WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY 2009

Cmentarz Parafialny w Żegocinie.

Cmentarz Parafialny w Żegocinie w dniu 30 października 2009 r.

    W ostatnich dniach października na trzech cmentarzach położonych na terenie Gminy Żegocina panuje spory ruch. Wiele osób czyści groby, układa kwiaty. Młodzież szkolna z Żegociny przyozdobiiła natomiast groby żołnierzy I wojny światowej na cmentarzu nr 302 w Żegocinie, pomodliła się także w intencji tutaj pochowanych żołnierzy różnej narodowości.
   Meteorolodzy zapowiadają na tegoroczne Dni Pamięci o Zmarłych spory chłód, ale powinno być bezdeszczowo. To pozwoli bez przeszkód odbyć zaplanowane uroczystości. 
    1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych. Obchodzony jest w kościele rzymskokatolickim od X wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Jan XI w 935 roku. Dzień ten kojarzy się nam ze zniczami, grobami bliskich osób, cmentarzem, pamięcią o tych, którzy odeszli do wieczności. Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła. 1 listopada ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za najbliższych, a także przyjaciół. Jest to też święto obchodzone przez część innych wyznań, a także zwyczaj praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.
    2 listopada obchodzony jest dzień wspominania zmarłych (Dzień Zaduszny). Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, ale przebywają w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy, by mogli dostąpić zbawienia.

Na żegocińskim cmentarzu parafialnym - X. 2009. Na żegocińskim cmentarzu parafialnym - X. 2009.
Na żegocińskim cmentarzu parafialnym - X. 2009. Na żegocińskim cmentarzu parafialnym - X. 2009.
Na żegocińskim cmentarzu parafialnym - X. 2009. Na żegocińskim cmentarzu parafialnym - X. 2009.
Na żegocińskim cmentarzu parafialnym w ostatnich dniach października 2009 roku.

   Udając się na cmentarze pamiętajmy nie tylko o zmarłych członkach naszych rodzin, ale także o pozostałych osobach tam pochowanych: kapłanach, nauczycielach, znajomych, sąsiadach, bezimiennych żołnierzach. Połóżmy kwiaty, symbolizujące wiarę w to, że życie nie końćzy się, ale tylko zmienia. Zapalmy znicz, by uprzytomnić sobie, że Ci, którzy od nas odeszli żyją. Oni tylko poprzedzili nas w drodze do Wiecznej Ojczyzny.

[wstecz]