PODSUMOWANIE MAŁOPOLSKIEGO ROKU PRZEDSZKOLAKA

    "Bal Karnawałowy".

 "Rajd Przedszkolaka"

"Bal Karnawałowy" i "Rajd Przedszkolaka" - imprezy dla dzieci z Gminy Żegocina.

    Uroczystą konferencją w Auli Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie podsumowano i zakończono Małopolski Rok Przedszkolaka. W spotkaniu, które odbyło się 15 czerwca, udział wzięli m.in. przedstawiciel Ministra Edukacji Narodowej Beata Tarłowska, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz, Małopolski Kurator Oświaty Artur Dzigański, dyrektorzy i nauczyciele przedszkoli małopolskich, szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi i zespołów szkolno-przedszkolnych. Na zaproszenie Artura Dzigańskiego do Krakowa przyjechali kuratorzy oświaty z całej Polski. Organizatorzy, wyróżniając w ten sposób, zaprosili także do udziału w uroczystości tych samorządowców, którzy zrobili w minionym roku najwięcej dla propagowania idei wychowania przedszkolnego. Było tylko trzech wójtów w ten sposób wyróżnionych, a jednym z nich był Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz.
     W Gminie Żegocina od dawna dba się o najmłodszych mieszkańców. Kiedy inni zamykali przedszkola, w Żegocinie podjęto trud ich rozbudowy i odremontowania. Tak stało sie w Publicznym Przedszkolu w Łąkcie Górnej, gdzie m. in. wymieniono okna i uruchomiono dodatkową salę do zajęć, tak było też w Publicznym Przedszkolu w Żegocinie, gdzie na budynek położono nowy dach oraz dobudowano pomieszczenie na cele przedszkolne. Za staraniem Wójta Gminy i osób z nim współdziałających zorganizowano kilka imprez artystycznych. Wspomnijmy tylko "Bal Karnawałowy dla Dzieci", konkurs plastyczny "Moje Przedszkole", "Rajd Przedszkolaka", "Przegląd Piosenki Przedszkolnej - Rozśpiewane Przedszkolaki", Gminny Przegląd Tańca "Roztańczone Przedszkolaki", "Święto Latawca". Większość z nich - to imprezy cykliczne. Tylko fatalna pogoda przeszkodziła w terminowym zorganizowaniu kolejnej, tym razem rekreacyjnej imprezy dla dzieci na boisku w Łąkcie Górnej.  - Cieszę się bardzo z tego, że mogłem wziąć udział w tej konferencji. To było dla mnie ważne. Dowiedziałem się bardzo dużo o znaczeniu wychowania przedszkolnego. Chcę podkreślić, że mamy bardzo dobrze funkcjonujące przedszkola, w czym także wielka zasługa nauczycieli, dyrektorek placówek i także rodziców, którzy bardzo dużo im pomagają - powiedział Wójt Jerzy Błoniarz po powrocie z krakowskiej konferencji. Poinformował także, że zaplanowany Dzień Dziecka na łąkieckim boisku zostanie zorganizowany 18 czerwca 2009 r.
     W czasie jej trwania podsumowano program Małopolskiego Roku Przedszkolaka, rozstrzygnięty został konkurs na film psychoedukacyjny dla rodziców, a także wręczono Nagrodę im. Marii Weryho - Radziwiłowicz, którą otrzymała Barbara Woszczyna. Kurator Artur Dzigański podziękował wszystkim osobom i instytucjom wspomagającym realizację Małopolskiego Roku Przedszkola, władzom wojewódzkim i samorządowym, dyrektorom i nauczycielom przedszkoli, szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi i zespołów szkolno-przedszkolnych, wizytatorom oraz patronom medialnym.
    Spotkanie uświetnił występ dzieci 5- i 6-letnich z Samorządowego Przedszkola w Tenczynie. Zgromadzeni w auli Ignatianum wysłuchali dwóch wykładów: "Potrzeby i aspiracje edukacyjne przedszkolaka i jego środowiska rodzinnego w kontekście gotowości szkolnej" - Dyrektora Krakowskiego Ośrodka Terapii Barbary Woszczyny oraz "Nauczyciel - kompetentny partner dzieci w ich rozwoju" - prof. Bożeny Muchackiej - kierownika Katedry Pedagogiki Przedszkolnej Uniwersytetu Pedagogicznego.
     Celem Roku Przedszkolaka, ogłoszonego przez Ministra Edukacji Narodowej - Katarzynę Hall, było podjęcie dialogu ze środowiskami: akademickimi, oświatowymi, samorządowymi oraz rodzicami, na temat obniżenia wieku szkolnego w kontekście planowanej reformy programowej, a zwłaszcza na temat wartości wychowania przedszkolnego i jego wpływu na dalszą edukację dziecka. Kuratorium Oświaty w Krakowie podjęło również szereg działań sprzyjających upowszechnianiu wychowania przedszkolnego oraz ukazujących ten etap życia dziecka jako fundament decydujący o jego przyszłości.
     W ramach Małopolskiego Roku Przedszkolaka prowadzona była kampania informacyjno-promocyjna "Miejsce dziecka w edukacji", prezentacja działań i osiągnięć związanych z upowszechnianiem wychowania przedszkolnego na terenie gmin i powiatów. W ramach tych działań zrealizowano wiele akcji, uroczystości, których celem było ukazanie okresu przedszkolnego jako czasu intensywnego rozwoju dziecka, które nie może odbywać się bez kontaktu z dorosłymi i środowiskiem społecznym. Im więcej bodźców, budzących ciekawość poznawczą dziecka, tym gruntowniejsze przygotowanie go do kolejnego etapu edukacyjnego. Upowszechnianie wychowania przedszkolnego było więc zachętą do korzystania z różnych jego form dla dobra dziecka.
Małopolski Rok Przedszkolaka to także dziecięce spotkania ze sztuką, szkolenia i warsztaty skierowane do dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych prowadzących oddziały przedszkolne, a także dla nauczycieli i rodziców. Ważnymi wydarzeniami były także konferencja naukowa "Miejsce małego dziecka w edukacji" i dyskusja panelowa "Jak z przedszkolaka zrobić pierwszaka". Maluchy mogły zaprezentować swoje umiejętności w ramach Przeglądu Małych Form Scenicznych "Kto Ty jesteś - Polak mały", a ich nauczyciele - w konkursie na projekt działań edukacyjnych wspomagających rozwój dziecka 2,5 letniego. Od 1 do 3 kwietnia 2009 roku, podczas Ogólnopolskiego Forum Wychowania Przedszkolnego, Kraków stał się centrum ogólnopolskiej dyskusji na temat wieloaspektowości i wielowymiarowości zawodu nauczyciela w procesie kształcenia oraz wychowania małego dziecka Małopolski Rok Przedszkolaka to także tworzenie warunków środowiskowych do optymalnego rozwoju dziecka. W bieżącym roku szkolnym gminy i osoby prawne utworzyły 175 oddziałów przedszkolnych publicznych i niepublicznych oraz zespołów szkolno-przedszkolnych. Na terenie Małopolski powstały w bieżącym roku szkolnym: 24 punkty przedszkolne oraz dodatkowe oddziały przedszkoli publicznych finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
    W roku szkolnym 2009/2010 Jednostki Samorządu Terytorialnego planują utworzenie kolejnych 25 oddziałów przedszkolnych w przedszkolach i 31 w szkołach podstawowych.

Wójt Jerzy Błoniarz przemawia do dzieci na Przeglądzie Piosenki. "Roztańczone Przedszkolaki". 
Wójt Jerzy Błoniarz przemawia do dzieci na Przeglądzie Piosenki. "Roztańczone Przedszkolaki".

Wykorzystano część materiałów z serwisu AP w Krakowie.

[wstecz]