Gmina Żegocina - podsumowanie pogodowe.
Styczeń

    Początek stycznia zapisał się jako bardzo dynamiczny i. burzowy. 4 stycznia nad Brzeskiem przeszła pierwsza burza tego roku, dała jedno wyładowanie i silny opad krupy śnieżnej. Kolejne dni to nadejście bardzo głębokiego niżu, który 10 stycznia wygenerował linię szkwału, która przeszła przez cały kraj, także przez Żegocinę. Skutkiem przejścia szkwału były połamane drzewa i brak prądu przez około godzinę. Pod koniec miesiąca nad Żegocinę zawitała zima z pokrywą śniegu sięgającą 20 centymetrów. Temperatura maksymalna w styczniu wyniosła +12,3*C, minimalna -6*C a średnia +3,4*C.

Luty

   Luty był suchy, słoneczny i dość ciepły. Na początku miesiąca padał śnieg, później nadeszło ocieplenie i śnieg zamienił się w deszcz ze śniegiem i sam deszcz. Temperatura maksymalna w tym miesiącu wyniosła +11*C, minimalna -1,5*C a średnia +5,4*C.

Marzec

    Marzec podobnie jak styczeń na początku był dynamiczny. Pierwsze dni zapisały się pod znakiem przelotnych ale intensywnych opadów śniegu przy dodatniej temperaturze. Poza tym także dość silnie wiało. Kolejne dni to mieszanka pogodowa, raz padał śnieg a raz temperatura przekraczała 1+ stopni powyżej zera. Aż w końcu przyszedł 17 marca - dzień, w którym nad Żegociną zaświeciła piękna zorza polarna, którą można było obserwować nawet północnej Francji. Temperatura maksymalna w marcu wyniosła +19,5*C, minimalna +3,5*C a średnia +9,7*C.

Kwiecień

1 kwiecień - Prima Aprilis, pogoda zażartowała sobie w południowej Polsce, także w Żegocinie, gdy budząc się, za oknami zobaczyliśmy kilkucentymetrową warstwę śniegu. Jednak nie był to jednorazowy wybryk, aż do 6 kwietnia mogliśmy obserwować przelotne opady śniegu. 7 kwietnia temperatura maksymalna w Żegocinie wyniosła +9,6*C by później bardzo mocno poszybować w górę i 11.04.2015 ujrzeć na zaokiennym termometrze aż 21,5 stopnia Celsjusza. Kolejne dni to jeszcze wyższa temperatura, ale 18 kwietnia mięliśmy powtórkę z rozrywki z początku miesiąca, gdzie przy dość wysokiej temperaturze (+8,6*C) znów zaczął padać przelotny śnieg. Jednak końcówka kwietnia zapisała się już jako ciepła, lecz deszczowa. Temperatura maksymalna dla tego miesiąca wyniosła +25,8*C, minimalna +4,8*C a średnia +15,4*C.

Maj

   Jak to przeważnie bywa w maju pojawiają się pierwsze burze - tak też się stało. 10 maja nad Żegociną przeszła pierwsza burza, która była dość silna, padał także grad. W tym miesiącu pojawiło się jeszcze 5 burz. Maj zapisał się jako bardzo ciepły i przeważnie słoneczny, jednak nie brakowało także opadów deszczu. Temperatura maksymalna w tym miesiącu wyniosła +28,6*C, minimalna +12,8*C a średnia +21,5*C.

Czerwiec

   W czerwcu po raz pierwszy w tym roku temperatura przekroczyła 30*C, ale zanim się to stało 2.06.2015 przez Żegocinę przeszła gwałtowna burza, która dała wręcz nawalny opad deszczu powodując zalania, m.in. boiska szkolnego w Żegocinie, na którym kilka chwil przed nadejściem ulewy odbywały się zabawy dla dzieci z okazji ich święta. Kolejne dni były ciepłe i dość mokre. Temperatura maksymalna w tym miesiącu wyniosła +31,5*C, minimalna +16,7*C a średnia +24,3*C.

Lipiec

   Jeden z najgorętszych i najbardziej suchych miesięcy w historii pomiarów w Polsce. W tym miesiącu Aż 12 razy temperatura przekraczała 30 stopni Celsjusza, spadło bardzo mało wody. Od połowy lipca mieliśmy przelotne opady deszczu, lecz ich suma nie przekraczała nawet 1l/m2. Temperatura maksymalna dla tego miesiąca wyniosła +35,6*C, minimalna +22,7*C a średnia +28,5*C.

Sierpień

   Miesiąc, w którym temperatura przekroczyła 30 stopni Celsjusza aż 16 razy. 20 dni z bezchmurnym niebem i bardzo ciepłym powietrzem spowodowały susze w całym kraju, także w Żegocinie. Plony były mniejsze aż o 1/3 niż w 2014 roku, a rzeka Wisła w Warszawie obniżyła się do rekordowo niskiego poziomu 41 centymetrów. Wracając do temperatur to Rozdziele zapisało się w kartach historii na drugim miejscu w Polsce gdzie temperatura minimalna w nocy spadła tylko do +25,9*C. Przed Rozdzielem znalazła się tylko Bogatynia (+26*C - 1992 rok). Temperatura maksymalna dla tego miesiąca wyniosła +34,9*C, minimalna +21,9*C a średnia +27.9*C.

Wrzesień

   Pierwszy dzień września także zapisze się długo w pogodowych kartach historii Żegociny. A to wszystko dlatego, że tego dnia temperatura wzrosła aż do +34,9*C. Kolejne dni oczywiście były chłodniejsze, lecz nadal od 2 czerwca nie było widać mocniejszych opadów, które mogłyby zasilić glebę. Dopiero w drugiej połowie miesiąca zaczęło mocniej padać, a temperatura znacznie spadła. Temperatura maksymalna dla tego miesiąca wyniosła +34,9*C, minimalna +11,1*C, a średnia +19,2*C.

Październik

   Początek października był ciepły, wręcz bardzo ciepły, jednak co kilka lat nad Polską obserwujemy pierwsze opady śniegu w okolicach 10 października - tak też było w tym roku. Pokrywa śnieżna wyniosła całe 15 centymetrów co powodowało łamanie się drzew, na których były jeszcze liście. Kolejne dni przyniosły ocieplenie i pogodę w kratkę - raz deszcz - raz słońce. Temperatura maksymalna dla tego miesiąca wyniosła +20,6*C, minimalna +3,7*C a średnia +11,4*C.

Listopad

   W listopadzie pierwszy raz od dłuższego czasu dał nam się we znaki dość silny wiatr. Temperatura może i była dość wysoka, lecz temperatura odczuwalna była o kilka a czasami o nawet kilkanaście stopni niższa. Pod koniec miesiąca znów poczuliśmy zimę. 28 i 29 listopada nad Żegociną znów zaczął padać śnieg, pokrywa śnieżna wyniosła całe 11 centymetrów, wtedy też pierwszy raz od lutego temperatura maksymalna za dnia spadła poniżej zera stopni Celsjusza. Temperatura maksymalna dla tego miesiąca wyniosła +15,4*C, minimalna-0,7*C a średnia +8,3*C.

Grudzień

   Bardzo ciepły i dość słoneczny miesiąc. Tak samo jak w listopadzie czasami dokuczał nam silny wiatr, który znacznie obniżał temperaturę odczuwalną. Święta upłynęły pod znakiem bardzo ciepłej i pięknej aury. Dzień przed Wigilia temperatura wyniosła aż +14,3*C. Tak samo w Wigilię i dwa dni Bożego Narodzenia temperatura była wysoka. Po świętach nadeszło znaczne ochłodzenie, a słupki rtęci spadły nawet o 15 stopni. Poza tym nad Żegociną po raz kolejny zawitała zorza polarna. Nie była ona aż tak spektakularna jak ta z 17 marca 2015, lecz i tak sprawiła dużo radości obserwatorom. Temperatura maksymalna dla tego miesiąca wyniosła +14,3*C, minimalna -3,1*C a średnia +7,4*C.

Podsumowanie

   Rok 2015   zapisał się jako bardzo suchy i rekordowo ciepły, nie tylko w Żegocinie, ale także w Polsce i na całym świecie. A to wszystko przez najsilniejsze w historii pomiarów El Nino. To zjawisko pogodowe, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. To właśnie ono spowodowało w Polsce i w całej Europie bardzo wysokie temperatury i suszę - szczególnie w Europie Środkowej. W Żegocinie także dało się odczuć wpływ El Nino. Średnia temperatura maksymalna z każdego miesiąca nie spadła poniżej zera stopni. Na dodatek aż 6 razy w tym roku został pobity rekord średniej temperatuy maksymalnej dla naszej gminy (styczeń, maj, czerwiec, lipiec, sierpień i grudzień). Bez wątpienia ten rok zapadnie nam w pamięci na długo. 

Zdjęcia i opracowanie: Dawid Kaleta; http://pogodazegocina.wix.com/pogodazegocina

 

[wstecz]