Sesja w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - Żegocina - 18.12.2011 r.

GMINNE OBCHODY 30. ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO - 18.12.2011.

    Zorganizowaną w dniu 18 grudnia 2011 roku przez Radę Gminy w Żegocinie gminną uroczystość upamiętniającą 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce rozpoczęła msza święta, odprawiona w żegocińskim kościele parafialnym przez księży z tutejszej parafii: Proboszcza Leszka Dudziaka oraz katechetę Janusza Krasa. Modlono się w intencji ofiar stanu wojennego.
    Kilkanaście minut po godzinie 17. w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęła Sesję Rady Gminy Żegocina, upamiętniającą 30-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Zaproszonych gości: prelegentów - panów: prof. Włodzimierza Bernackiego - posła na sejm RP i dr Teofila Wojciechowskiego, uczestników tamtych wydarzeń - panów: Jerzego Orła, Józefa Mroczka, a także Wójta Gminy Jerzego Błoniarza, księży, działaczy NSZZ "Solidarność", radnych, sołtysów i licznie przybyłych mieszkańców gminy powitał Przewodniczący Rady Gminy w Żegocinie Jan Marcinek.
    - Większość z nas pamięta tamte dni. Dni trwogi, niepokoju, pogardy do życia i człowieka. Wielu zdarzeń wówczas nie rozumieliśmy, wiele z nich nie możemy pojąć i dziś. Bo jak można pojąć bratobójstwo, jak można wytłumaczyć zdradę swoich bliskich dla lepszego komfortu życia. Nie da się usprawiedliwić zdrady ojczyzny, kolaboracji z zaborcą, w końcu wypowiedzenia wojny własnemu narodowi pod pretekstem mniejszego zła. Byliśmy wówczas w różnym wieku; jedni mieli kilka, inni kilkanaście, a jeszcze inni kilkadziesiąt lat, dziś mamy wspólny mianownik - perspektywę 30-tu lat. Tamtą narodowa traumę widzimy jak na filmie, możemy przesuwać klatka po klatce i znowu wracać, lecz czy rozumiemy? Czy potrafimy pojąć tamtą Narodową Tragedię, tamte ofiary, lęk, grozę, niepewność ? Widzimy to, pamiętamy, lecz nie potrafimy wytłumaczyć sobie tego, dlaczego Naród Polski musiał zapłacić taką cenę, nie zaborcy, lecz przedstawicielom władzy z własnego narodu. Wówczas 30 - lat temu pomimo czołgów, skotów, ZOMO, SB, ORMO i innych organizacji przestępczych nie udało się zabić polskości. Nie udało się złamać Polskiego Ducha, a dziś ? Jak to jest dziś ? - pytał w słowie wstępnym Przewodniczący Rady. 
    Potem rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego z Zespołu Szkół w Żegocinie, prowadzonego przez Panią Annę Maurer. Publiczność mogła usłyszeć m. in. "Żeby Polska była Polską" - pieśń z repertuaru Jana Pietrzaka.
    Pierwszym z prelegentów był dr Teofil Wojciechowski z Bochni. W pierwszej części przedstawił tło historyczne i genezę wprowadzenia stanu wojennego - widziane oczami współczesnych Polaków; w drugiej objaśnił, jak sprawę przyczyn stanu wojennego widzieli politycy z państw ościennych.
    Po prelekcji dr Teofila Wojciechowskiego licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowała się grupa młodzieży z Zespołu Szkół w Rozdzielu, która pod kierownictwem Pani Anny Kądziela, przedstawiła montaż słowno - muzyczny o stanie wojennym.
    Drugi z zaproszonych prelegentów - od 8 listopada 2011 roku poseł (PiS), politolog i nauczyciel akadmicki Uniwersytetu Jagiellońskiego - profesor Włodzimierz Bernacki, mówił o politycznych ocenach wydarzeń z dnia 13 grudnia 1981 roku i czasu stanu wojennego. -  Okres pomiędzy rokiem 1980, a 1981 to było wielkie święto wolności. 10 milionów ludzi, czyli 1/3 narodu, działało bezpośrednio w NSZZ "Solidarność". 13 grudnia 1981 roku było momentem dramatycznym, dlatego, że ci ludzie przekonani, że żyją w wolnym kraju, rankiem obudzili się w innej rzeczywistości, gorszej niż w czasach komunizmu. Ilość wyprowadzonego z koszar wojska, policji, działających w służbie bezpieczeństwa i konfidentów była większa niż w latach stalinowskich. Narodowi polskiemu 13 grudnia 1981 roku przetrącono kręgosłup - mówił prelegent. W dalszej części wykładu przedstawił konsekwencje wprowadzenia stanu wojennego, podkreślając, że spowodował on wiele tragicznych i przykrych skutków, które odczuwamy do dziś. Stan wojenny minął, ale po dziś musimy ścierać się z jego epigonami. Wydaje mi się, że obowiązkiem moralnym dziś jest troska o to, aby pamięć o stanie wojennym trwała - powiedział prelegent.
    Kolejnym elementem muzycznym tego wieczornego spotkania z historią był występ duetu muzycznego: Pani Wandy Wątorskiej (akompaniament na elektronicznym pianinie) i Pana Tomasza Cudejko (skrzypce), którzy zagrany utwór zadedykowali matkom z czasów stanu wojennego.
    Bardzo ciekawym fragmentem sesji były wspomnienia Panów: Jerzego Orła i Józefa Mroczka - uczestników wydarzeń z czasów stanu wojennego. Pan Jerzy Orzeł (Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Zakładzie Przetwórstwa Hutniczego w Bochni,) wspominał wydarzenia tamtych dni. Opowiadał o organizowaniu strajku w bocheńskim zakładzie, za co został aresztowany i skazany na 3,5 pozbawienia wolności. Wiele interesujących epizodów z czasów stanu wojennego w Bochni przypomniał także pochodzący z pobliskiej Kamionnej Pan Józef Mroczek - wówczas pracownik Kopalni Soli w Bochni, przewodniczący Komisji Zakładowej w KSB. 14 grudnia 1981r. zorganizował strajk w KSB. Od dnia 15 grudnia, po pacyfikacji strajku ukrywał się do 27 grudnia 1984 r. Właśnie opowieść o ukrywaniu się i działalności związanej z wydawaniem podziemnego pisma "Kurierek B" stanowiła zasadniczą część jego wystąpienia. Uczestnicy sesji mogli oglądać przywieziony przez niego eksponat - powielacz, na którym drukowano w tajnej drukarni podziemna prasę. Można było oglądnąć także kilka egzemplarzy tych - historycznych już dziś wydawnictw.
   Organizatorzy sesji pokazali także wypożyczoną z Krakowa wystawę, na której zaprezentowano archiwalne fotografie oraz dokumenty związane z tragicznymi wydarzeniami z lat 1970, 1976, 1980, a także czasów stanu wojennego, w tym zabójstwem ks. Jerzego Popiełuszki.
   Po wspomnieniach przyszła pora na dyskusję. Głos zabrali: panie: Anna Bielak i Rozalii Liszka oraz radny z Łąkty Stanisław Guzik i ks. Leszek Dudziak.
   W końcowej części spotkania, trwającego 2,5 godziny, prelegentom, uczestnikom dyskusji oraz księżom podziękował Przewodniczący Rady Gminy Pan Jan Marcinek. Profesor Włodzimierz Bernacki, a także Jan Marcinek złożyli zebranym życzenia świąteczno - noworoczne.
   Oglądaniem wystawy i eksponatu oraz kuluarowymi dyskusjami przy kawie i herbacie zakończyła się ta sesja Rady Gminy, która dla wszystkich, a zwłaszcza dla młodego pokolenia mieszkańców gminy, była wspaniałą lekcją historii, a dla wszystkich okazją do wyrażenia swojej pamięci o ofiarach stanu wojennego.

Msza święta w intencji ofiar stanu wojennego Msza święta w intencji ofiar stanu wojennego
Msza święta w intencji ofiar stanu wojennego Msza święta w intencji ofiar stanu wojennego

Msza święta w intencji ofiar stanu wojennego - kościół parafialny w Żegocinie.

Jan Marcinek. Zaproszeni goście.
Występ chóru ZS w Żegocinie. Dr Teofil Wojciechowski.
Uczestnicy spotkania. Występ młodzieży z ZS w Rozdzielu.
Prof. Włodzimierz Bernacki. Występ W. Wątorskiej i T. Cudejko.
J.Mroczek i J. Orzeł. Wspomina Józef Mroczek.
Dyskusja. Radny Stanisław Guzik.
Jan Marcinek i prof. Bernacki - składają życzenia świąteczne. Oglądanie wystawy.

Sesja w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - Żegocina - 18.12.2011 r.

ZAPROSZENIE >>>

ZS W ROZDZIELU >>

[wstecz]