Przemawia Wójt Jerzy Błoniarz.

SPOTKANIA OPŁATKOWE SAMORZĄDU - 29.12.2010
PRZEMÓWIENIE WÓJTA GMINY JERZEGO BŁONIARZA

    Czcigodni Księża ! Panie Przewodniczący Rady Gminy, Panie i Panowie Radni, Dyrektorzy, Sołtysi, Pracownicy Samorządowi, Panie, Panowie !

    Święta Bożego Narodzenia 2010 już minęły. Z powagą uczestniczyliśmy w tradycyjnych obrzędach, przeżyliśmy wiele radości i szczęścia podczas rodzinnych spotkań. Śpiewając piękne, polskie kolędy, zastanawialiśmy się nad Tajemnicą Betlejemskiej Nocy. Boże Dziecię narodziło się samotne, nieznane nikomu w ubogiej stajni, wśród zwierząt. Jako pierwsi odnaleźli go, powitali i przyjęli za swego prości, ubodzy pasterze, przybyli także wielcy mędrcy ze wschodu. Pasterze i mędrcy uwierzyli, że oto narodził się Bóg. Nie przeszkadzała im mizerna, licha stajenka. Nie mieli wątpliwości, że przed nimi leży w kamiennym żłobie oczekiwany przez tysiąclecia Mesjasz. Uznali to Dziecię za swoje.     W naszych czasach, po 2 tysiącach lat, maleńki Pan Jezus nie jest już samotny, niczyj - jest nasz, nas wszystkich. Chciałbym, aby świąteczna radość, dobroć, życzliwość towarzyszyła nam przez wszystkie dni do kolejnego Bożego Narodzenia.

Szanowni Państwo !
     Przed nami Nowy Rok. Wzbudza on w każdym z nas ciekawość i jednocześnie obawę, pytamy, jaki będzie. Słowa piosenki mówią:
"Pierwszej gwiazdy dziś zapytaj,
Co następny rok przyniesie.
Czekam ja, czekasz ty ...
Północ już - zegar zaczął bić... "
    Ostatnie grudniowe dni i wieczory są pełne rozmyślań o tym, co minęło, kto się narodził, kto - bliski czy dobry znajomy - odszedł na zawsze, co dobrego zrobiliśmy, co trzeba naprawić, jaką zaplanować przyszłość. Myślę, że obecny czas przełomu 2010 i 2011 roku, jest także dobrą okazją do przemyśleń, do rozważań o wspólnym dobru, jakim jest nasza mała Ojczyzna - Gmina Żegocina i wielka Ojczyzna - Polska.

Szanowni Państwo !

    Rok 2010 zapisał na swoich kartach ważne wydarzenia dla Polski i Gminy Żegocina. Spośród wielu dat 2010 roku niektóre wymagają szczególnego przywołania:
- 10 kwietnia - to dzień tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęli członkowie delegacji polskiej z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Zginęli dowódcy sił zbrojnych, parlamentarzyści, przedstawiciele Kościoła, ludzie kultury i nauki. Wielu z nich stało na straży polskiej racji stanu, polskiego patriotyzmu. W miarę upływu czasu i dokonujących się zmian w Polsce, uświadamiamy sobie coraz wyraźniej skutki tego tragicznie przerwanego lotu dla całej naszej Ojczyzny. Długo będzie nam brakowało tych ludzi.
- Wielkim przeżyciem była tegoroczna powódź w Polsce. Wiele miast, miasteczek, wiosek, domów mieszkalnych, gospodarstw, żyznych pól zostało zalanych wodą. Tysiące ludzi pozostało bez dorobku życia i bez dachu nad głową. W naszej Gminie woda także zniszczyła infrastrukturę techniczną: drogi, kładki, wodociągi i kanalizację, uaktywniły się groźne osuwiska. Staraliśmy się pomagać w tym nieszczęściu innym bardziej poszkodowanym.
- Wielka uroczystość miała miejsce 8 czerwca w Warszawie, został beatyfikowany ks. Jerzy Popiełuszko, bestialsko zamordowany kapłan,
- Radosny dzień 13 czerwca zapisał się na kartach historii Gminy Żegocina wspaniałą uroczystością patriotyczną, którą uczciliśmy naszych rodaków walczących o wolność ojczyzny w XX wieku. Uroczystość uświetniły występy młodzieży Zespołu Szkół z Żegociny oraz znakomite zespoły: Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z Warszawy, Kompania Honorowa i Reprezentacyjna Orkiestra Straży Granicznej z Nowego Sącza,
- 2 września odbyła się kolejna uroczystość patriotyczna: posadowienie krzyża oraz urny z ziemią z Katynia i Smoleńska przy żegocińskim pomniku ofiar II wojny światowej,
- W listopadzie zostały przeprowadzone wybory do władz samorządowych. W naszej Gminie były one spokojne. Serdecznie dziękuję za zaufanie, jestem przekonany, że ich wyniki rokują stabilizację i dalszy ciąg pracy dla całego środowiska.

Szanowni Państwo !

    Rok 2010 przyniósł naszej małej Ojczyźnie wiele pozytywnych zmian. Skutecznie pozyskiwaliśmy dla wielu przedsięwzięć fundusze unijne, dobrze współpracowaliśmy z Wojewodą, Marszałkiem Województwa, Starostą Bocheńskim, a także Ministrem Sportu, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zarządem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, Zarządem Głównym Związku OSP oraz kolegami strażakami z Niemiec. W tym roku nawiązaliśmy także współpracę z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu, w celu realizacji innowacji pedagogicznej w Liceum Ogólnokształcącym w Żegocinie.
    Dobiegający końca 2010 rok był bardzo dobry dla inwestycji realizowanych przez samorząd Gminy Żegocina. Łączna wartość zakończonych oraz rozpoczętych, ale jeszcze nie zakończonych zadań inwestycyjnych, wynosi ponad 8, 2 mln złotych. Na koniec 2009 roku było nas w gminie 5108 osób. Na koniec 2010 roku jest nas 5167 osób, tj. o 59 osób więcej.
    Zadania własne Gminy zostały zrealizowane. Są to gminna oświata: szkoły średnie, gimnazja, szkoły podstawowe, szkoła muzyczna, przedszkola, opieka społeczna, opieka zdrowotna, bezpieczeństwo publiczne, w tym policja i straż pożarna oraz biblioteka publiczna i gminne instytucje kultury. Wszystkie wymienione podmioty realizowały swoje zadania bez zarzutu.
    Bardzo się także cieszę, że udało się Ks. Proboszczom w Parafii Żegocina i Parafii Łąkta zrealizować plany; a dużym przedsięwzięciem była wymiana dachu na kościele w Żegocinie.
     Przed nami Nowy Rok 2011. Czeka nas wiele zadań, nowe przedsięwzięcia, które możemy zrealizować przede wszystkim ze środków własnych i pomocowych. Panie Przewodniczący, Państwo Radni, mam nadzieję, że będę mógł liczyć na Wasze zaangażowanie i pomoc w nowej kadencji.

Czcigodni Księża ! Panie Przewodniczący, Panie i Panowie Radni, Dyrektorzy, Sołtysi, Pracownicy Samorządowi !

    Pragnę złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomagali nam, służyli dobrą radą, pracowali z oddaniem dla naszej Gminy w 2010 roku:
- Dziękuję Panom parlamentarzystom, Panu Wojewodzie i Marszałkowi Województwa Małopolskiego, Panu Romanowi Ciepieli, Panu Staroście Jackowi Pająkowi, Radnym powiatowym: P. Annie Rogala, P. Zbigniewowi Szewczykowi i Przewodniczącemu Rady Powiatu Bocheńskiego,   Radnym gminnym poprzedniej kadencji - Pani Emilii Maniak i Panom Wojciechowi Wronie i Bogdanpowi Piechowi,
- Dziękuję komendantowi Państwowej Straży Pożarnej, Panu Krzysztofowi Kokoszce oraz Komendantowi Państwowej Policji w Bochni Panu Markowi Rudnikowi,
- Dziękuję Proboszczowi Leszkowi Dudziakowi, Proboszczowi Stanisławowi Szczygłowi za Msze Święte z okazji świąt narodowych i uroczystości lokalnych,
- Dziękuję Księżom Katechetom,
- Dziękuję Radzie Gminy i Panu Przewodniczącemu,
~ Dziękuję ludziom nauki i kultury: dyrektorom' szkół i przedszkoli, nauczycielom, dyrektorom biblioteki oraz centrum kultury i ich pracownikom, członkom stowarzyszeń, członkom zespołów artystycznych, sportowcom,
- Dziękuję dyrektorowi Ośrodka Zdrowia wraz z pracownikami, pracownikom GOPS-u, Środowiskowego Domu Samopomocy, policjantom, druhom strażakom,
- Dziękuję przedsiębiorcom i właścicielom firm. Życzę Warn dalszego rozwoju. Cieszę się z każdego nowego pomysłu, nowego zakładu, bo one dają nadzieję na nowe miejsca pracy dla mieszkańców naszej Gminy. Życzę wszystkim realizacji planów szczególnie firmom Zamvinex i Appol, a także przedsiębiorcom z całej Gminy. Mam nadzieję, że wszystkim przedsiębiorcom pomoże w rozwoju nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który niedługo będzie uchwalony,
- Dziękuję sponsorom, twórcom ludowym, pracownikom służb doradczych,
- Dziękuję Panom Sołtysom i rolnikom, organizacjom pozarządowym, wszystkim mieszkańcom Gminy,
- Dziękuję pracownikom Urzędu Gminy z Panią Skarbnik Rozalią Rudek, Panem Sekretarzem Zbigniewem Nożkiewiczem, Panią Radcą Prawnym Marią Stańdo na czele za służbę mieszkańcom naszej Gminy. Dziękuję pracownikom obsługi szkół i przedszkoli, szczególnie dziękuję także Panu Andrzejowi Rudkowi,
- Dziękuję za współpracę Gminnej Spółdzielni, pracownikom Kółka Rolniczego, kierownictwu Spółdzielni Mieszkaniowej "Przybyszówka", pracownikom Zakładu Energetycznego, Bankom, Telekomunikacji i Poczcie.

Szanowne Panie i Panowie !

    Nasza rodaczka, Teresa Mrugacz napisała:
"Gwiazda rozbłysła nad Betlejem,
nad śpiącymi pasterzami, nad zimną stajenką...
Boże, w maleńkim ciele, wyciągnij rączki do człowieka...
Niech w każdym z naszych domów człowiek na ciebie czeka"

     Kończąc pragnę Państwu złożyć serdeczne życzenia. Życzę tradycyjnie: zdrowia, szczęścia i pomyślności. Życzę także radości życia, pokoju serca i wewnętrznej siły. Życzę też zgody rodzinnej i sąsiedzkiej, dobroci i życzliwości dla innych, niech wiara i ufność w drugiego człowieka nigdy was nie opuszcza. Szczególne życzenia adresuję do młodzieży naszej Gminy. To prawda, młodzi przyjaciele, że żyjecie w trudnych czasach, ale to przede wszystkim od Was zależy, jaka będzie Wasza przyszłość. Nic w życiu nie przychodzi samo, a sukces, którego tak bardzo pragniecie, wymaga ciężkiej pracy, odpowiedzialności i uczciwości, tak jak to czynią i czynili nasi poprzednicy.

Szczęść Nam Wszystkim Boże! Dziękuję za uwagę.

[wstecz]