Strażacka narada w Żegocinie - 01.12.2011 r.

STRAŻACKA NARADA W ŻEGOCINIE -  01.12.2011

   W dniu 1 grudnia 2011 roku w Klubie "Relaks" CKSiT w Żegocinie miała miejsce strażacka narada. Podstawowym celem spotkania strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Bochni - st. kpt. Czesława Ziaji - Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Bochni oraz st. kpt. Piotra Gadowskiego z prezesami zarządów i naczelnikami wszystkich jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Żegocina, było podsumowanie dokonanej w jednostkach kontroli i analiza wyników, a także zapoznanie się z pokontrolnymi wnioskami.
   Kontrola jednostek OSP przez specjalistów z Państwowej Straży Pożarnej nie jest wydarzeniem specjalnym, gdyż takie przeglądy prowadzone są systematycznie. Tegoroczne kontrole zostały jednak podsumowane winny niż do tej pory sposób. Strażacy z PSP przygotowali komputerowe prezentacje, odrębne dla każdej gminy, jak również zbiorczą analizę potencjału ratowniczego jednostek z całego powiatu.
   To bardzo interesujący materiał, pokazujący, w jakich kierunkach powinny iść działania strażaków i władz samorządowych. głównie  w zakresie zakupów i szkoleń strażackich. W Gminie Żegocina działa 6 jednostek OSP, dwie z nich: OSP Żegocina i OSP Łąkta Górna należą do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Mają do dyspozycji 7 samochodów, w tym 1 ciężki, 3 średnie, 1 lekki i 2 specjalne. Wszystkie znajdują się w ogrzewanych boksach garażowych.
   
Kryteria udziału w bezpośrednich działaniach ratowniczych zawarte są w ustawie o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 z późn. zm.). Do tych kryteriów zalicza się: wiek 18-65 lat, aktualne badania lekarskie, aktualne szkolenie z zakresu bhp oraz szkolenie pożarnicze - co najmniej podstawowe. W tej dziedzinie kontrola wykazała braki - do standardu wyznaczonego dla żegocińskich jednostek brak badań lekarskich stwierdzono u 7 strażaków.
    W celu zapewnienia bezpieczeństwa ratownika, w każdej jednostce OSP powinno znajdować się tyle kompletów odzieży specjalnej i uzbrojenia osobistego co stanowi pełna obsada samochodu lub samochodów. Także tu stwierdzono braki. Dotyczy to głównie ubrań specjalnych, rękawic specjalnych, hełmów, zatrzaśników i toporków. Nie brakuje natomiast ubrań koszarowych. Jeśli chodzi o system łączności jest dobrze, choć także występują braki: OSP Bełdno i OSP Bytomsko nie posiadają systemów selektywnego alarmowania, brak także 3 radiotelefonów. Jako dobre można ocenić także wyposażenie w podstawowy sprzęt gaśniczy, a braki to głównie drobny sprzęt (tłumice, bosaki, widły). Aby wyposażenie w sprzęt silnikowy było zgodne z wymaganiami trzeba dokupić 1 pompę do wody zanieczyszczonej, 4 pompy pływające, 1 agregat prądotwórczy i 1 pilarkę do drewna.
    Zgodnie Art.19 ust. 1b ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać udział druhowie, którzy posiadają szkolenie pożarnicze - co najmniej szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP. W tej dziedzinie kontrola wykazała spore braki. Przeszkolonych powinno być przynajmniej 76, a jest tylko 26.
    Właśnie sprawa szkleń była głównym tematem dyskusji. Wskazywano na trudności związane z udziałem w szkoleniach (praca zawodowa członków OSP), postulowano zorganizowanie takich szkoleń na miejscu - w gminie, nie w Bochni, wskazywano na zbyteczny dla wszystkich strażaków wymóg zaliczenia ćwiczenia w komorze dymnej (powiniem to zaliczać tylko ratownik, który będzie miał uprawnienia do używania aparatów powietrznych ochrony dróg oddechowych.
    Dziękując za przedstawienie wyników kontroli oraz wymagań stanowionych przez przepisy prawne Prezes Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Żegocinie Leopold Grabowski poinformował o zamiarze powołania na terenie gminy dwóch JOT-ów (Jednostek Operacyjno - Technicznych - to jakby ta część jednostki, która przeznaczona jest do bezpośrednich działań ratowniczych, ma swoją strukturę organizacyjną, jest przeszkolona i w pełni wyposażona do udziału w akcjach ratowniczych). Poinformował także, że Zarząd Gminnego Oddziału zajmie się szerszą analizą wykazanych braków i działaniami na rzecz ich usunięcia.
   Generalnie jednak straże pożarne Gminy Żegocina, w porównaniu do jednostek z innych gmin, mają bardzo dobrą bazę, niezły poziom wyposażenia w sprzęt i umundurowanie, co wcale nie oznacza, że w najbliższych latach trzeba będzie pouzupełniać wykazane w kontrolach braki, uzupełnić badania lekarskie oraz ukończyć kursy.

Strażacka narada w Żegocinie Strażacka narada w Żegocinie
Strażacka narada w Żegocinie

Strażacka narada w Żegocinie

Strażacka narada w Żegocinie

Strażacka narada w Żegocinie

Strażacka narada w Żegocinie - Klub "Relaks" CKSiT - 01.12.2011 r.

[wstecz]