Wycieczka do Czorsztyna - 20.09.2011 r. W ogrodzie Willi Jasna.

  POZNALI CZORSZTYN PACHNĄCY ZIOŁAMI - 20.09.2011

      Oddział PTTK w Dobczycach realizuje projekt "Naturalnie na Zamkowym Wzgórzu w Dobczycach", który jest finansowo wspierany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Z dobrodziejstw tego programu, którego głównym celem jest   integracja mieszkańców czterech powiatów:  myślenickiego, wielickiego, bocheńskiego i wadowickiego poprzez rozwijanie lokalnego dziedzictwa kulturowego skupionego wokół naturalnych surowców, tradycji kulinarnych i rękodzielniczych regionu są różne grupy społeczne. Jedną z nich są uczniowie, którzy uczestniczą w warsztatach "Od ziarenka do bochenka".
    Kolejną grupą uczestniczącą w projekcie są dorośli - właściciele gospodarstw agroturystycznych, członkinie kół gospodyń wiejskich, aktywiści innych organizacji społecznych, rzemieślnicy itd. W dniu 20 września 2011 roku prawie czterdziestoosobowa grupa uczestników projektu z gmin Gdów, Łapanów, Trzciana i Żegocina uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Czorsztyna.  W programie autokarowej wycieczki pilotowanej przez przewodnika - Pana Pawła Kwiecińskiego, znalazły się m. in: zwiedzenie zapory wodnej w Niedzicy, położonej u podnóża zamku (jej dodatkową atrakcją jest malowidło "Moc Żywiołów", pozwalające na wykonanie fantastycznych zdjęć - patrz niżej), rejs widokowy statkiem "Halny" po Jeziorze Czorsztyńskim, poznanie jednej z bacówek góralskich zajmującej się wypasem owiec, produkcją oscypków, buncu i żentycy. Znalazł się także czas na krótki pieszy wypad do Spisskiej Starej Wsi na Słowacji.
    Docelowym punktem wyjazdu było Gospodarstwo Agroturystyczne "Willa Jasna" w Czorsztynie, położone na niedawno utworzonym szlaku turystycznym "Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami". Pobyt u Państwa Babrabry i Andrzeja Mikołajewiczów składał się z trzech części: smacznego posiłku, zajęć dydaktycznych w przydomowym ogrodzie ziołowym, wykładu o ziołach, ich zaletach i wykorzystaniu, wygłoszonym przez gospodarza w salce kawiarnianej. Swój ogród ziołowy prezentował osobiście właściciel gospodarstwa. Kilkoro uczestników dziewięcioosobowej grupy z Żegociny miało okazję poznać Pana Mikołajewicza już wcześniej, gdyż przebywał w Żegocinie, przeprowadzając kategoryzację tutejszych gospodarstw agroturystycznych. 
    Całodzienny wyjazd sprawił jego uczestnikom wiele frajdy. Bogaty program, liczne atrakcje, wiele wrażeń i spora dawka wiedzy na temat regionu oraz poznanie możliwości wykorzystania ziół w prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego - to podstawowe korzyści z  tego udanego wyjazdu, zorganizowanego przez Panią Marię Topa z PTTK Dobczyce. Dodajmy do tego jeszcze dobrą integrację uczestników tej wycieczki.
    W ramach projektu zorganizowane zostaną jeszcze dwie imprezy plenerowe, w trakcie których nastąpi prezentacja kultury kulinarnej i upowszechnienie naturalnych surowców, a także utworzony zostanie sklepik regionalny na zamku w Dobczycach, który promował będzie lokalne produkty.

Wypad do Spisskiej Starej Wsi na Słowacji. W drodze na zaporę (w tle zamek w Nidzicy).

Wypad do Spisskiej Starej Wsi na Słowacji.

W drodze na zaporę (w tle zamek w Nidzicy).

Nad "Mocą Żywiołów" na zaporze. W drodze do przystani w Jeziorze Czorsztyńskim.

Nad "Mocą Żywiołów" na zaporze.

W drodze do przystani w Jeziorze Czorsztyńskim.

Rejs widokowy po Jeziorze Czorsztyńskim. Spacer leśnym szlakiem Pienińskiego Parku Narodowego.

Rejs widokowy po Jeziorze Czorsztyńskim.

Spacer leśnym szlakiem Pienińskiego Parku Narodowego.

Spotkanie przed Wilą "Jasna".

Posiłek w stołówce Wilii Jasna.

Spotkanie przed Wilą "Jasna".

Posiłek w stołówce Wilii Jasna.

W przydomowym ogrodzie ziołowym. wycieczkaczorsztyn10.jpg (24740 bytes)

W przydomowym ogrodzie ziołowym.

Wykład Andrzeja Mikołajewicza oziołach.

W bacówce produkującej oscypki. W drodze powrotnej z bacówki.

W bacówce produkującej oscypki.

W drodze powrotnej z bacówki.

Zbiorowa fotografia uczestników wycieczki do Czorsztyna.

Zbiorowa fotografia uczestników wycieczki do Czorsztyna.

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

[wstecz]