W 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - Łąkta Górna - 1.08.2009.

W 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - Łąkta Górna - 1.08.2009.

     "Narody, które tracą pamięć, tracą życie"- powiedział nasz ukochany papież - Jan Paweł II. Na szczęście słowa te zostały dobrze zapamiętane w Żegocinie i są ważną przesłanką budowania tożsamości narodowej wśród młodego pokolenia mieszkańców Gminy Żegocina. Troszczy się o to zarówno samorząd, jak działające od 2002 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej.
     Przejawem tej troski było wybudowanie na terenie gminy dwóch pomników: Ofiar II wojny światowej w Żegocinie oraz Pomnika Lotników Polskich, poświęconego szczególnie pamięci Stefana Bohanesa w Łąkcie Górnej, który zginął w sierpniu 1944 roku, w czasie ataku niemieckiego myśliwca na samolot, powracający po zrzutach dla warszawskich powstańców do swojej bazy w Brindisi. Pamięć dotyczy nie tylko stawiania pomników, czy sadzenia Dębów Pamięci, ale także czynnego wyrażania dowodów pamięci i wdzięczności poprzez udział w uroczystościach rocznicowych. W Gminie Żegocina czyni się to regularnie.
    1 sierpnia 2009 roku, kilka minut przed godziną 17, przed pomnikiem w Łąkcie Górnej zebrało się kilkadziesiąt osób: uczniów, nauczycieli, radnych, strażaków, mieszkańców wsi Łąkta Górna. Zgromadziła ich tu pamięć o wojennych bohaterach, którzy 1 sierpnia 1944 roku chwycili za broń i rozpoczęli walkę o wyzwolenie stolicy Polski spod okupacji hitlerowskiej. Z tym historycznym wydarzeniem Gmina Żegocina związana jest przynajmniej przez kilkanaście osób. Nie wszystkie znamy z imienia i nazwiska. Wspomnieć należy przynajmniej trzy: Krystyny Holota, ks. Franciszek Juszczyk i wspomniany już Stefan Bohanes. Zmarła w kwietniu 2005 roku Krystyna Holota była znana mieszkańcom gminy jako znakomita lekarka - pneumolog wzięła czynny udział w walkach powstańczych. Szczegółów niestety nie udało się poznać. Trochę więcej wiemy o księdzu kapelanie Franciszku Juszczyku. Jego osobę przypomniała w swojej książce "Sztuka moją miłością " Maria Juszczyk. [Sylwetka ks. Franciszka Juszczyka >>>]. Najwięcej wiemy o Stefanie Bohanesie - tarnowianinie, który służąc w 1586 Eskadrze do Zadań Specjalnych wykonywał zrzuty dla warszawskich powstańców. W nocy 17 sierpnia 1944 roku, po kolejnym zrzucie, samolot Halifax został przez niemieckiego myśliwca strącony, a Stefan Bohanes - jako jedyny z ośmioosobowej załogi) zginął rozbijając się po skoku spadochronowym o ziemię właśnie w Łąkcie Górnej [Więcej >>>]. W pamięci współczesnych żegocinian jest jeszcze jeden epizod związany z Powstaniem Warszawskim. Po jego zakończeniu wielu warszawiaków znalazło się na wojennej tułaczce. Byli tacy, którzy dotarli do Żegociny. Tak było np. z prof. Jerzym Żurawlewem - wybitnym muzykiem, pianistą, który po wyprowadzeniu z transportu kolejowego w Bochni, został skierowany do domu żegocińskiego organisty Marcina Kępy i przebywał tu kilka tygodni.
    Tegoroczna uroczystość w Łąkcie Górnej zaczęła się równo z donośnym dźwiękiem syren, włączonych o godzinie 17 dla uczczenia pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. Po ustaniu dźwięków syren głos zabrał pan Jan Rosiek - dyrektor Zespołu Szkól im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej, który powitał i przedstawił uczestników uroczystości oraz poinformował o celu spotkania. Potem odśpiewano hymn państwowy, po czym ks. proboszcz z Łąkty Stanisław Szczygieł poprowadził modlitwę "Anioł Pański" w intencji poległych powstańców. Następnie delegacje uczniów, Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej oraz samorządu i mieszkańców złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Uczennica łakieckiej szkoły Magdalena Kępa odczytała krótki referat autorstwa pani Haliny Pączek - nauczycielki historii w tej szkole, w którym przypomniane zostały podstawowe fakty związane z Powstaniem Warszawskim. Za zorganizowanie uroczystości i przybycie na nią podziękował Wójt Gminy Żegocina pan Jerzy Błoniarz. - Tak musi być na zawsze, że musimy pamiętać o tych, co walczyli i ginęli za Ojczyznę. Bardzo dziękuję Wam za tą pamięć, za to, że mogliśmy sie tutaj spotkać, że jesteśmy razem - powiedział Wójt Gminy.

FOTORELACJA
W 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Uczestnicy uroczystości przed pomnikiem.
Przybyłych powitał dyrektor szkoły w Łąkcie Jan Rosiek. Modlitwę poprowadził ks. proboszcz Stanisław Szczygieł.
Przybyłych powitał dyrektor szkoły w Łąkcie Jan Rosiek. Modlitwę poprowadził ks. proboszcz Stanisław Szczygieł.
Ceremonia składania wiązanek kwiatów. Ceremonia składania wiązanek kwiatów.
Ceremonia składania wiązanek kwiatów.
Magalena Kępa podczas czytania okolicznościowego referatu. Młodzi uczestnicy uroczystości.
Magalena Kępa podczas czytania okolicznościowego referatu. Młodzi uczestnicy uroczystości.
W uroczystości wzięly udział poczty sztandarowe szkoły i OSP Łąkta Górna. Przemawia Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz.
W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe szkoły i OSP Łąkta Górna. Przemawia Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz.

     Jeszcze przynajmniej trzykrotnie w tym roku społeczność Gminy Żegocina odda hołd bojownikom o wolność i niepodległość Polski: 1 września - w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 17 września - w 70. rocznicę agrsji ZSRR na Polskę i 11 listopada - w 91. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach rozbiorów.

WIDEORELACJA >>>

[wstecz]