Pożegnalne spotkanie z Wójtem Jerzym Błoniarzem.

WÓJT JERZY BŁONIARZ PODZIĘKOWAŁ WSPÓŁPRACOWNIKOM I RODZINIE - 05.12.2018

    Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz, pracujący nieprzerwanie na tym stanowisku w latach 1995 - 2018 zaprosił swoich najbliższych współpracowników; w tym: radnych, sołtysów, dyrektorów i kierowników, księży, nauczycieli, pracowników obsługi szkół, pracowników Urzędu Gminy w Żegocinie, prezesów stowarzyszeń, naczelników straży pożarnych w dniu 5 grudnia do Restauracji "Sara" w Laskowej na pożegnalne spotkanie, którego najważniejszą częścią było przemówienie ustępującego Wójta (pełna treść  poniżej).
   Podczas tego wzruszającego, pełnego wspomnień wieczornego spotkania głos zabierali także zaproszeni goście - współpracownicy Wójta Błoniarza. Wyrażano uznanie, dziękowano za dobrą współpracę, gratulowano osiągnięć, zapraszano do dalszej aktywności społecznej, którą zresztą Jerzy Błoniarz jako radny powiatowy i członek Zarządy Powiatu Bocheńskiego nadal będzie wykonywał. W tym tonie wypowiadali się: nowy Wójt - Wojciech Wrona, Tadeusz Olszewski, Danuta Pączek, Leopold Grabowski, ks. Leszek Dudziak.
   Podczas posiady przy stołach nie mogło braknąć wspomnień. Każdy z uczestników tego spotkania miało bowiem przyjemność współpracować z Wójtem Błoniarzem. Na zakończenie sympatycznego i wzruszającego spotkania wykonano jeszcze pamiątkowe zdjęcia.

Szanowni Księża,
Drodzy - Panie i Panowie,
Moi Serdeczni Przyjaciele,
Panie Wójcie!

   Mam dzisiaj, chyba ostatnią okazję, aby wypowiedzieć się do Was. Pragnę przede wszystkim serdecznie Państwu podziękować za wieloletnią współpracę: planowanie, działanie i realizację wielu przedsięwzięć, których celem było dobro naszej Małej Ojczyzny - Gminy Żegocina.
   Moje wystąpienie rozpocznę od kilku refleksji o sobie. Z moich 68 lat życia przepracowałem aż 52 lata. W wieku 16 lat rozpocząłem pracę w kombinacie Nowa Huta, a od 1972 roku związałem się z Żegociną. W Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska" pracowałem do 1995 roku, czyli 23 lata, stąd mój sentyment do samopomocy.
    Zaangażowałem się wtedy społecznie w gazyfikację, telefonizację, budowę wodociągów m. in. ze SP. Panami: Leopoldem Guzikiem, Franciszkiem Waligórą, Franciszkiem Koszykiem, a także z Panem Leopoldem Grabowskim. To właśnie oni nauczyli mnie służby i pracy. Na tamte czasy byli to ludzie bardzo przedsiębiorczy, którzy dbali o pozyskiwanie nowych miejsc pracy w Gminie, przykładem Winiarnia. "Zamwinex", Kółko Rolnicze, banki.
    Moim zdaniem, każdego człowieka kształtuje jego środowisko. Tym najbliższym i najważniejszym jest dom rodzinny, matka, ojciec, rodzeństwo, ich wiara i poglądy.
    Podstawą życia dorosłego jest własna rodzina, ta, którą się zakłada z miłości - żona, dziecko, wnuki. To z nimi dzieli się radości, smutki, to oni dają człowiekowi poczucie szczęścia. Niezwykle ważni są przyjaciele, których trzeba zdobywać, bo to z nimi idzie się przez życie społeczne i zawodowe. Mnie - takiego jaki jestem - ukształtowała właśnie rodzina, koledzy z zakładów pracy, a także przyjaciele. Mam taki charakter, że zawsze się starałem i nadal staram, aby szanować ludzi, zwracać uwagę na ich potrzeby, pomagać im, dbać o to, aby mieli zawsze do mnie zaufanie. Myślę, że potrafiłem łączyć ludzi i
współpracować ze wszystkimi.
   Czy wszystko mi się w życiu udało? Myślę, że nie wszystko, za co przepraszam, ale na pewno mogę chodzić z podniesioną głową, bo nie mam się czego wstydzić spoglądając do tyłu.

Szanowni Państwo, Panie i Panowie, Kochani Przyjaciele !

   Swoją pracą służyłem Gminie Żegocina przez 23 lata, jako Wójt w latach 1995 - 2018. Przemiany ustrojowe z 1990 roku i ustawa o samorządzie gminnym oddały władzę w ręce autentycznych samorządowców, pochodzących z wyboru. Sprawiły, że mogliśmy gospodarować u siebie i dla siebie, bez względu na przekonania polityczne. Wszyscy uważają dzisiaj, że była to najbardziej udana reforma, jaką przeprowadzono w czasach transformacji. Miałem zaszczyt być wśród tych, którzy ją wcielali w życie. Przypomnę, że pracę w naszej Gminie objąłem po rozdziale z Gminą Trzciana, tak więc można powiedzieć, że wspólnie z Wami i tymi, którzy odeszli już na zawsze, tworzyłem dalszą rzeczywistość.
   Kiedy spoglądam z refleksją na minione lata mojej pracy, mogę z satysfakcją powiedzieć, że nie próżnowałem, że nie zmarnowałem czasu. Dobrze gospodarowałem środkami gminnymi. Udało się także pozyskać wiele środków unijnych na cele inwestycji komunalnych, oświatowych i kulturalnych, które służą i będą służyły mieszkańcom naszej Gminy. W ostatnim roku Gmina była liderem w pozyskiwaniu środków unijnych w Powiecie Bocheńskim. Zdaję sobie sprawę, że potrzeb jest nadal wiele, gdyż nie wszystkie plany i zamierzenia znalazły szczęśliwy finał. Stało się tak dlatego, że po prostu brakło środków finansowych.
    Ale jest to zadanie dla tych, którzy obecnie i w przyszłości będą sprawować rządy i służyć ludziom, bo jak powiedział nasz umiłowany papież - Jan Paweł II: „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro - Ojczyznę".

Szanowni Państwo !

   Moim ulubionym mottem, które przez wiele lat było dla mnie drogowskazem, któremu byłem wierny na miarę swoich sił i  umiejętności, były słowa amerykańskiego prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedego: „Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie. Pytaj, co ty możesz zrobić dla swojej Ojczyzny". Myślę, że podołałem zadaniom, które Państwo i mieszkańcy Gminy postawiliście przede mną. Zawsze pracowałem dla przyszłości, dla lepszego życia w naszych wioskach: Bełdnie, Bytomsku, Łąkcie Górnej, Rozdzielu i Żegocinie. Dbałem o zrównoważony rozwój każdego środowiska, co wymagało dodatkowego zaangażowania, bo na przykład, jeżeli pojawiła się możliwość wybudowania boiska sportowego dla Łąkty Górnej, to koniecznością stawały się kolejne boiska w każdej wsi. Podobnie było z salami gimnastycznymi, remontami budynków szkolnych i przedszkoli, świetlicami, drogami, chodnikami, czy remizami dla jednostek OSP. W Gminie są dzisiaj dobre drogi, powstało kilka mostów, jest także bardzo dobra infrastruktura wodociągowo - sanitarno - kanalizacyjną, także gazowa. Jest nowoczesna stacja uzdatniania wody, wciąż powstają nowe chodniki i drogi dojazdowe. W pracy opierałem się na współpracy z Wami, czyli z tymi, którzy mieli podobne dążenia.
   Chcę więc serdecznie podziękować. Najpierw Państwu Radnym wszystkich kadencji oraz przewodniczącym Rady Gminy: Panu Janowi Rośkowi, Panu Janowi Marcinkowi, Pani Lucynie Nowak za wszelkie wsparcie i pomoc. Dziękuję tym, którzy pozostaną na zawsze w mojej wdzięcznej pamięci: Panom - ŚP. Bronisławowi Kuska, Kazimierzowi Waligórze, Andrzejowi Bilskiemu. Serdecznie dziękuję Panom sołtysom: Stanisławowi Furtakowi z Bełdna, Ignacemu Rożnowskiemu z Bytomska, Stanisławowi Wątrobie z Łąkty Górnej, Stanisławowi Guzikowi z Rozdziela i Panu Bolesławowi Łękawie z Żegociny oraz Pawłowi Frączkowi z Rozdziela, Tadeuszowi Stary z Łąkty Górnej, Tomaszowi Janiczkowi z Żegociny. Dziękuję także wszystkim pracownikom Urzędu Gminy z Panią Skarbnik Rozalią Rudek, sekretarzem Zbigniewem Nożkiewiczem i Panią mecenas Marią Pławecką-Stańdo na czele za pracowitość, dbałość o przetargi, rozliczenia, pilnowanie finansów. Dziękuję także wszystkim firmom i zakładom, z którymi współpracowałem prze realizacji różnych przedsięwzięć , za dobrą robotę. Dziękuję  inspektorom za nadzór i wszelką pomoc - Pani Elżbiecie Adamczyk, Joannie Pyrz, Marii Rogóż, Ewie Szewczyk, Małgorzacie Matras, Ewie Bukowiec, Józefie Madej, Helenie Pączek, Dorocie Kominiak, Małgorzacie Waligóra, oraz Panom: Wiesławowi Dudziakowi, Mieczysławowi Kędrze, Józefowi Pączkowi, Czesławowi Mechowi, Józefowi Gizie i wszystkim pozostałym.
   Dziękuję także serdecznie wszystkim organizacjom pozarządowym i stowarzyszeniom. Dziękuję twórcom i członkom Zespołu Folklorystycznego „Łąkta", Młodzieżowej Orkiestrze Dętej, Klubowi Seniora, Kołom Gospodyń Wiejskich, pracownikom Klubu „Relax" i Kina „Za Rogiem". Dziękuję Panu Czesławowi Pączkowi i Panu Tadeuszowi Olszewskiemu ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej za stworzenie Izby Regionalnej i Galerii Wiejskiej. Dziękuję Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości za stworzenie Funduszu Pożyczek Wzajemnych. Wspólnie z Państwem kultywowaliśmy tradycje i dorobek pokoleń, szanując pamięć o tych mieszkańcach, którzy zasłużyli się dla dobra i wolności Ojczyzny. 

Szanowni Państwo, Kochani Przyjaciele!

   Ogromnym wsparciem był dla mnie Kościół. To od ŚP. proboszcza Antoniego Poręby uczyłem się nowej samorządności. To dzięki Ks. Antoniemu i Ks. Proboszczowi Stanisławowi Szczygłowi piękne kościoły stały się sercami naszych wsi - Żegociny, Łąkty i Rozdziela. Serdecznie dziękuję za wsparcie, za dobre rady w ostatnich latach Ks. Proboszczowi Leszkowi Dudziakowi i ks. proboszczowi Bogusławowi Pasierbowi i Proboszczowi Januszowi Czajce. Dziękuję także katechetom i katechetkom za ofiarną pracę z dziećmi i młodzieżą. Szczególnie ceniłem sobie pomoc księży rodaków, dla których Gmina Żegocina i jej problemy były zawsze ważne. Serdeczne podziękowania za ich pomoc składam na ręce ks. Płk-a Zbigniewa Kępy z Ordynariatu Polowego WP w Warszawie oraz ks. dr. Janusza Sądla.

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!

   Wiele radości i satysfakcji sprawiała mi zawsze swoimi dobrymi wynikami w nauce nasza gminna oświata. Dlatego nie żałuję pracy przy budowie i remontach szkół oraz przedszkoli: wymiana dachów i ogrzewania na gazowe, remonty klas, malowanie,
termoizolacja budynków, place zabaw, podwórka itd. Celem wszystkich działań była poprawa warunków nauki - przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych, gimnazjalistom, licealistom, uczniom szkoły zawodowej, czy szkoły muzycznej. Przez 18 lat - od 2000 roku, miałem zaszczyt prowadzić szkoły średnie w naszej Gminie, jako jedna z dwóch gmin w województwie małopolskim. Temu wyzwaniu sprostałem, mając jednocześnie, dzięki zwiększonej subwencji, możliwość dofinansowania innych szkół gminnych oraz dodatkowe miejsca pracy. Za prowadzenie szkół średnich i wszelką pomoc serdecznie dziękuję znakomitej dyrektorce - Pani Danucie Pączek. Radością moją była i nadal jest szkoła muzyczna I stopnia z punktami nauczania w Lipnicy Murowanej, Pasierbcu i Laskowej. Dzięki niej nasza młodzież może rozwijać swoje muzyczne i wokalne talenty. Dziękuję gorąco dyrektorom: Barbarze Mikus, Annie Rogala, Alicji Adamczyk-Brózda, Urszuli Wiśniowskiej, Barbarze Oliwa, Halinie Pączek, Tomaszowi Cudejko; dziękuję nauczycielom i pracownikom obsługi.


Szanowni Państwo!

   Moja wrażliwość na los ludzi ubogich, niepełnosprawnych zrealizowała się przez otwarcie przed 12 laty dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy i opiekę nad nim. Było to także zadanie przekazane do prowadzenia Gminie Żegocina przez Powiat Bocheński. Moją radością są pensjonariusze SDS-u, którzy lubią swój dom i dobrze się w nim czują. Dziękuję Panu Czesławowi Pączkowi, który przed laty zorganizował ten dom i był jego pierwszym kierownikiem.
   Z całego serca dziękuję żegocińskiej służbie zdrowia. Dziękuję lekarzom, państwu Danucie i Gabrielowi Kwintom, którzy pracowali w naszej gminie z oddaniem przez wiele lat. Dziękuję za pracę lekarzom specjalistom, stomatologom, pielęgniarkom, wszystkim pracownikom służby zdrowia.

Drodzy Goście, Panie Panowie!

   Druhowie strażacy byli dla mnie zawsze ogromnym wsparciem. Byli ze mną na dobre i na złe. Wspominam zawsze powodzie z 1997 i 2010 roku, kiedy z oddaniem pomagali przy usuwaniu zniszczeń. Dzisiaj czuwają nad bezpieczeństwem ludzi i mienia. Cieszę się, że druhowie mają do dyspozycji piękne remizy, wysokiej klasy samochody bojowe, nowoczesny sprzęt gaśniczy i ratunkowy, dobre wyposażenie. Razem zorganizowaliśmy wiele uroczystości, jubileuszy i imprez. Ostatnio z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości ufundowali pomniki swojego Patrona, Świętego Floriana. Dziękuję prezesom i komendantom jednostek straży pożarnej. Szczególnie dziękuje honorowym strażakom, jak i założycielom - Druhom: Czesławowi Szewczykowi, Józefowi Sajdakowi, Władysławowi Zatorskiemu oraz Kapelanowi Powiatowermu - ks. Stanisławowi Szczygłowi.

Szanowni Państwo!

    W ciągu ponad dwudziestu lat udało mi się i moim najbliższym współpracownikom pozyskać dla dobra naszej Gminy: parlamentarzystów, władze województwa i urzędu marszałkowskiego. Miałem wielu sojuszników w powiecie oraz wśród władz straży pożarnej wszystkich szczebli. Żegocina miała i ma sprawdzonych przyjaciół w wielu ministerstwach, w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego, w Karpackim Oddziale Straży Granicznej, wśród artystów i ludzi kultury. Wszystkim, z którymi miałem zaszczyt pracować z całego serca dziękuję. Dziękuję także kolegom Wójtom - sąsiadom za pomoc, wspólne wyjazdy do stolicy, owocne dyskusje i rady. Serdecznie dziękuję przedsiębiorcom, którzy rozwijając u nas swoją działalność, tworzą nowe miejsca pracy i powiększają dochody Gminy Żegocina.

Drogie Panie, Szanowni Panowie!

    Myślę, że jako radny Powiatu Bocheńskiego wykorzystam swoje doświadczenia samorządowca. Dziękuję za kolejny dowód zaufania w wyborach. Mam nadzieję, że będę nadal działać dla dobra ludzi, zajmę się sprawami oświaty, opieką nad niepełnosprawnymi, opieką zdrowotną, remontami i budową dróg powiatowych, wspieraniem rolnictwa i przetwórstwa owocowo - warzywnego oraz szeroko pojętym bezpieczeństwem publicznym. Chcę także pomagać druhom strażakom. Będę nadal służył ludziom i cieszył się ich przyjaźnią i życzliwością.
   Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wszystko: mojej rodzinie, a szczególnie Żonie i Mamie, Wam Przyjaciele, mieszkańcom Gminy, że darzyliście mnie zaufaniem i wspieraliście mnie we wszystkich działaniach.

   Dziękuję za uwagę.

Spotkanie Wójta Błoniarza ze współpracownikami. Spotkanie Wójta Błoniarza ze współpracownikami.
Spotkanie Wójta Błoniarza ze współpracownikami. Spotkanie Wójta Błoniarza ze współpracownikami.
Spotkanie Wójta Błoniarza ze współpracownikami. Spotkanie Wójta Błoniarza ze współpracownikami.
Spotkanie Wójta Błoniarza ze współpracownikami. Spotkanie Wójta Błoniarza ze współpracownikami.
Spotkanie Wójta Błoniarza ze współpracownikami. Spotkanie Wójta Błoniarza ze współpracownikami.
Spotkanie Wójta Błoniarza ze współpracownikami. Spotkanie Wójta Błoniarza ze współpracownikami.

[wstecz]