Przemawia Jerzy Błoniarz - Wójt Gminy Żegocina.

"720-LECIE ŻEGOCINY" - 30.06.2013 - PRZEMÓWIENIE WÓJTA JERZEGO BŁONIARZA

    Szanowne Panie, Panowie, Dostojni Goście!

   „Zrodziła się w górskiej kotlinie Beskidu, wrosła w zieleń i bujne lasy. Minęły wieki, minęły czasy – tak samo pachną kwiaty i zioła” - pisała Anna Łękawa, zachwycając się pięknem Żegocińskiej Ziemi.

Drodzy Państwo!
   700 lat historii Żegociny tworzyli ludzie, którzy tę ziemię ukochali, wrośli w nią, o nią walczyli i żyli dzięki niej przez lata. Ziemia żywiła i dla wielu pokoleń była najwyższą wartością. W ostatnim stuleciu właśnie ziemia i ludzie zrodzili podstawy nowoczesnej Gminy. Zaczęły powstawać zakłady pracy, m. in. przetwórnia owocowo-warzywna, zaczęto myśleć o budowie zamrażalni, rozwijała się spółdzielczość, sadownictwo, uprawa truskawek, malin, czarnej porzeczki oraz rzemiosło i rękodzieło. Tutaj obok i na innych cmentarzach leżą świadkowie tych czasów, nasi przodkowie. Dzisiejsza uroczystość jest hołdem dla nich, okazją wyrażenia szacunku i wdzięczności dla żyjących oraz nauką dla młodych.

Szanowne Panie, Panowie!
    20 lat temu urządziliśmy Żegocinie urodziny po raz pierwszy. Były to 700 letnie urodziny. Nie mogę nie wspomnieć w tym miejscu osoby Ks. Prałata Antoniego Poręby, który był inicjatorem tego święta i udało mu się to, jak inne ważne sprawy. Wielu z nas pamięta dokładnie tamte dni: wspaniałą dziękczynną Mszę Świętą, której uczestnicy zapełnili cały kościół i dziedziniec, wielkie świętowanie w szkole i w centrum Żegociny. Wspomnijmy ważne dzieła z okazji tej rocznicy: powstanie Żegocińskiego Liceum Ogólnokształcącego, założenie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy, liczne wydawnictwa o Żegocinie. W tym czasie ujawniły się talenty malarskie, literackie i organizacyjne wielu z nas. I wtedy rozpoczęliśmy tradycję świętowania urodzin Żegociny, które są okazją do radości, rodzinnych spotkań i zabawy.

Szanowni Państwo!
   Ostatnie 20 lat żegocińskiej historii piszemy razem - ciężką pracą, zaangażowaniem, wspólnym pokonywaniem klęsk i zagrożeń. Wspomnijmy powódź z 1997 roku. Wtedy przeżyliśmy dramatyczne chwile, ale doznaliśmy też poczucia jedności, siły oraz przynależności do naszej małej Ojczyzny i odpowiedzialności za nią. Zrozumieliśmy, jaką potęgą jest wspólne działanie.
Myślę, że każdy widzi i potwierdza, że w ciągu 20 lat zmieniło się oblicze Żegociny. Świadczą o tym piękne domy, zadbane obejścia, wyremontowane budynki szkół, przedszkoli, ośrodka zdrowia, domu samopomocy, remizy strażackie i wiejskie świetlice, boiska sportowe i place zabaw. Zbudowaliśmy dziesiątki kilometrów dróg, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, chodniki, mosty, uregulowaliśmy potoki. Powstało centrum kultury, izba regionalna, park, szkoła muzyczna I stopnia, rozwinęła się biblioteka gminna, druhowie strażacy posiadają nowoczesne samochody i sprzęt ratowniczy. Wypiękniały również serca naszych wiosek - czyli kościoły i ich obejścia. Trudno mówić, że żyjemy bez kłopotów i porażek, ale może nie pora dzisiaj na ich przywoływanie. Na pewno staramy się rozwiązywać nasze problemy i pokonywać trudności.

Szanowni Państwo, Dostojni Goście!
   W ciągu 20 lat zyskaliśmy wielu sprawdzonych przyjaciół i sojuszników, w parlamencie, w województwie, w powiecie i w różnych instytucjach. Niektórzy z nich są dzisiaj wśród nas. Serdecznie Państwu dziękuję za dobre rady i świadczoną pomoc finansową m. innymi ze środków unijnych. W tym szczególnym dniu dziękuję wszystkim mieszkańcom Gminy Żegocina. Nasza kamienista, jałowa ziemia daje czasem niskie plony, ale zrodziła wielu wspaniałych ludzi. Przez szacunek dla ojcowizny, dziękuję rodom zamieszkującym od lat naszą ziemię. Wymienię najliczniejsze: Adamczyków, Dziedziców, Guzików, Holotów, Janiczków, Juszczyków, Kępów, Krawczyków, Kusków, Mrozów, Paruchów, Pączków, Pławeckich, Rogalów, Rozumów, Szewczyków, Tyndlów, Waligórów, Wolaków, Zatorskich.
    Lista nazwisk zasłużonych mieszkańców jest o wiele dłuższa. Każdemu z osobna serdecznie dziękuję, bo każdy z Was pracując rzetelnie i odpowiedzialnie dołożył swoją cegiełkę do rozkwitu naszego wspólnego domu. Dziękuję Księżom Proboszczom, Księżom Rodakom za przywództwo duchowe. Gmina i parafia działają u nas zawsze razem. Serdecznie dziękuję wcześniejszym władzom, Samorządom naszej Gminy wszystkich kadencji, sołtysom, wszystkim społecznikom i pasjonatom za podejmowanie wspólnych inicjatyw i działań na rzecz rozwoju naszej małej Ojczyzny.

Szanowni Państwo, Dostojni Goście!
    20 lat temu Teresa Mrugacz napisała takie słowa: "Ta ziemia żyje w mym sercu, otacza mnie zewsząd, oczarowuje pięknem. Ta ziemia zakwita i płacze ze mną. Moja ziemio! Nasza ziemio! Trwaj w nas!”  Dedykuję to przesłanie wszystkim mieszkańcom gminy Żegocina, moim Rodakom. Wszystkim Państwu życzę wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności.

Drodzy Państwo! Panie, Panowie!
    Na zakończenie chciałbym podkreślić, że naszą uroczystość uświetni wykład historyczny Pana Jerzego Pączka, naszego Rodaka. Panie Jerzy, serdecznie Panu dziękuję.
    Gwiazdą naszej Uroczystości Jubileuszowej jest Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, którą dzięki Komendantowi Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Pułkownikowi Andrzejowi Zającowi, mamy zaszczyt gościć w Żegocinie po raz drugi. Dziękuję wspaniałej Orkiestrze i jej Kapelmistrzowi.

Szanowni Państwo, Drodzy Goście!
   Życzę wszystkim wspaniałych przeżyć i udanej zabawy.

[wstecz]