GMINA ŻEGOCINA
       

KALENDARIUM 2003 ROKU.
STYCZEŃ
  • 5 stycznia   zespół teatralny, prowadzony w grupie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Parafii Św. Mikołaja w Żegocinie przez księdza Jana Gniewka, po niedzielnej sumie zaprezentował w sali widowiskowej Domu Kultury w Żegocinie, przy pełnej sal, noworoczne jasełka.

  • 12 stycznia Wójt Gminy w Żegocinie Jerzy Błoniarz zaprosił wszystkie dzieci z terenu gminy w wieku do 9 lat na Bal Karnawałowy, okazał się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę". Do sali widowiskowej Domu Kultury w Żegocinie przyszło wraz z rodzicami około 150 dzieci.
  • 18 stycznia powrócił po drugim   zabiegu w Poliklinice Kijowskiej Piotr Wolak. Jego wyjazd był możliwy dzięki wsparciu wielu ludzi dobrej woli, którzy przekazali na konto Fundacji pomagającej chorym na dystrofię dzieciom.
  • 18 stycznia Rada Rodziców, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Rozdzielu urządzili babciom i dziadkom wspaniałą imprezę z okazji ich święta. Salka gimnastyczna rozdzielskiej szkoły nie mogła pomieścić wszystkich przybyłych gości. Bogaty program artystyczny, poczęstunek i zabawa taneczna - to podstawowe elementy tej uroczystości.
  • 19 stycznia odbyła się siódma studniówka w 10-letniej historii żegocińskiego ogólniaka. W sali widowiskowej żegocińskiego Domu Kultury bawili się tegoroczni maturzyści, ich nauczyciele, zaproszeni goście oraz rodzice.
  • 23 stycznia zmarł niespodziewanie proboszcz żegocińskiej parafii ks. prałat Antoni Poręba. Uroczystości pogrzebowe Ks. Prałata Antoniego Poręby rozpoczęły się 25 stycznia 2003 r. Dzień później pochowano Go na cmentarzu w Ptaszkowej. Żegocina utraciła wielce zasłużonego i kochanego przez parafian proboszcza.
  • 26 stycznia w Gminnym Domu Kultury w Lipnicy Murowanej kolejny sukces odnieśli młodzi kolędnicy z Rozdziela. W XXI Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych, jaki tu się odbył, wzięło udział 21 grup kolędniczych. Jury przyznało w kategorii grup dziecięcych pierwsze miejsce i "Lipnicką Gwiazdę" Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" z Oddziału Gimnazjalnego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Rozdzielu, drugie miejsce ex aequo "Herodom" ze Starego Wiśnicza, "Herodom" z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rozdzielu oraz "Szczodrokom" z Olszyn.

  • 28 stycznia 2003 roku w sali narad Urzędu Gminy w Żegocinie odbyło się szkolenie dla osób zainteresowanych korzystaniem ze środków pomocowych SAPARD-u. Przybyło około 30 osób, głównie przedsiębiorców i rolników.
LUTY
  • 2 lutego, czyli na tzw. Matkę Boską Gromniczną, Grupa Kolędnicza z Królówki, zaprezentowała w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie, w wypełnionej przez publiczność po brzegi sali widowiskowej żegocińskiego Domu Kultury, widowisko pt. "Hej kolęda, kolęda".
  • 9 lutego w sali gimnastycznej w Żegocinie rozegrano, zorganizowany przez Jerzego Matlęgę V już Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy w Żegocinie.  Wygrała drużyna Stalproduktu BKS z Bochni. Beskid I Żegocina zajął IV miejsce.
  • 16 lutego odbyło się w Żegocine zebranie wiejskie, na które przyszło 57 osób. Już po raz siódmy wybrano sołtysem Żegociny Bolesława Łękawę. Wybory sołeckie odbyły się także w pozostałych wioskach gminy. Na te stanowiska wszędzie wybrano tych samych sołtysów, co porzednio.
  • 21 lutego żegocińscy samorządowcy: Wójt Jerzy Błoniarz i Przewodniczący Komisji Oświaty Tadeusz Olszewski oraz dyrektorzy szkół: Danuta Pączek, Alicja Adamczyk i Jan Rosiek spotkali się  z Małopolskim Kuratorem Oświaty Panią Elżbietą Lęcznarowicz. W miłej atmosferze i rzeczowych rozmowach poruszone zostały problemy nurtujące żegocińskie środowisko oświatowe.
  • 23 lutego przed godziną 7 rano, miał miejsce z Żegocinie tragiczny wypadek samochodowy, podczas którego zginęła jedna osoba. Do kolizji Fiata 126p, wiozącego 3 osoby i skręcającego w lewo na parking oraz Opla Astry, jadącego od strony Rozdziela, doszło na wysokości parkingu przykościelnego.
  • 28 lutego w Domu Kultury w Żegocinie odbył się finał II Gminnego Przeglądu Twórczości Poetów Ziemi Żegocińskiej. W finale udział wzięło 21 uczniów z klas III i VI szkół podstawowych naszej gminy. Recytowano utwory Anny Łękawy, Teresy Mrugacz, Albiny Sroki, Józefa Wróbla. Główną nagrodę przyznano uczniowi klasy III a PSP w Żegocinie - Dastinowi Szczurowi, który recytował wiersz Anny Łękawa - " Palmiry".
  • 28 lutego zostało zorganizowane w sali narad Urzędu Gminy w Żegocinie szkolenie z zakresu rachunkowości i finansów publicznych. Do Żegociny przyjechali Prezes Rejonowej Izby Obrachunkowej w Krakowie Pan Janusz Kot oraz Naczelnik Wydziału Informacji, Analiz i Szkoleń Pani Halina Gajoch. Zgromadzonym tu radnym, dyrektorom szkół, kierownikom zakładów budżetowych, pracownikom obsługi finansowej zakładów budżetowych, pracownikom Urzędu Gminy w Żegocinie wyjaśnili sprawy związane z ustawą o rachunkowości i finansach publicznych.
MARZEC
  • 4 marca rozpoczął działalność Gminny Ośrodek Informacji Europejskiej w Żegocinie. Powstanie tego Ośrodka, który ma swoją siedzibę w Domu Kultury w Żegocinie (Klub "Relaks"), jest realizacją rządowej decyzji z lutego 2003 r. Powiatowy Urząd Pracy w Bochni skierował tu do pracy, w uzgodnieniu z władzami gminy, panie: Annę Piechota i Jolantę Kruczyńską. Obie są absolwentkami polonistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. 
  • 8 marca obowiązki nowego proboszcza Parafii w Żegocinie objął ks. Leszek Dudziak. Mianował go Biskup Tarnowski Wiktor Skworc. Ks. mgr Leszek Dudziak, pochodzący z pobliskiej Kamionnej, poprzednio prowadził Parafię pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Borzęcinie, w Dekanacie Szczpanowskim.
  • 9 marca rozegrano w Świetlicy Wiejskiej w Łąkcie Górnej szósty już Międzyświetlicowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy w Żegocinie. Do udziału w zawodach zgłosiło się 30 zawodników. W młodszej grupie wygrał Marcin Holota, w starszej Marek Pytel.
  • 15 marca w sali widowiskowej Domu Kultury w Żegocinie odbyło się Gminne Spotkanie Europejskie zorganizowane przez Biuro Integracji Europejskiej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na zaproszenie organizatora spotkania - Biura Integracji Europejskiej MUW w Krakowie, odpowiedziało ponad 50 osób. Przybyli m. in. radni powiatowi i gminni, sołtysi, nauczyciele, rolnicy, przedsiębiorcy, starsza młodzież szkolna. Były też obie panie prowadzące Gminny Ośrodek Informacji Europejskiej w Żegocinie: Jolanta Kruczyńska i  Anna Piechota.
  • 15 marca rozegrano w halach sportowych Łakty Górnej i Żegociny IV Turniej Piłki Siatkowej Mężczyzn o Puchar Wójta Gminy w Żegocinie. Do sportowej rywalizacji przy siatce przystąpiło 9 drużyn, w tym trzy z Żegociny. Żegocińskie drużyny wypadły słabo. Miejsce piąte Żegociny I z pewnością nie usatysfakcjonowało ani siatkarzy, ani kibiców. Wygrała drużyna KUKS Laskowa.
  • 15 marca w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Żegocinie ponad 150 osób świętowało jubileusz 50-lecia twórczości artystycznej poetki i malarki ludowej z Łąkty Górnej Pani Anny Łękawa. Uroczystość zorganizowali: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy samorządowe władze gminy, Gminna Biblioteka Publiczna w Żegocinie oraz szkoły.
  • 27 marca rozpoczęła się w Żegocinie dwudniowa konferencja liderów projektów Międzynarodowej Fundacji Rozwoju Drobnotowarowej Produkcji Zwierzęcej (Heifer Project International) - HPI). Był tu m. in. Dyrektor  Programów w Centralno-Wschodniej Europie Rafał Łaski.
  • 31 marca obradowała na swej piątej w tej kadencji sesji, Rada Gminy w Żegocinie. Uchwaliła budżet roku 2003 w wysokości: dochody - 9.031.325 zł, wydatki - 9.820.000 zł.
KWIECIEŃ
  • 2 kwietnia 2003 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Bochni  rozegrano Powiatowe Zawody Sportowe w mini piłce ręcznej dziewcząt w kategorii szkół podstawowych. Rozegrano je w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentująca gminę Żegocina drużyna Szkoły Podstawowej w Łąkcie Górnej, przygotowana do zawodów przez nauczyciela WF Henryka Wronę, zajęła w tych zawodach pierwsze miejsce.  
  • 23 kwietnia w sali gimnastycznej PSP w Łąkcie Górnej odbyła się uroczystość podsumowania drugiej edycji Gminnego Konkursu Matematycznego "Najlepszy matematyk". Opracował i przeprowadził zespół nauczycieli matematyki: Bernadeta Gołąb (PSP Rozdziele), Katarzyna Dobrzańska (PSP Łąkta Górna) i Anna Kępa (PSP Łąkta Górna).
  • 25 kwietnia 2003 r. w sali widowiskowej żegocińskiego Domu Kultury odbyło się walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej. Przybyło na nie 16 członków, czyli dokładnie połowa zapisanych oraz kilka zaproszonych gości, m. in. poetka i malarka z Łąkty Górnej Anna Łękawa, poeta z Rozdziela Józef Wróbel, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej Stanisław Kobiela.
  • Od 25 do 27 kwietnia przebywała w Żegocinie piętnastoosobowa delegacja świętokrzyskiej gminy Bałtów (powiat Ostrowiec Świętokrzyski). Wizyta związana była z realizacją w tej gminie programu szkoleniowego "Obywatele a samorząd lokalny". Wójt Bałtowa Bogusław Mąka, Przewodniczący Rady Gminy Ryszard Kieloch, radni, sołtysi pragnęli poznać bliżej funkcjonowanie gminy Żegocina oraz odbyć w tutejszych obiektach cykl szkoleń, finansowanych przez Polsko-Amerykańska Fundację Wolności.
MAJ
  • 12 maja odbył się I Gminny Ekologiczny Rajd Przedszkolaka. Na pomysł zorganizowana tej imprezy wpadła mgr Barbara Frączek-Orzeł  - nauczycielka Oddziału Przedszkolnego przy PSP w Rozdzielu.Wzięło w nim udział 60 sześciolatków z wszystkich oddziałów przedszkolnych gminy Żegocina.
  • 18 maja na stadionie w Nowym Wiśniczu odbyły się II Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. Reprezentanci gminy Żegocina - drużyna OSP Bełdno zajęła VI miejsce.
  • 21 maja z inicjatywy Wójta Jerzego Błoniarza odbyło się w sali narad Urzędu Gminy w Żegocinie zebranie z udziałem m. in. znanego rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja. Postanowiono uczcić pamięc zmarłego Proboszcza Antoniego Poręby poprzez umieszczenie w żegocińskim kościele epitafium, a koło kościoła w Rozdzielu tablicy pamiątkowej.

  • 26 maja w Publicznym Przedszkolu w Żegocinie odbył się "Rodzinny Piknik". Rodzice nie zawiedli i budynek przedszkola, a następnie jego otoczenie zaroiło się od dzieci i rodziców. Najpierw, z okazji Dnia Matki i Ojca (choć ten ostatni jest w czerwcu, ale wtedy będą wakacje), dzieci zaprezentowały rodzicom program artystyczny, w tym inscenizację baśni "Jaś i Małgosia", piosenki i tańce w wykonaniu dzieci.
  • W dniach 23-25 maja życiowy sukces odnieśli reprezentanci młodzi LUSKS Żegocina. W rozegranym w Wałczu finale Pucharu Polski Młodziczek i Młodzików Sławek Osika zagrał wspaniale i w znakomitym stylu wywalczył II miejsce. W meczu finałowym uległ jednak zwycięzcy zawodów Maciejowi Karmolińskiemu z KKS "Stella" Gniezno. Ten sukces przesunął Sławka w klasyfikacji młodzików na VI miejsce w Polsce. Grając w deblu z Szymonem Skopem z Tarnowskich Gór Sławek zdobył drugi medal, zajmując z kolegą ze Śląska III miejsce. Tym samym Sławek po raz kolejny potwierdził swój autentyczny talent i systematyczny rozwój, który zawdzięcza także swojemu trenerowi Adamowi Dziedzicowi.
CZERWIEC
  • 2 czerwca z inicjatywy Przedszkola Publicznego w Łąkcie Górnej, a zwłaszcza dyrektorki tej placówki mgr Barbary Oliwa, zostało zorganizowane w Rozdzielu II integracyjne spotkanie wszystkich dzieci przedszkolnych z terenu gminy Żegocina. Połączono je z Przeglądem Piosenki Turystycznej.
  • W dniach 7-8 czerwca Naród Polski odpowiadał w Referendum na jedno z najważniejszych pytań w jego dotychczasowej historii: "Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?". Frekwencja w gminie wyniosła 61%, a za wstąpieniem Polski do UE opowiedziało się 54 % głosujących mieszkańców gminy Żegocina.
  • 10 czerwca w auli Zespołu Szkół w Żegocinie odbyła się ceremonia wręczenia nagród uczestnikom konkursu "Cztery pory roku", zorganizowanego przez Stowarzyszenie Ochrony Przyrody i Krajobrazu w Żegocinie. 19 laureatów - uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gmin Trzciana i Żegocina otrzymało dyplomy oraz nagrody, ufundowane przez Wójtów Gmin Trzciana i Żegocina, Stowarzyszenie Ochrony Przyrody i Krajobrazu w Żegocinie i Przewodniczącego Komisji Konkursowej profesora Stefana Dousę.
  • 13 czerwca do  Wojciech Filemonowicz - Prezes Zarządu Fundacji im. Andrzeja Urbańczyka   przywiózł wspaniały dar dla Gminnej Biblioteki Publicznej - multimedialny zestaw komputerowy. W uroczystości przekazania uczestniczyli m. in.: Leopold Grabowski - Przewodniczący Rady Powiatu w Bochni, Eugeniusz Konieczny - Przewodniczący Rady Powiatowej SLD (Andrzej Urbańczyk był członkiem tej partii), Ludmiła Gut - Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni i Jerzy Błoniarz - Wójt Gminy Żegocina.
  • 26 czerwca  komisje konkursowe, składające się z przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Krakowie, Rady Gminy w Żegocinie, rady rodziców, rady pedagogicznej, przedstawicieli związków zawodowych, po dokładnym zapoznaniu się ze złożoną przez kandydatów na Dyrektorów Zespołów Szkół w Rozdzielu i Łąkcie Górnej dokumentacją, a następnie wysłuchaniu kandydatów, podjęły jednogłośne decyzje w sprawie. W obu przypadkach komisje głosowały jednogłośnie, popierając kandydatury Alicji Adamczyk i Jana Rośka.

  • 27 czerwca Rada Gminy w Żegocinie na wniosek Dyrektorki Zespołu Szkół w Żegocinie mgr Danuty Pączek podjęła uchwałę w sprawie nadania szkole imienia Świętej Jadwigi Królowej.
  • 29 czerwca w Rozdzielu odbyła się II Promocja Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Żegocińskiej. Promocji żegocińskiej kuchni, wydawnictw, poezji i malarstwa, towarzyszyły występy artystyczne. Zarezentowali się muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Żegociny, aktorzy z Zespołu Artystycznego "Grosik" z Rozdziela oraz członkowie kapeli ludowej Centrum , Sportu i Turystyki w Żegocinie. Gościnnie wystąpił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Nawojowiacy". Członkowie tego zespołu wygrali I Turniej Sprawnościowy "O kapelusz sołtysa wsi Rozdziele".
LIPIEC
  • 12 lipca  w Spółdzielni Ogrodniczej "Zamvinex" w Łąkcie Górnej odbyło się poświęcenie i uroczyste przekazanie do eksploatacji dwóch komór chłodniczych,  w których może się pomieścić 750 ton mrożonek. Inwestycję zrealizowano dzięki środkom uzyskanym z programu SAPARD.
  • 15 lipca br.  odbyło się wytyczanie boiska sportowego do piłki nożnej na budowanym stadionie w Żegocinie. Przebiegło to z problemami, bo plac jest szeroki, ale krótki. Żegocińskie boisko piłkarskie będzie miało wymiary: długość 90 metrów (to minimum dopuszczające obiekt do rozgrywania meczów ligowych), szerokość 55 metrów (minimum wynosi 45 m).
  • 21 lipca odbyło się spotkanie, poświęcone przedyskutowaniu sprawy włączenia żegocińskich inwestycji do programów korzystających z dofinansowania Unii Europejskiej. Wójt Błoniarz przedstawił zebranym propozycje inwestycji, o dofinansowanie których ze środków unijnych można by wystąpić. W zakresie środków z SAPARD: rozbudowa wodociągu w Żegocinie oraz kanalizacja części Łąkty Górnej, Rozdziela, Bełdna i Bytomska (tych osiedli, które nie mogą być włączone do istniejącej oczyszczalni ścieków w Łąkcie Górnej); z programów strukturalnych: rekultywacja wysypiska w Łąkcie Górnej, Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej, Szkoła w Bytomsku, kanalizacja, wodociągi. Radni i sołtysi poparli propozycje Wójta.
  • Trwały prace nad remontem i modernizacją basenu w Łąkcie Górnej.
SIERPIEŃ
  • 1 sierpnia rozpoczęła działalność Świetlica Wiejska w Rozdzielu. Prowadzić ją będzie Anna Zelek. To nowa placówka kultury na terenie gminy Żegocina. Mieści się w niedawno oddanym do użytku wielofunkcyjnym budynku, w którym jest także remiza OSP. Świetlica podlega Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie i jest czynna trzy razy w tygodniu.
  • 6 sierpnia na tablicach ogłoszeń w Żegocinie pojawiły się komunikaty Zakładu Gospodarki Komunalnej w Żegocinie apelujące o oszczędzanie wody. Informacji tej można się było spodziewać, bo już od dłuższego czasu nie spadł w okolicy żaden większy deszcz. Gdyby nie kilka burz połączonych z opadami deszczu, sytuacja byłaby bardzo trudna.
  • 19 sierpnia Rada Gminy w głosowaniu tajnym wybrała na ławników następujące osoby: do orzekania w Sądzie Rejonowym:1/ Pani Gawłowicz Pawełek Anna, 2/ Pan   Guzik Stanisław, 3/ Pan  Mikus Jan, 4/ Pan  Wrona Henryk, a w Sądzie Rejonowym w sprawach z zakresu prawa pracy (Sąd Pracy): 1/ Pan Kępa Jan, 2/ Pani Nowak Lucyna, 3/ Pan Nożkiewicz Zbigniew, 4/ Pani Paruch Zofia, 5/ Pan Zarzycki Jan.
  • 16-17 sierpnia - 710 Urodziny Żegociny. Rozegrano kilka zawodów sportowych (tenis, rowery). Na estradzie wystąpił krakowski "Kabaret  pod Wyrwigroszem", a gwiazdą wieczoru była grupa "The Shout", grająca największe przeboje "The Beatles", "Czerwonych Gitar" i  innych zespołów lat 60 i 70-tych. Dzięki loterii uzbierano ponad 2500 zł, które przekazano trójce chorych dzieci z terenu gminy.
  • 9 - 15 sierpnia Piotr Wolak - uczeń trzeciej klasy gimnazjum - przebywał w Kijowie, by tam przejść trzecią już serię zabiegów, polegających na wszczepianiu mioblastów tj. zarodkowych komórek mięśniowych. Razem z synem do Kijowa pojechał jego ojciec Jan, który po powrocie powiedział, że specjalistyczne badania zrobione w kijowskiej klinice wykazały zatrzymanie się choroby.
  • 26 sierpnia 2003 r. przyjechał do Żegociny Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Andrzej Sasuła. W sali narad Urzędu Gminy w Żegocinie odbyło się spotkanie, podczas którego Wójt Gminy przedstawił gościowi gminę, jej osiągnięcia i problemy. Następnie Marszałek Sasuła zapoznał uczestników spotkania, wśród których dominowali przedsiębiorcy z terenu gminy, z charakterem swojej pracy oraz uprawnieniami. Zwiedził także remontowany Dom Pomocy Społecznej.
  • 26 sierpnia w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni odbyło się przekazanie używanego dotychczas przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą PSP w Bochni  samochodu ratownictwa technicznego marki Mercedes dla  Ochotmniczej Straży Pożarnej w Żegocinie. Przekazującym jest Komendant Wojewódzki PSP w Krakowie. Samochód ten był  na wyposażeniu jednostki bocheńskiej od kilku już lat i trafił tu jako dar od strażaków niemieckich. Właśnie o ten samochód zabiegał od dłuższego czasu Wójt Gminy w Żegocinie. Udało się go pozyskać za kwotę 25 tys zł. Część tych pieniędzy pochodzi z budżetu gminy (10 tys zł), reszta to środki za sprzedany przez gminę samochód gaśniczy "Hydromil" oraz dotacja z PZU - Kraków.

WRZESIEŃ
  • 7 września już po raz osiemnasty odbyły się w Łąkcie Górnej parafialne dożynki. Podczas uroczystej Mszy Świętej, odprawionej  w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przez księdza proboszcza Stanisława Szczygła, parafianie dziękowali Matce Bożej za tegoroczne plony. Starostami byli: Joanna Trzeciak z Łąkty Dolnej i Krzysztof Guzik z Łąkty Górnej.
  • 20 września odbył się I Zjazd Absolwentów LO w Żegocinie, zorganizowany z okazji 10-lecia szkoły. Po mszy św. kontynuowano uroczystości w szkolnej auli.
  • 20 września 2003 roku Anna Łękawa - poetka i malarka z Łąkty Górnej, uzyskała ona w konkursie "Ukryte talenty artystyczne ludzi III wieku", zorganizowanym przez Urząd Miasta Krakowa i Dom Kultury "Iskierka" w Krakowie - Podgórzu pierwrszą nagrodę w dziedzinie malarstwa.
  • 28 września przed wszystkimi kościołami w gminie i całym powiecie bocheńskim trwała wielka kwesta na oddział ratunkowy w Szpitalu Powiatowym w Bochni. Do specjalnych, zamkniętych i opieczętowanych kartonowych puszek pieniądze zbierali wspólnie strażacy i pracownicy szpitala, od salowych poprzez pielęgniarki i lekarzy do dyrekcji. Podczas kwesty na terenie powiatu bocheńskiego, której celem było uzyskanie środków na Oddział Ratunkowy szpitala, zebrano 68 tys. 105 zł i 78 groszy. Na terenie gminy zebrano: w Łąktcie - 1.403,67 zł, Żegocinie - 908,30 zł, Rozdzielu - 187,50 zł.
  • 30 września odbył się komisyjny odbiór wodociągu, wybudowanego w Łąkcie Górnej przez łapanowską firmę   "INSTALBUD". Budowa - to największe tegoroczne zadanie inwestycyjne gminy Żegocina. Jego realizacja stała się możliwa dzięki uzyskaniu środków z SAPARD. Całkowita wartość zadania wyniosła 946.236, 59 zł. Aby zapłacić wykonawcy gmina zaciągnęła 246 tys. zł - kredytu pomostowego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.
PAŹDZIERNIK
  • Na początku października zakończyły się prace montażowo-porządkowe i został oddany do użytku Park Gminny w Żegocinie. To jedna z inwestycji realizowanych w ramach programu "Odnowa Centrów Małych Miast i Wsi - CENTRA".
  • 13 października, podczas szkolnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Żegocinie, miało także miejsce nadanie szkolnej auli imienia Księdza Antoniego Poręby - zmarłego w styczniu 2003 roku wieloletniego proboszcza w Żegocinie, jednocześnie jednego z twórców miejscowego Liceum Ogólnokształcącego
  • 15 października w Klubie "Relaks" w Domu Kultury w Żegocinie odbyła się ceremonia wręczenia nagród Wójta Gminy Żegocina dla 10 nauczycieli. Prócz Nagród Wójta, w każdej placówce oświatowej gminy zostały przyznane nauczycielom i pozostałym pracownikom szkół i przedszkoli z okazji Dnia Edukacji Narodowej nagrody dyrektorów.
  • 16 października uczniowie i nauczyciele PSP W Żegocinie oraz księża na czele z proboszczem parafii w Żegocinie Leszkiem Dudziakiem uczestniczyli w Dniu Papieskim, zorganizowanym w tej szkole z okazji  25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.
  • 27 października rozstrzygnięto przetarg na 10-letnią dzierżawę Bacówki w Rozdzielu. Komisja przetargowa wybrała ofertę FIRMY HANDLOWO-GASTRONOMICZNEJ "Karczma u Żegoty" Wiesława Błoniarza. To był drugi przetarg, gdyż do pierwszego nikt się nie zgłosił.
LISTOPAD
  • 5 listopada 2003 roku  w hali sportowej PSP w Żegocinie rozegrane zostały Indywidualne Powiatowe Zawody Sportowe Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych. W rozgrywkach wzięło udział 52 młodych pingpongistów. Wśród dziewcząt wygrała Edyta Dziedzic z PSP w Żegocinie.
  • 7 listopada - podczas obchodów 95-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie Honorową Odznaką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wyróżniona została pani Teresa Dziedzic - Kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Żegocinie, która od wielu lat z dużym powodzeniem i wielkim zaangażowaniem kieruje tą placówką.
  • 10 i 11 listopada odbył się, zorganizowany wspólnymi siłami Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie oraz Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej VI Młodzieżowy Rajd Turystyczny "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku". Ostatecznie do udziału w rajdzie zgłosiła się rekordowa liczba - 29 drużyn.
  • 22 listopada 2003 r. odbyła się uroczystość nadanie imienia Świętej Jadwigi Królowej żegocińskiemu Zespołowi Szkół. Wzięło w niej udział wielu dostojnych gości, m. in. Kustosz  Grobu Św. Jadwigi Królowej Ks. Infułat Janusz Bielański, posłowie Wiesław Woda, Aleksander Grad, senatorowie Józef Sztorc i Mieczysław Mietła, Profesorowie Stanisław Szczur, Jan Bruzda, Stefan Dousa, autor obrazu Św. Jadwigi Prof. Zdzisław Pabisiak i wielu innych.
  • 29 listopada, w 15 rocznicę Jego śmierci Franiszka Waligóry - założyciela i wieloletniego Prezesa Zarządu Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Żegocinie oraz w 62 rocznicę utworzenia Spółdzielni, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, zamontowanej na ścianie biurowca GS. Jej projektantem i wykonawcą jest prof. Czesław Dźwigaj.
GRUDZIEŃ
  • 6 grudnia Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie przygotowało dla najmłodszych mieszkańców gminy mikołajkową niespodziankę. Dzieci zostały zaproszone do sali widowiskowej Domu Kultury w Żegocinie na spotkanie z Mikołajem. Czekało tu na nich kilka niespodzianek, m. in. inscenizacja o Świętym Mikołaju, wystawa prac plastycznych oraz wizyta Św. Mikołaja, który obdarował prezentami nie tylko dzieci.
  • 7 grudnia, w jedną uroczystość złączyły się w żegocińskiej parafii dwie: kult Świętego Mikołaja - patrona parafii i jubileusz 25-lecia kapłaństwa księdza Józefa Bobowskiego - rodaka z Rozdziela. Do kapłaństwa przygotował go ówczesny proboszcz Parafii w Żegocinie ksiądz Wojciech Białas. Po wyświęceniu ksiądz Józef pracował najpierw jako wikariusz w Sicinie, potem w Tarnowie, Bochni, Nowym Sączu i wreszcie jako proboszcz w Paszczynie koło Dębicy i obecnie w Pleśnej koło Tarnowa.
  • 7 grudnia przeprowadzono wybory uzupełniające do Rady Gminy w Żegocinie. Po wymuszonej przepisami prawa rezygnacji Emilii Maniak wybierano jednego Radnego w okręgu wyborczym nr 4 w Żegocinie, w obwodzie głosowania nr 3. Kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów: Zbigniew Ellnain - 118, Bronisław Ptaszek - 55 głosów i Reginald Łukasik - 129 głosów. Frekwencja wyniosła 25,77 %. 
  • 11 grudnia 2003 r. odbył się pogrzeb tragicznie zmarłej w wyniku zaczadzenia Ś.P. Barbary Wolak  - nauczycielki i wychowawczyni Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie. Licznie przybyli na tę uroczystość uczniowie, rodzice, koleżanki i koledzy z pracy i lat szkolnych oraz mieszkańcy Żegociny i Rozdziela, z którego pochodziła.
  • 12 grudnia biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej w Żegocinie, jako pierwsza w gminie, otrzymała od Fundacji im. Andrzeja Urbańczyka, multimedialny zestaw komputerowy z programem MOL 2000 + (do prowadzenia biblioteki) i łączem internetowym. Przywiózł go osobiście Prezes Fundacji Wojciech Filemonowicz.
  • 17 grudnia 2003 roku w sali widowiskowej Domu Kultury w Żegocinie zorganizowano wigilijne spotkanie z podopiecznym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żegocinie. Na spotkanie zaproszono 38 osób. Przybyli także proboszczowie obu parafii, Wójt Gminy Jerzy Błoniarz, Przewodniczący Rady Gminy Jan Marcinek. Organizatorką spotkania była kierowniczka GOSP pani Bożena Orzeł, która postarała się o to, aby spotkanie przebiegło w miłej, rodzinnej, pogodnej atmosferze, a każdy z gości otrzymał wigilijny prezent.
  • 31 grudnia mszą św. w żegocińskim kościele parafialnym, a następnie o północy feerią sztucznych ogni i hukiem petard pożegnano 2003, a powitano 2004 rok.

[wstecz]