WEEKEND Z ZABYTAMI I KONKURS FOTOGRAFICZNY

   

Weekend z zabytkami 2013.

  W ostatni weekend września (28-29) Starostwo Powiatowe w Bochni organizuje "Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego". Dzięki temu po raz szósty, będzie można zwiedzić ciekawe miejsca, zwykle niedostępne dla zwiedzających.
Na turystów i mieszkańców czeka wiele niecodziennych atrakcji. W Nowym Wiśnicz po raz kolejny będzie możliwość zwiedzania pozostałości kościoła Karmelitów Bosych w obecnym zakładzie karnym. Udostępnione zostaną zabytkowe kościoły w Lipnicy Murowanej, Sobolowie, Łapanowie, Trzcianie, Mikluszowicach i Grobli oraz cmentarze Wojskowe w Leszczynie i Łąkcie Dolnej.
     Swoje podwoje otworzą również muzea: im. Stanisława Fischera w Bochni, Motyli Arthropoda w Bochni, Ekomuzeum w Sobolowie, Muzeum Mleczarstwa w Królówce Muzeum Ziemi Wiśnickiej oraz Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu. Bocheńska Kopalnia Soli zaprasza do odwiedzenia Osady VI Oraczy oraz szybu Campi z zabytkową maszyną parową z XIX wieku.
      Wszystkich którzy nie zdołają obejrzeć wszystkich atrakcji osobiście zapraszamy w niedzielę o godz. 16.00 do Muzeum im. St. Fischera w Bochni, gdzie Wojciech Salamon oraz Jan Flasza zaprezentują multimedialną wycieczkę po najciekawszych miejscach i zabytkach powiatu bocheńskiego.
     Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków będzie darmowe! Jedynym wyjątkiem jest Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu, gdzie ustalona została promocyjna cena: dorośli - 8 złotych, dzieci i młodzież - 5 złotych.
    Weekend z zabytkami to doskonała okazja by mieszkańcom i turystom przypomnieć, że Powiat Bocheński to nie tylko solny gród, z najstarszą kopalnią soli, ale również powiat o fascynującej historii i ciekawych zabytkach.

    Głównym celem tej akcji jest przybliżenie problematyki dziedzictwa kulturowego, zaprezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu i bogatej spuściźnie kulturowej.
   W tym roku dzięki uprzejmości wielu osób zarządzających instytucjami kulturalnymi można zobaczyć:

POŁUDNIE POWIATU:

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej sobota 9.00 - 18.00, niedziela 13.00 - 17.00 wejście z przewodnikiem.
Lipnicki kościółek jest jednym z najsławniejszych zabytków Małopolski. Pierwszy zabytek Ziemi Bocheńskiej wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od dawna zachwyca zwiedzających. Powstał pod koniec XV wieku. Za ołtarzem kryje się tajemniczy słup dębowy rzekomo z wizerunkiem słowiańskiego boga Światowida.

Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Sobolowie sobota 9.00 - 18.00, niedziela 12.00 - 17.00 wejście z przewodnikiem.
Ta piękna świątynia ma wiele uroku, a jej wystrój artystyczny skłania do refleksji i zadumy nad kruchością ludzkiego życia. Kościółek leży na szlaku architektury drewnianej w Małopolsce.

Ekomuzeum w Sobolowie sobota i niedziela 11.00 - 19.00. To efekt ponad 20 lat pasji i prywatnej inicjatywy pana Józefa Kluby. W Ekomuzeum możemy zobaczyć nadal działające urządzenia: m.in. młocarnię, kiedyś obsługiwaną przez czwórkę mężczyzn, urządzenie do kopania ziemniaków, potężny kierat, jak również przedmioty rolnicze i gospodarcze.

Kościół św. Bartłomieja w Łapanowie sobota 9.00 - 18.00, niedziela 12.00 - 16.00 wejście z przewodnikiem.
Kolejny drewniany kościół w południu powiatu. Został wybudowany w VI wieku w stylu gotyckim. Najstarszym zabytkiem jest w nim późnogotycka kamienna chrzcielnica z 2 połowy XV wieku. Ma ona kształt wysokiego na ok. 1 m kielicha o archaicznej formie. Z tego okresu pochodzi również kamienny posąg Chrystusa Zmartwychwstałego i kamienna głowa Chrystusa.

Kościół p.w. św. Małgorzaty Panny i Męczennicy w Trzcianie sobota 9.00 - 12.00 wejście z przewodnikiem o pełnych godzinach. Stoi na niewielkim wzgórzu, we wschodniej części miejscowości, przy skrzyżowaniu dróg w kierunku Muchówki i Łąkty Dolnej. Zbudowany został w połowie XVI wieku. W kolejnych wiekach rozbudowywany, w tym o dwie wieże znajdujące się na frontowej ścianie kościoła. Do zabytkowych elementów kościoła należą - gotycka chrzcielnica z 1497 roku oraz barokowy ołtarz główny i boczne ołtarze z przełomu XVIII i XIX wieku.

Cmentarze Wojskowe w Leszczynie i Łąkcie Dolnej sobota 10.00 - 12.00. Cmentarz w Leszczynie to cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Znajduje się w lasku, przy drodze 966 Łapanów - Muchówka, około 300 metrów na północ od kościoła. Pochowano na nim 117 żołnierzy austro - węgierskich, 143 żołnierzy niemieckich oraz 600 żołnierzy rosyjskich. Na trzech cmentarzach w Łąkcie Dolnej znajdujących się obok siebie pochowano łącznie prawie 300 żołnierzy, którzy zginęli w grudniu 1914 w czasie operacji limanowsko-łapanowskiej.

Muzeum Mleczarstwa w Królówce sobota i niedziela 10.00 - 13.00. W Muzeum Mleczarstwa na szczególną uwagę zasługują autentyczne urządzenia z XIX wieku do produkcji wyrobów z mleka. Właśnie w Królówce w 1888 roku powstała pierwsza mleczarnia na terenie Galicji.

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce - "Koryznówka" sobota 10.00 - 12.00, niedziela 11.00 - 13.00. Znajdujący się nieopodal wiśnickiego zamku i byłego klasztoru przepiękny drewniany dworek, w którym znajdują się pamiątki po największym polskim, historycznym malarzu i jego rodzinie.

Klasztor Karmelitów Bosych na terenie Zakładu Karnego w Wiśniczu sobota i niedziela 10.00, 11.30, 13.00 i 14.30. Wejścia w grupach nie większych niż 50 osób. Mury klasztoru i ruiny wspaniałego zabytku z XVII wieku - kościoła pw. Chrystusa Salwatora, na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Warto więc skorzystać z okazji poznania dawnej świetności obiektu i jego obecne przeznaczenie.

Muzeum Ziemi Wiśnickiej sobota i niedziela 10.00 - 18.00 ostatnie wejście o 17.30. Znajduje się w budynku, w którym mieścił się Zakład Ubogich, założony w XVII w. przez księcia Stanisława Lubomirskiego. Muzeum posiada kolekcję dzieł wiśnickich malarzy: Stanisława Klimowskiego, ks. Stanisława Nowaka, ludowego malarza Mariana Rojka oraz Jana Stasiniewicza. W dwóch salach prezentowane są projekty pomników Wiśniczanina prof. Czesława Dźwigaja, realizowanych na całym świecie.

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu sobota i niedziela 10.00 - 18.00 ostatnie wejście o 17.00. Bilet promocyjny dorośli - 8 złotych, dzieci i młodzież - 5 złotych. Wzniesiony przez Jana Kmitę w drugiej połowie XIV wieku. Jedno z najcenniejszych dzieł architektury rezydencjalno - barokowej w Polsce. Położony na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką jest dobrze widoczny dla turystów przybywających do Nowego Wiśnicza - nie sposób do niego nie trafić.

BOCHNIA:

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni sobota i niedziela 10.00 - 18.00. W niedzielę, 29 września o godz. 16.00, Wojciech Salamon i Jan Flasza zapraszają na prezentację multimedialną najciekawszych miejsc i zabytków powiatu bocheńskiego pt. "Powiat bocheński. Na szlakach piękna, przeszłości i tradycji".

Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni sobota i niedziela 10.00 - 14.00. Znajduje się ono w centrum miasta przy Plantach Salinarnych. Prezentuje systematyczny przegląd motyli dziennych świata i obejmuje większość rodzin i rodzajów motyli ze wszystkich kontynentów, wszystkich stref klimatycznych i zoograficznych. Prezentowana na dwóch piętrach kolekcja przedstawia ponad cztery i pół tysiąca okazów.

Osada VI Oraczy w Bochni - Park Archeologiczny sobota i niedziela 10.00 - 17.00 zwiedzanie o pełnych godzinach.
Wizyta w osadzie pozwala przenieść się do średniowiecza, zobaczyć jak wyglądało wówczas codzienne życie rolników i samemu spróbować wykonywać prace ówczesnych rzemieślników. Maszyna parowa (szyb Campi) sobota i niedziela 12.00 - 17.00 co 30 minut. Na zwiedzających będzie czekał przewodnik, który opowie o ekspozycji a następnie uruchomi maszynę i zaprezentuje jej działanie. To w pełni sprawny o niezwykłej urodzie zabytek techniki, który do niedawna zwoził górników do pracy w podziemiach.
Dodatkowo 10% rabatu na zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni.

PÓŁNOC POWIATU:

Kościół św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach i Góra św. Jana w Mikluszowicach, niedziela 13.00, 14.30 wejście z przewodnikiem. Został zbudowany w latach 1859-1863. Zlokalizowany jest na północnym zachodzie od Góry św. Jana. Wnętrze kościoła posiada neobarokowy wystrój. W świątyni można zobaczyć m.in. XVI - wieczną figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, zabytkową chrzcielnicę oraz neobarokowy ołtarz główny. Góra św. Jana to 15 metrowe wzniesienie powstało w sposób naturalny przez meandrującą rzekę Rabę. Według legendy na wzgórzu stać miała w świętym gaju pogańska gontyna poświęcona bóstwu Miklosowi lub też Mikluszowi, od którego wywodzić się miała nazwa miejscowości.

Kościół p.w. im. Najświętszej Maryi Panny w Grobli, sobota 13.00, 14.00, 15.00. wejście z przewodnikiem. Wybudowany na początku XX wieku kościół w stylu neogotyckim z inicjatywy Biskupa Tarnowskiego Leona Wałęgi.

 Konkurs fotograficzny "Zabytki Powiatu Bocheńskiego w Twoim obiektywie"

Konkurs fotograficzny.

  Starostwo Powiatowe w Bochni zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pn. "Zabytki Powiatu Bocheńskiego w Twoim obiektywie" organizowanego w ramach Weekendu z zabytkami w dniach 28-29.09.2013 r. Zwycięzcy konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody.
Zasady konkursu są bardzo proste:
1. wykonaj fotografię wybranego zabytku w ramach "Weekendu z zabytkami w Powiecie Bocheńskim",
2. prześlij ją na adres promocja@powiat.bochnia.pl lub dostarcz na płycie CD na adres Starostwa Powiatowego w Bochni (ul. Kazimierza Wielkiego 31, 32 - 700 Bochnia) do piątku 4. października 2013 r. wraz z kartą zgłoszenia.
   Spośród nadesłanych zdjęć Organizatorzy wybiorą 12 najciekawszych zdjęć, z których powstanie kalendarz na 2014 rok oraz zostaną opublikowane w dedykowanej galerii w serwisie Facebook na profilu Powiat Bocheński (www.facebook.com/powiat.bochenski).
    Po zakończeniu Konkursu, nagrodzone i dodatkowo wybrane przez Organizatora fotografie, będzie można obejrzeć na wystawie w Miejskim Domu Kultury w Bochni.
   Więcej informacji na temat konkursu na stronie Starostwa Powiatowego w Bochni: http://www.powiat.bochnia.pl/nasz-powiat/konkurs-fotograficzny.html
    Do wygrania m.in. vouchery na rodzinne zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni, karnety na basen, bilety wstępu na siłownie dla kobiet, darmowy trening MMA, bilety do kina czy kolacja dla dwóch osób.
    Sponsorami nagród są Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, Miejski Dom Kultury w Bochni, Tomi Sport Siłownia dla Kobiet, Fight Club MMA Fightman, Kryta Pływalnia im. Jana Kota w Bochni, Hotel Kasztel, Hotel Oriza, Karczma na Wodzie w Królówce, Pizzeria Da Grasso.

[wstecz]