Szkolenie rolnicze w Żegocinie.

O ZASADZIE WZAJEMNEJ ZGODNOŚCI - SZKOLENIE W ŻEGOCINIE - 17-18.01.2011

    W wyniku reformy Wspólnej Polityki Rolnej w 2003 roku, która zasadniczo zmieniła sposób wsparcia rolnictwa w Unii Europejskiej wprowadzono tzw. Płatność Jednolitą (SPS), która zastąpiła większość dotychczasowych płatności bezpośrednich, specyficznych dla poszczególnych sektorów produkcji rolnej. Płatność Jednolita oddzielona od struktury i wielkości produkcji daje rolnikowi wolny wybór w produkowaniu tego, czego potrzebuje rynek, jednocześnie zapewniając wsparcie dochodów. Otrzymanie płatności nie jest już zatem związane z prowadzeniem określonej produkcji, ale zostało uzależnione od przestrzegania przez rolników już obowiązującego prawodawstwa dotyczącego:
- utrzymania gruntów, wchodzących w skład gospodarstwa, w Dobrej Kulturze Rolnej zgodnej z ochroną środowiska,
- innych wymogów podstawowych w zakresie zarządzania gospodarstwem rolnym które zostały podzielone na trzy obszary:
- Obszar A obowiązuje od 1.01.2009 roku i obejmuje:
    - Zagadnienia ochrony środowiska naturalnego,
    - Identyfikację i rejestrację zwierząt;
- Obszar B obowiązuje od 1.01.2011 roku i obejmuje:
    - Zdrowie publiczne,
    - Zdrowie zwierząt, zgłaszanie niektórych chorób zakaźnych zwierząt,
    - Zdrowotność roślin;
- Obszar C obowiązywać będzie od 1.01.2013 roku w zakresie:
    -  Dobrostanu zwierząt.
     Upraszczając, rolnicy otrzymujący wsparcie do gruntów w postaci różnych płatności muszą spełniać wymogi związane z ochroną środowiska w gospodarstwie, rejestrować i znakować zwierzęta domowe /bydło, świnie, kozy i owce/, dbać o zdrowie zwierząt i roślin, leczyć je i chronić, zapewnić zwierzętom godziwe warunki bytowania, prowadzić różnego rodzaje rejestrów stosowania nawozów, środków ochrony roślin, księgi rejestracji stad itp.
Wymogi te wynikają z krajowego prawodawstwa oraz uregulowań unijnych i muszą być spełniane w gospodarstwach rolnych pod rygorem utraty części lub całości płatności.
    Od 1 stycznia 2009 roku w Polsce wysokość przyznawanych płatności bezpośrednich oraz niektórych płatności realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2007- 2013 (płatności z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania /ONW/, zalesianie gruntów rolnych, program rolnośrodowiskowy), uzależniona jest od spełnienia przez rolników określonych wymogów wynikających z zasady wzajemnej zgodności (ang. cross-compliance). Rolnik ubiegający się o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności w ramach niektórych działań nie inwestycyjnych PROW 2007-2013, o których mowa powyżej, w chwili złożenia wniosku, podejmuje zobowiązanie do przestrzegania wymogów zasady wzajemnej zgodności we własnym gospodarstwie rolnym przez cały rok kalendarzowy. Zobowiązuje się również do umożliwienia przeprowadzenia kontroli na miejscu, na terenie gospodarstwa, przez inspektora ARiMR lub pracownika Inspekcji Weterynaryjnej.
    W celu zapoznania z tymi wymogami wobec rolników, w dniach 17 i 18 stycznia 2011 roku zorganizowano spotkanie informacyjne połączone z zajęciami w gospodarstwie rolnym. Dzień pierwszy i połowa drugiego zajęło omówienie tematów na sali Klubu "Relaks" CKSiT w Żegocinie, część dnia drugiego dotyczyła wizyty w gospodarstwie rolnym z produkcją mleka i była konfrontacją teorii z pierwszej części szkolenia z realiami zastanymi w gospodarstwie. Na szkolenie wybrano gospodarstwo z ośmioma krowami mlecznymi, młodzieżą, o powierzchni 12 ha użytków rolnych, z własną produkcją pasz, wyposażone w płytę obornikową, w zbiorniki na płynne odchody, z uporządkowaną gospodarką nawozami, środkami ochrony roślin, ściekami bytowymi itp. Wizyta w gospodarstwie miała na celu omówienie i wskazanie tego co jest prawidłowe ale również niezgodne z normami, pozwoliła na praktyczne prześledzenie "obszarów" wrażliwych, gdzie nie są spełnione zasady zgodności z przepisami prawa. Osoby pytane czy wymogi zaprezentowane na szkoleniu są trudne do zrealizowania w gospodarstwie odpowiadali że nie.
      Cykl spotkań informacyjnych w powiecie bocheńskim obejmuje 15 szkoleń organizowanych przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Powiatowy Zespół w Bochni. Jest to część szkoleń obejmujących całe województwo małopolskie.   
     Ze względu na ważność i przydatność podnoszonych na szkoleniu tematów oraz potrzebę objęcia szerszego kręgu rolników tą wiedzą, MODR w ramach swoich działań doradczych i szkoleniowych powróci z tymi tematami do gminy Żegocina jeszcze w pierwszym kwartale 2011 roku.

Szkolenie w dniu 17.01.2011.

Szkolenie w dniu 17.01.2011.
Szkolenie w dniu 17.01.2011. Szkolenie w dniu 17.01.2011.

Tekst: W. Majcher i foto: T. Olszewski

[wstecz]