOPAD
  • W dniach 10 - 11 listopada 2004 roku wędrowały po cmentarzach z czasów I wojny światowej, rozsianych w okolicy Żegociny i Limanowej grupki młodzieży szkolnej, która uczestniczyła w dwudniowym 7. Młodzieżowym Rajdzie Turystycznym "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej". Imprezę zorganizowano wspólnymi siłami centrów kultury gmin Żegocina i Laskowa.
  • Przez kilka miesięcy trwał remont mostu na drodze gminnej w Rozdzielu Dolnym. Po powodziach w 1997 i 2001 roku woda znacznie podmyła przyczółki mostu i naruszyła jego konkstrukcję, przez co stał się on mało bezpieczny. Trzeba też było co roku wymieniać pokrycie mostu. Wreszcie udało się uzyskać na konieczny remont środki finansowe z Biura Usuwania Skutków Powodzi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kosztem około 100 tysięcy złotych most został zmodernizowany i wyremontowany.
  • 10 listopada, o godzinie 18 rozpoczęła się w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie uroczysta Sesja Rady Gminy w Żegocinie, w której prócz radnych uczestniczyła młodzież biorąca udział w rajdzie "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej". Po słowie wstępnym Przewodniczącego Rady Jana Marcinka, ponad trzysta osób wysłuchało wykładu Dyrektora Muzeum w Limanowej Jana Wielka, który opowiedział o genezie, przebiegu i skutkach operacji limanowsko łapanowskiej z grudnia 1914 roku.
  • Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada oraz 25 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski Fundacja Konkurs Pro Publico Bono oraz Marszałek Województwa Małopolskiego zaprosili 11 listopada 2004 r. finalistów tegorocznego Konkursu  do Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie na spotkanie z historią, poezją, muzyką pt. "Obywatelska Polska - wspólnota pamięci". Wyróżnienie w tym konkursie i nagrodę w wysokości 10 tys. zł uzyskało Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie, wyróżnione w kategorii "Inicjatywy na rzecz rozwoju środowiska i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy organizacji z samorządem terytorialnym". Uznanie w oczach Kapituły Konkursu znalazła działalność szkoleniowa; inicjatywy związane z ochroną dziedzictwa kulturowego, działalność wydawnicza. Stowarzyszenie prowadzi Fundusz Pożyczek Wzajemnych, z którego udzielane sa niskooprocentowane pożyczek na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości.
  • Żegocinie udało się pozyskać z Sapardu środki na stworzenie systemu informacji turystycznej na terenie gminy. Samorząd gminny  - w ramach komponentu 4.3 - złożył do Sapardu wniosek już w styczniu 2004 roku. 14 lipca 2004 roku podpisano stosowne dokumenty, wkrótce potem rozpoczęła się zaplanowane działania. Sprawami poligraficznymi zajmowała się firma M-Studio z Tuchowa, a budowlanymi "MarBud" z Bochni. Kosztem prawie 6 tysięcy złotych (57.844 zł) wykonano i zamontowano pięć dużych tablic informacyjnych, które umieszczono zarówno w centrum Żegociny, jak i w niektórych wioskach (Bełdno, Rozdziele). Wydano także bogato ilustrowany folder promocyjny "Gmina Żegocina" oraz mapki turystyczne.

GRUDZIEŃ
  • 40 wierszy, 12 albumów oraz 65 prac plastycznych zgłosili do konkursu pt. "Znam Świetego Mikołaja" uczniowie przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych z terenu żegocińskiej parafii. Zorganizowali go nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Bytomsku. 2 grudnia siedmioosobowa komisja konkursowa, pracująca pod przewodnictwem Katarzyny Widła, zapoznała się z pracami uczniów i dokonała ich oceny.
  • 8 grudnia 2004 roku, kilka minut przed godziną 18.00, nastapił bandycki napad na stację benzynową w Żegocinie. Dwóch młodych mężczyzn pobiło właściciela obiektu właściciela i zrabowało około 1500 zł. Zostali wkrótce złapani i osądzeni w Sądzie Rejonowym w Bochni
  • W sali Urzędu Stanu Cywilnego w Żegocinie zorganizowano 29 grudnia 2004 roku miłą uroczystość obchodów 25 i 50-lecia pożycia małżeńskiego par z terenu gminy Żegocina. Główną organizatorką imprezy była mgr Maria Pławecka-Stańdo - kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Żegocinie. Zaprosiła ona na okolicznościowe spotkanie: 1 parę małżeńską z 65 -letnim,  8 par z 50-letnim oraz 26 par małżeńskich z 25-letnim stażem małżeńskim.

[wstecz]