W 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

79. ROCZNICA AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ - 17.09.2018

    Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy wspólnie z Wójtem Gminy Żegocina zorganizowali skromne obchody 79. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Uroczystość patriotyczna przed Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej w Żegocinie odbyła się w samo południe, w dniu 17 września 2018 roku.
    Przybyłych uczestników uroczystości, wśród których byli: Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz, Sekretarz Gminy Joanna Pyrz, uczniowie szkół z Żegociny, Bytomska, Rozdziela wraz z opiekunami powitał Prezes Zarządu SPZŻ Tadeusz Olszewski, który przedstawił plan uroczystości. Rozpoczęto ją odśpiewaniem hymnu państwowego, po czym słowo wstępne wygłosił Wójt przypominając o konieczności pamięci o ofiarach wojny.
   Krótką pogadankę na temat agresji sowieckiej oraz losów żołnierzy, policjantów, urzędników i zwykłych mieszkańców wschodnich terenów II Rzeczpospolitej, którzy znaleźli się na terytorium zajętym przez Armię Czerwoną wygłosił Tadeusz Olszewski. On też odczytał specjalnie przygotowany na tę uroczystość Apel Pamięci, w którym wspomniano m. in. żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Więziennej i Straży Granicznej oraz innych organów Państwa Polskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Bykowni oraz innych nieznanych dotąd miejscach kaźni; a także porucznika Wojska Polskiego Jana Waligórę i aspiranta Policji Władysława Imiołka, którzy zostali bestialsko zamordowani w Katyniu i Twerze w 1940 roku przez stalinowskich oprawców NKWD. Przypomniał także, że corocznie 17 września obchodzony jest od 2004 roku Światowy Dzień Sybiraka.
   Po Apelu Pamięci delegacje uczniów, samorządu i Stowarzyszenia (Anna Kądziela, Jan Truś, Tadeusz Olszewski) złożyły przed pomnikiem (jest w nim złożona w urnie ziemia pobrana m. in. w Katyniu) wiązanki kwiatów. 
   Za przybycie na uroczystość i jej współorganizowanie podziękował Wójt Jerzy Błoniarz, po czym zakończono uroczystość.

Gminna uroczystość z okazji 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

Gminna uroczystość z okazji 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

Gminna uroczystość z okazji 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

    Z okazji 79. rocznicy agresji ZSRR na Polskę klasy VI AB Szkoły Podstawowej im. Świętej Kingi w Żegocinie pod opieką Pana Dariusza Badyli, Pani Marty Piech, Pani Eweliny Mrugała i Pani Anny Maurer-Pasionek przypomniały zebranym tamte wydarzenia. Poprzez wiersze, piękną dekorację, a przede wszystkim prezentację historyczną przybliżyli pozostałym uczniom fakty historyczne. To wszystko spowodowało, że uczniowie w ciszy i skupieniu uczestniczyli w akademii.
    - W siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę sowieckiego najazdu na Polskę, którym Związek Sowiecki rozpoczął swój udział w drugiej wojnie światowej - mówiła Pani dyrektor Anna Rogala - przypominamy współodpowiedzialność ZSRR za wywołanie wojny, za układ z Niemcami hitlerowskimi o sojuszu i agresji wobec naszego kraju, za okupację i zbrodnie, które w jej trakcie popełniono. Przypominamy, że następstwem agresji z lat 1939 - 40 było zniszczenie państw bałtyckich anektowanych przez ZSSR, narzucenie po 1944 roku kolaboracyjnych rządów innym krajom Europy Środkowej oraz najazdy oraz groźby najazdów ("interwencji") w okresie powojennym. Dziś w 79 rocznicę tych wydarzeń składamy hołd wszystkim, którzy oddali życie w oporze wobec sowieckiej agresji i jako jej ofiary".
   Na zakończenie akademii w szkolnej auli Pani dyrektor Anna Rogala poinformowała, że dzień 17 września to także Dzień Sybiraka, ustanowiony w 2013 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Każdego roku Sybiracy z całego świata spotykają się najpierw w Gdańsku pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim, a następnie przemieszczają się do Szymbarku na Kaszubach. W spotkaniach bierze od początku udział każdorazowo ponad 5 tysięcy osób. Najważniejsze w tym dniu jest przypominanie prawdziwych losów zesłańców, spisywanie ich od żyjących osób i przekazywanie dalej.

W 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. W 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.
W 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. W 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.
W 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. W 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.
W 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. W 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

SP w Żegocinie - Apel w 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

Materiał nadesłany: SP w Żegocinie
Akademia w Rozdzielu.

„I święcić będą wam potomni
Po pierwszym września – siedemnasty”
Jacek Kaczmarski

    Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rozdzielu wraz z nauczycielami corocznie 17 września przypominają o napaści Związku Radzieckiego na Polskę. W tym roku przypadła 79. rocznica tych tragicznych dla narodu polskiego wydarzeń historycznych.
    23 sierpnia 1939 r. w Moskwie podpisano niemiecko-radziecki układ o nieagresji, który nazwano paktem Ribbentrop- Mołotow od nazwisk ministrów spraw zagranicznych obu państw. Było to porozumienie z tajnym aneksem mówiącym o podziale Europy Wschodniej. Agresorzy zamierzali podzielić Polskę wzdłuż linii Narew-Wisła-San. Wkrótce, bo 1 września 1939 r, armia niemiecka zaatakowała Polskę od zachodu, a zaraz potem - 17 września - Związek Radziecki zaatakował nasz kraj od wschodu.
    O tych bolesnych wydarzeniach w krótkiej inscenizacji, w dniu 17 września 2018 r, opowiadali uczniowie z klasy VII i VIII. Wykonawcy przypomnieli przebieg wojny obronnej Polski we wrześniu 1939 r , agresję radziecką, która przyspieszyła klęskę Polski i ewakuację rządu oraz wojska za granicę. Na koniec zaapelowali do zebranych o pamięć dla minionych wydarzeń, gdyż to pamięć stwarza ze społeczeństwa Naród. Na zakończenie uczniowie i nauczyciele minutą ciszy uczcili wszystkich, którzy poświęcili swoje życie w obronie naszej Ojczyzny.
    Wszyscy w skupieniu i powadze uczestniczyli w tej uroczystości, wiedząc, iż jest to jedna z istotniejszych dat w najnowszej historii naszego kraju.

Akademia w Rozdzielu. Akademia w Rozdzielu.
Akademia w Rozdzielu. Akademia w Rozdzielu.
Materiał nadesłany: SP w Rozdzielu

[wstecz]