Wolontariat Szkoly Podstawowej i Gimnazjum w Lakcie Górnej.

WOLONTARIAT W ŁĄKIECKIEJ SZKOLE - 15.12.2018

   Kontynuujemy informowanie o działalności wolontariackiej w szkołach Gminy Żegocina. Tym razem przedstawiamy dziąłalność młodych wolontariuszy z Łąkty Górnej.
    Uczniowie  Szkoły Podstawowej im. Jana Pawla II w Łąkcie Górnej (do roku szkolnego 2017/2018  Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej) od wielu lat udzielają się w wolontariacie. Robią to realizując od 11 lat projekty „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”. Projekty te są kontynuacją, rozpoczętego w 2003 roku, wieloletniego działania wychowawczego zainicjowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego, mającego na celu rozbudzenie w dzieciach i w młodzieży zainteresowania postacią Małopolanina Wszechczasów i jego nauką oraz zaszczepienia i utrwalenia wartości wychowawczych, które wynikają z nauczania i pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Głównym i nadrzędnym celem tych projektów jest przygotowanie  uczniów gimnazjów, szkół podstawowych i szkół ponadgimnazjalnych do niesienia pomocy potrzebującym.
   Wolontariusze z Łąkty Górnej swoje działania koncentrują wokół trzech celów głównych. Są to:
- Propagowanie Orędzia Miłosierdzia - czyli żyć i postępować zgodnie z nauką patrona naszej szkoły.
- Podejmowanie Dzieł Miłosierdzia.
- Troszczenie się o rozwój i piękno własnego wnętrza.
    Niektóre przedsięwzięcia są cykliczne i kontynuowane w kolejnych projektach a niektóre jednorazowe w zależności od potrzeb, zaangażowania oraz warunków realizacji. Tegoroczny projekt już jedenasty nosi tytuł „Podziel się dobrem, jak chlebem”. Wolontariusze podczas realizacji tego projektu odwiedzają osoby starsze i samotne, mieszkające w naszej oraz sąsiedniej miejscowości. Kontynuują rozpoczętą wiele lat temu współpracę  z  fundacjami wspierającymi chore dzieci.  Są to "Limanowska Akcja Charytatywna”, Fundacja Dzieci z Chorobą Nowotworową „Wyspy Szczęśliwe” działającą przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Włączają się w ogólnopolską akcję dobroczynną: „Marzycielska Poczta” polegającą na pisaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Tym działaniem wspierają różne dzieci z całej Polski oraz ich rodziny, aby przynieść im okazać im wsparcie i dać radość.
   Od wielu lat włączają się w akcję zbierania plastikowych zakrętek  i aluminiowych puszek zachęcając także do niej uczniów naszej szkoły.  Zbiórkę zakrętek  koordynuje fundacja "Zdążyć z pomocą". W okresie wielkanocnym włączają się co roku się w ogólnopolską akcję  "Jałmużna wielkopostna”. Rozszerzają swoją pracę  daleko poza nasze środowisko. Po raz kolejny  pomagali  dzieciom z polskiej szkoły w Czarnym Borze na Litwie. W tym roku  była to już piąta  akcja „Pomóż  Świętemu Mikołajowi odwiedzić dzieci w Czarnym Borze”. Wspólnie z opiekunkami zaplanowali i przeprowadzili zbiórkę  darów,  gdyż wiedzą o trudnościach z jakimi  borykają się, zdobywając środki na rozwój  tej szkoły. 
  Swoją pomoc skierowali także poza kontynent europejski do ubogich dzieci z Kasisi w Zambii oraz mieszkających na Madagaskarze. To przedsięwzięcie nazwali  „Nasz uśmiech płynie daleko”. Nawiązują lub kontynuują przyjaźnie przez korespondencję (czyli  pisanie i wysyłanie listów oraz innych upominków) z dziećmi  mieszkającymi w sierocińcach. W tym projekcie będą zbierać środki opatrunkowe i sanitarne. Tym przedsięwzięciem włączają się w realizację projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie Masevi, którego częścią jest projekt M3. Koordynatorami są księża oraz wolontariusze współpracujący ze Zgromadzeniem Księży Misjonarzy z Krakowa. Zbierając w szkole makulaturę jako surowiec wtórny, włączają się w pomoc mieszkańcom Afryki w wykopaniu studni w wiosce Sekia Mote i Modale w Republice Środkowoafrykańskiej, które jak wiemy znacznie ułatwią ciężkie i trudne życie mieszkańców. Jest to pomoc misjom katolickim pod hasłem "Makulatura na misyjne studnie”. To przedsięwzięcie zrealizowaliśmy wspólnie z organizacją Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej mającego swoją siedzibę w Tarnowie. Inną formą pomocy ubogim ludziom świata, którą chcemy zrealizować w tym roku jest podjęcie współpracy z Pallotyńską Fundacją Misyjną „ Salvatti ”, dla której zbieramy stare aparaty telefoniczne. Dochód z akcji to pomoc skierowana do ubogich z Wybrzeża Kości Słoniowej, kraju gdzie jeszcze niedawno toczyła się wojna.
   Od wielu współpracują z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, dla której co roku w październiku zbierają środki podczas Dnia Papieskiego w naszej szkole z przeznaczeniem na pomoc stypendialną  ubogiej i  zdolnej młodzieży. Projekty mają formę konkursu. Wolontariusze niejednokrotnie odnosili sukcesy w ich realizacji, ale największy przyniósł im udział w VII edycji. Zostali laureatami Nagrody Głównej i zostali zaproszeni na pielgrzymkę – wycieczkę do Włoch. Podczas pobytu odwiedzili grób Patrona szkoły oraz wzięli udział w audiencji generalnej z Ojcem Świętym - Papieżem Franciszkiem. Koordynatorem prowadzącym te projekty jest Wiesława Kruczyńska- Stary natomiast opiekę nad młodzieżą od wielu lat sprawuje s. Barbara Białas.

Wolontariat Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łąkcie Górnej - 12.2018

Wolontariat Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łąkcie Górnej - 12.2018
Wolontariat Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łąkcie Górnej - 12.2018 Wolontariat Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łąkcie Górnej - 12.2018
Wolontariat Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łąkcie Górnej - 12.2018 Wolontariat Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łąkcie Górnej - 12.2018
Wolontariat Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łąkcie Górnej - 12.2018

Wolontariat Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łąkcie Górnej - 12.2018

Wolontariat Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łąkcie Górnej - 12.2018

Materiał nadesłany: Wiesława Kruczyńska-Stary

[wstecz]