Święto Niepodległości 2014

Z A P R O S Z E N I E

    Uprzejmie zapraszam do udzialu w gminnych obchodach 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbęda się w dniach 10 i 11 listopada 2015 r.

ŻEGOCINA

Program:


10 LISTOPADA 2015 r. /WTOREK/

Godz. 18.00 - Centrum Kultury Sportu i Turystki w Żegocinie:
- konkurs poezji i pieśni patriotycznej,
- koncert zespołu "Confessio" z Limanowej,
- projekcja historycznego filmu fabularnego.

11 LISTOPADA 2015 r. /ŚRODA/ - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Godz. 8.30 - Msza św. za Ojczyznę w Kościele p.w. Św. Mikołaja w Żegocinie.
Godz. 9.30 - Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach ofiar I wojny światowej na cmentarzu w Żegocinie.

Godz. 11.00 - Msza Święta z udziałem drużyn rajdowych na Cmentarzu Wojennym "Na Jastrząbce" w Kamionce Małej
.

 Przewodnicząca Rady Gminy Żegocina
Lucyna Nowak

ŁĄKTA GÓRNA:

Godz. 10.00 - Msza święta za Ojczyznę w Kościele p.w. MBNP w Łąkcie z udziałem pocztów sztandarowych szkoły i jednostek OSP.

CO TRZEBA WIEDZIEĆ O ŚWIĘCIE NIEPODLEGŁOŚCI ?

   Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Dlaczego 11 listopada?
Dnia 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu. Rozpoczęto przygotowania do powołania koalicyjnego rządu, w skład którego mieli wejść przedstawiciele polskich stronnictw politycznych.

Ustanowienie święta
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości.

Dzieje obchodów
   Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy - w roku 1937 i 1938. W latach 1939-1944 - podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.
   W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca - datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski.
    W okresie PRL święto niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi sankcjami ze strony władz. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono, ustawą Sejmu w 1989 roku.
   Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada, jest najważniejszym świętem narodowym Polski. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Rocznicowe uroczystości mają miejsce w wielu polskich miastach, jednak największe obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się w Warszawie na Placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

[wstecz]