jRealizacja projektu "Lepsze jutro w Gminie Żegocina".

jRealizacja projektu "Lepsze jutro w Gminie Żegocina".

LEPSZE JUTRO W GMINIE ŻEGOCINA - KONTYNUACJA - X.2011

        Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żegocinie kontynuuje realizację rozpoczętego w kwietniu 2010 r. projektu "Lepsze jutro w gminie Żegocina". W III kwartale 2011 r zorganizowane zostały: warsztaty z zakresu aktywnego poszukiwania pracy z doradcą zawodowym w okresie od 11.07.2011 do 15.07.2011r - łącznie 25 godzin. Zgodnie z dziennikiem zajęć zrealizowano następujące tematy: rynek pracy, metody poszukiwania pracy; analiza mocnych i słabych stron osoby poszukującej pracy; dokumenty aplikacyjne: życiorys zawodowy i list motywacyjny z elementami prawa pracy; rozmowa kwalifikacyjna z elementami prawa pracy; wyznaczanie celów zawodowych i planowanie działań zmierzających do powrotu na rynek pracy. Uczestnicy otrzymali zaświadczenia o ukończeniu warsztatów aktywnego poszukiwania pracy w ramach projektu "Lepsze jutro w gminie Żegocina".
    W okresie od 21-30.08.2011 r ośmioro dzieci z rodzin beneficjentów ostatecznych uczestniczyło w kolonii profilaktycznej, która odbyła się w Białym Dunajcu w Ośrodku Wypoczynkowym "U Guta". Podczas kolonii został przeprowadzony program profilaktyczny. Zajęcia były prowadzone w oparciu o następujące programy: "Radość bez alkoholu" oraz "Debata". Odbyło się kilka imprez ogólnokolonijnych: "chrzest kolonijny", "śluby kolonijne", konkurs talentów, bal przebierańców, kino letnie, karaoke, "olimpiada sportowa". Dzieci uczestniczyły w imprezie okolicznościowej wpisanej w XX. Tatrzańskie Wici tj. święto miodu. Było kilka dyskotek, w których zostały włączone zabawy typu: wybór Miss i Mistera kolonii. Odbyła się m.in całodniowa wycieczka na Słowację do Zamku w Starej Lutowni i zwiedzanie średniowiecznego obozu wojennego. Zorganizowany był również bieg po Zakopanem "Śladami sławnych ludzi Podhala" . Odbył się rajd pieszy szlakiem turystycznym z Poronina na Gubałówkę.
     Kolejnym działaniem w ramach aktywnej integracji był zorganizowany kurs - opiekun osób starszych, niepełnosprawnych, który odbył się od 22 do 31.08.2011 r. (60 godzin). Odbywał się w Ośrodku Szkolenia Kursowego i Ustawicznego w Krakowie. Przeprowadzone zostały następujące bloki tematyczne: wykonywanie codziennych czynności z zakresu gospodarstwa domowego, wykonanie czynności higienicznych przy podopiecznym , wykonywanie biologicznych funkcji życiowych podopiecznego, organizowanie czasu podopiecznemu i dotrzymywanie towarzystwa. Po zakończeniu kursu beneficjentki ostateczne otrzymały certyfikaty oraz zaświadczenia MEN o ukończeniu kursu.
      W ramach instrumentu aktywizacji zdrowotnej zorganizowano i sfinansowano badania sanitarno - epidemiologiczne, analityczne oraz specjalistyczne do usług z zakresu medycyny pracy, a mianowicie: badania neurologiczne, okulistyczne, laryngologiczne. Badania odbyły się w miesiącu wrześniu 2011r. w Szpitalu Powiatowym w Bochni oraz w poradniach specjalistycznych, jak również w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Bochni. Po odbytych badaniach uczestniczki projektu otrzymały zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych - "zdolna do wykonywania pracy" oraz zaświadczenia lekarskie z badania do celów sanitarno - epidemiologicznych: "wobec braku przeciwwskazań zdrowotnych zdolny do podjęcia / wykonywania prac w procesie produkcji i w obrocie żywnością".
     Koszt wszystkich powyższych działań został pokryty ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w projekcie, dodatkowo przez okres 6 miesięcy w ramach wkładu własnego do w/w projektu otrzymywali wsparcie w formie zasiłku celowego lub celowego specjalnego.
    W IV kwartale 2011 r. planuje się zorganizowanie spotkania podsumowującego dany rok realizacji projektu systemowego.

Program realizowany ze śrdodków Unii Europejskiej - Kapitał Ludzki - EFS.

[wstecz]