KSIĄŻKA O KAPLICZKACH, FIGURACH I KRZYŻACH PRZYDROŻNYCH

 "Kapliczki i krzyże przydrożne Ziemi Bocheńskiej"

 "Kapliczki i krzyże przydrożne Ziemi Bocheńskiej"

    Kilka tygodni temu na rynku wydawniczym ukazała się książka "Kapliczki i krzyże przydrożne Ziemi Bocheńskiej". To trzecia już pozycja z cyklu "Biblioteka Ziemi Bocheńskiej". Pierwszą były "Parafie Ziemi Bocheńskiej", drugą "Ochotnicy Ziemi Bocheńskiej", teraz możemy zapoznać się z trzecią pozycją wydawniczą Prowincjonalnej Oficyny Wydawniczej z Proszówek. Książka ma 312 stron, format B5, twardą oprawę i ponad 700 kolorowych fotografii.
    "Niniejsza publikacja nie predystynuje do roli pracy naukowej i ma za zadanie jedynie przekazanie najważniejszych informacji, jak piękne i cenne obiekty znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu i jak bogatą mają historię. Mamy nadzieje, iż publikacja ta zachęci lokalnych miłośników historii i mieszkańców ziemi bocheńskiej do głębszych i dokładniejszych poszukiwań i wypełniania luk, które być może znalazły się w niniejszym opracowaniu - pisze we wstępie redaktor tego wydania Piotr Skoczek.
      W książce znalazło się miejsce dla jednej fotografii każdej kapliczki, figurki lub krzyża oraz podstawowego opisu. Fotografie i opisy należą do 9 autorów. Jest wśród nich Tadeusz Olszewski, który zebrał informacje o kapliczkach, figurach i krzyżach znajdujących się we wszystkich sołectwach Gminy Trzciana i Żegocina. W znalezieniu informacji o tych sakralnych obiektach pomagało mu wiele osób, między innymi Czesław Pączek i Zdzisław Janiczek.
    Na terenie Gminy Żegocina udało się sfotografować i opisać 62 obiekty: 6 - w Bełdnie, 7 - w Bytomsku, 15 w Łąkcie Górnej, 15 w Rozdzielu i 19 w Żegocinie. Są one w bardzo różnym stanie technicznym, choć należy stwierdzić, że zdecydowana większość ma swoich opiekunów, którzy dbają o ich stan i wygląd. Mają bardzo różnorodną, często trudną do ustalenia genezę oraz równie często nieznanych fundatorów. Większość pochodzi z XIX i początków XX wieku, ale są też nowsze, zbudowane w ciągu ostatnich kilku lat. Choć każda z nich jest inna, łączy je wiele. Wszystkie są świadectwem wiary i wyrazem ufności pokładanej w Bogu, widomym znakiem czci, jaką nasi przodkowie oddawali Panu Bogu i swoim świętym patronom.
    W książce nie ma z pewnością wszystkich krzyży i małych kapliczek. Mimo, że zbieranie informacji zajęło autorowi kilka lat czasu, to i tak z pewnością są gdzies jeszcze nie odkryte przez niego przydrożne kapliczki i figurki. Także zebrane przez autora informacje o genezie kapliczek, krzyży i figur, okolicznościach ich postawienia, nie zawsze są pełne, co wiąże się z zatartymi napisami, brakiem ludzi będących świadkami budowy lub braku zapisów o tych obiektach. Książkę trzeba więc  traktować jako trzecią z kolei próbę usystematyzowania wiadomości o tych obiektach, których tak wiele na terenie powiatu bocheńskiego. Pierwszą było opracowanie zbiorowe pod redakcją ks. biskupa Piotra Bednarczyka  "Schematyzm Diecezji Tarnowskiej. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne na terenie Diecezji Tarnowskiej", wydane nakładem Kurii Diecezjalnej w Tarnowie w czerwcu 1983 roku. Drugą - książka Iwony Zawidzkiej "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w powiecie bocheńskim" (wydane z serii Biblioteka Czwartkowych Spotkań Muzealnych, nakładem Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni w roku 2005. Wydanie trzeciej książki o tej tematyce było możliwe dzięki patronatowi Starosty Powiatu Bocheńskiego i Wójtów wszystkich gmin oraz Burmistrza Nowego Wiśnicza, jak również Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Część nakładu zostawała w zamian przekazana przez wydawnictwo do tych osób i instytucji.
    Piękne, albumowe wydawnictwo trafiło następnie do bibliotek publicznych oraz szkolnych. Stanowić będzie także cenną i atrakcyjną pamiątką promującą daną gminę. Reszta zostanie przeznaczona do publicznej sprzedaży. Cenę książki ustalono na 39 złotych.
    

"Kapliczki i krzyże przydrożne Ziemi Bocheńskiej" "Kapliczki i krzyże przydrożne Ziemi Bocheńskiej"

    Kilka lat temu uczennice szkoły w Leszczynie Marzena Lalik i Aneta Stochel napisały na konkurs wiersz pt. "Nasza kapliczka". W ostatniej zwrotce tego wiersza znalazły się następujące słowa: 
W przyszłości będę o tej kapliczce myślała
Swoim wnukom z radością o Niej opowiadała
One będą na wieki wieków ją kochały
Oraz innym pokoleniom to przekazywały.

     Autorzy książki mają nadzieje, iż ich publikacja pomoże w tym procesie.

SERWIS INTERNETOWY KAPLICZKI.ORG >>>

[wstecz]