Wolontariat Zespołu Szkół w Żegocinie - 12.2018

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU ZESPOŁU SZKÓŁ W ŻEGOCINIE W DZIAŁANIU - 05.12.2018

    Wolontariat - czym jest? To bezpłatne, świadome, dobrowolne działania na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno - koleżeńsko - przyjacielskie. Istnieją dwie podstawowe formy wolontariatu: długoterminowy i krótkoterminowy. Wolontariat długoterminowy jest działaniem stałym i sukcesywnym sam określasz ilość przepracowanych godzin w tygodniu np. udzielanie korepetycji raz w tygodniu. Wolontariat akcyjny (krótkoterminowy) natomiast, jest zawierany w celu wypełnienia jakiegoś zadania, przeprowadzenia działania bądź pomocy w przeprowadzeniu akcji np. pomoc przy festynie, zorganizowanie Dnia Dziecka, przedstawienia dla seniorów.
   Wolontariat indywidualny występuje gdy wolontariusz pracuje sam w porozumieniu z koordynatorem i zajmuje się konkretną działalnością, np. współpracuje z dzieckiem autystycznym, z osobą starszą dotrzymując towarzystwa w jej miejscu zamieszkania, indywidualnie pracuje z dzieckiem. Inny jest wolontariat grupowy, w którym wolontariusz współpracuje z grupą osób, która jest zaangażowana w realizację projektu.
   Na terenie Gminy Żegocina funkcjonuje już kilka grup szkolnego wolontariatu. To nie jest zupełnie nowe zjawisko, ale ciągle się rozwija i to bardzo cieszy. Od 19.12.2006 r. w Szkole Podstawowej im. Świętego Mikołaja w Bytomsku na zasadzie wolontariatu działa Szkolne Koło Caritas. Podobne koło funkcjonuje od 19 listopada 2015 roku w Szkole Podstawowej w Rozdzielu. Dużymi osiągnięciami może sie poszczycić także szkolny wolontariat organizowany od 2006 roku w Łąkcie Górnej w ramach akcji "Mieć wyobraźnię miłosierdzia".
   Natomiast wolontariat w  Zespole Szkół im. Św. Jadwigi Królowej w Żegocinie działał od dawna, ale sposób akcyjny, niezorganizowany. Od września 2018 roku prężnie funkcjonuje tu jednak Szkolne Koło Wolontariatu, któremu w funkcjonowaniu pomagają nauczycielki: Agata Flaga i Marzena Pajor.

    Szkolne Koło Wolontariatu w Zespole Szkół w Żegocinie zrzesza ono 20 wolontariuszy, wśród których 18 - to uczniowie klas III Gimnazjum i 2 uczennice LO. Inspiracją do założenia Koła była chęć niesienia pomocy placówkom pomocowym na terenie naszej Gminy. W połowie ubiegłego roku szkolnego dwie niewielkie grupy uczniów ZS podjęły współpracę w ramach wolontariatu ze Środowiskowym Domem Samopomocy oraz Placówką Wsparcia Dziennego przy Parafii w Żegocinie. przygotowywali się do podejmowania działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, uczyli się bezinteresownego zaangażowania na rzecz potrzebujących.
   W tym roku Wolontariusze postanowili wziąć udział w Małopolskim Projekcie „ Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, zorganizowanym przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie, przygotowującym uczniów do niesienia pomocy potrzebującym w myśl nauczania Św. Jana Pawła II. Celem tego projektu jest m.in. uwrażliwienie młodzieży na potrzeby innych ludzi i propagowanie w szkołach postaw wolontariatu. Wolontariusze przygotowali swój projekt działań pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją” - to hasło XVII Dnia Papieskiego obchodzonego w październiku 2017 r. (jest cytatem z Listu Apostolskiego "Novo MillenioIneunte") Ma stanowić zaproszenie i znak tego, że poprzez Dzień Papieski docieramy do głębi nauczania Papieża Polaka.
   W ramach projektu wolontariusze kierują pomoc do dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego przy Parafii w Żegocinie „Nadzieja na lepsze jutro”. Ma ona na celu wsparcie dzieci pochodzących z rodzin przeżywających trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo - wychowawczych, rodzin zagrożonych ubóstwem oraz wykluczeniem społecznym. Pomoc jest kierowana do dzieci i młodzieży od 6 do 18 roku życia. Dzięki  pomocy wolontariuszy dzieci otrzymują wsparcie w codziennym odrabianiu lekcji i nauce. Ponadto wolontariusze wspierają wychowawców w nabywaniu przez podopiecznych cennych umiejętności poprzez organizowane zajęcia dydaktyczne, sportowe i rekreacyjne, artystyczne, integracyjne oraz poszerzają horyzonty ich zainteresowań. Uczestniczą w działaniach animacyjnych, wycieczkach, wyjazdach okolicznościowych itp.
    Działania wolontariackie w ramach tego projektu są przewidziane na cały rok szkolny tj od 3 września 2018 r. do 20 czerwca 2019 r. Zakładanym rezultatem projektu będzie podniesienie wyników w nauce przez dzieci uczęszczające do Placówki Wsparcia Dziennego. Dzieci nauczą się współodpowiedzialności oraz współpracy zespołowej. Poczują się potrzebne i doceniane, zwiększy się u nich poczucie własnej wartości. Projekt będzie korzystny dla podopiecznych Placówki i ich rodzin, wolontariuszy, środowiska szkolnego, lokalnego i krajowego.
   Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało właśnie swoją pierwszą, dużą akcję charytatywną w dniach 01-05 grudnia 2018 roku pod hasłem „Pomóż Mikołajowi odwiedzić dzieci  w Placówce Wsparcia Dziennego przy parafii w Żegocinie!”. Celem było zaangażowanie społeczności szkolnej do przygotowania i wzięcia udziału w kiermaszu świątecznym, który odbył  się 3 i 4 grudnia w szkole. W czasie kiermaszu można było nabyć pierniki świąteczne, ozdoby choinkowe i rękodzieło artystyczne wykonane bezinteresownie przez chętnych uczniów, ich rodziców i nauczycieli Zespoł Szkół. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko młodzieży szkolnej, w tym również uczniów szkoły podstawowej. Sprzedano wszystkie produkty a dochód z akcji w większości przeznaczono na paczki mikołajowe dla dzieci z Placówki.
   Finał tego przedsięwzięcia miał miejsce właśnie 5 grudnia 2018 roku, kiedy to cały świat obchodził Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, w żegocińskiej parafii to dzień poprzedzający odpust parafialny ku czci Św. Mikołaja Biskupa. W tym dniu szkolni wolontariusze udali się ze Św. Mikołajem (w tej roli Paweł Kamionka z klasy III A gimnazjum) i wręczyli prezenty dzieciom. Największą nagrodą dla nich była radość i wdzięczność dzieci i ich opiekunów, którzy następnie chętnie wzięli udział we wspólnej sesji zdjęciowej.
   Wszystkim, zaangażowanym w naszą akcję a szczególnie wolontariuszom w dniu ich święta za dobre serce, gotowość, oddanie, chęć i wolę służenia innym w każdej sytuacji, bez względu na okoliczności bardzo dziękujemy.
   O następnych szkolnych grupach wolontariackich napiszemy w kolejnych odcinkach serii poświęconej wolontariatowi w Gminie Żegocina.

Wolontariat Zespołu Szkół w Żegocinie - 12.2018

Wolontariat Zespołu Szkół w Żegocinie - 12.2018

   
Wolontariat Zespołu Szkół w Żegocinie - 12.2018

Wolontariat Zespołu Szkół w Żegocinie - 12.2018

Wolontariat Zespołu Szkół w Żegocinie - 12.2018

 Wolontariat Zespołu Szkół w Żegocinie - 12.2018

Wolontariat Zespołu Szkół w Żegocinie - 12.2018

Materiał nadesłany: Marzena Pajor

[wstecz]