WIZYTA DYREKTORA WYDZIAŁU POLITYKI SPOŁECZNEJ

   Małorzata Lechowicz w Środowiskowym Domu Samopomocy w Żegocinie. Małorzata Lechowicz w Środowiskowym Domu Samopomocy w Żegocinie.

Małorzata Lechowicz w Środowiskowym Domu Samopomocy w Żegocinie.

    W dniu 20 maja 2009 roku przebywała na terenie Gminy Żegocina pani Małgorzata Lechowicz - Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Przybyła tu na zaproszenie Wójta Gminy Jerzego Błoniarza, aby osobiście zapoznać się z warunkami, w jakich pracują: Środowiskowy Dom Samopomocy w Żegocinie oraz stołówki szkolne.
    Pierwszym miejscem, jakie pani dyrektor Lechowicz odwiedziła w Gminie Żegocina, był Środowiskowy Dom Samopomocy w Żegocinie. Zobaczyła wszystkie pomieszczenia Domu, przyglądnęła się zajęciom, a potem wspólnie z kierowniczką placówki - panią Ewą Tajs, Wójtem Gminy Jerzym Błoniarzem oraz kierowniczką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żegocinie - panią Bożeną Orzeł i Tadeuszem Olszewski - Wiceprzewodniczącym Rady Gminy w Żegocinie dyskutowała o problemach związanych z funkcjonowaniem tego Domu oraz zagrożeniach, związanych z zamiarem ustawowych zmian w zasadach prowadzenia środowiskowych domów samopomocy.
    Kolejnym przystankiem na trasie wizyty pani Lechowicz była Publiczna Szkoła Podstawowa w Bytomsku. Tu głównym tematem rozmów z dyrektorka szkoły - panią Barbarą Janicką - Mikus była sprawa dożywiania dzieci i trudności, jakie ma ta szkoła w uzyskaniu zgody na poszerzenie oferty żywieniowej dla uczniów. Natomiast w szkolnej stołówce Publicznej Szkoły Podstawowej w Żegocinie pani Lechowicz otrzymała wyczerpujące informacje o funkcjonowaniu kuchni i stołówki, których udzieliła dyrektorka placówki - pani Anna Rogala i szefowa kuchni - pani Franciszka Strączek. Ta stołówka, podobnie jak pozostałe w Gminie Żegocina, żywi zdrowo, tanio, a środki z samorządu gminy i budżetu państwa, pozwalają na objęcie żywieniem dużej liczny dzieci, z których część otrzymuje posiłki bezpłatnie.

  Małorzata Lechowicz w PSP w Bytomsku. Małorzata Lechowicz w PSP w Bytomsku.
Małorzata Lechowicz w PSP w Bytomsku.
W stołówce PSP w Żegocinie. W rozmowie z dyrektorką Przedszkola w Żegocinie.
W stołówce PSP w Żegocinie. W rozmowie z dyrektorką Przedszkola w Żegocinie.
W bibliotece ZS w Łąkcie Górnej. W stołowce ZS w Łąkcie Górnej.
W bibliotece szkolnej i stołówce Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej.

     Ostatnim etapem w tym zwiedzaniu instytucji współpracujących z samorządem gminnym i Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie był Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej. Dyrektor tej szkoły - pan Jan Rosiek - oprowadził gości po swojej nietypowej szkole, nietypowej ze względu na naukę w kilku odrębnych budynkach szkolnych. Pani dyrektor Lechowicz mogła zobaczyć nie tylko szkolną stołówkę i kuchnię, ale także przyszkolne boisko ze sztuczną trawą  i bibliotekę szkolną.
    Końcowym momentem tej "gospodarskiej" wizyty pani dyrektor Lechowicz było wspólne spotkanie wszystkich osób zainteresowanych współpracą z Urzędem Wojewódzkim, a dokładniej z Wydziałem Polityki Społecznej. W dyskusji zwrócono uwagę na liczne problemy, na jakie napotyka samorząd w realizacji zadań związanych z pomocą społeczną. Z kolei pani Lechowicz tłumaczyła zebranym obowiązujące w tej dziedzinie przepisy prawa, wyjaśniała sprawy finansowania różnych przedsięwzięć, m. in. remontów stołówek, ŚDS. Poruszonych tematów było tu tak wiele, jak szeroki jest zakres działań Wydziału Polityki Społecznej.
   Z pewnością ta wizja lokalna, rozmowy z pracownikami GOPS, dyrektorami szkół i przedszkola, wójtem gminy dały uczestnikom spotkania wiele nowej wiedzy, pozwoliły na uszczegółowienie zasad współpracy i wymiany informacji, ale z drugiej strony uzmysłowiły także, jakie są trudności i zagrożenia w realizowaniu opieki społecznej. Ta właśnie dziedzina jest na drugim miejscu (po oświacie) jeśli chodzi o wielkość wydatków z budżetu Gminy Żegocina. Z tej więc przyczyny musi rodzić wiele problemów i dlatego rzeczowa dyskusja podjęta podczas tej wizyty pozwoli obu stronom na lepsze zrozumienie wzajemnych oczekiwań.

[wstecz]