TAJEMNICE KULI Z KOŚCIELNEJ WIEŻY

Metalowy krzyż zdjęty z kościelnej wieży. kula.jpg (28377 bytes)
Metalowy, kuty krzyż zdjęty z kościelnej wieży. Poniżej krzyża znajdowała się mosiężna kula.

      Podczas remontu wieży kościoła w Żegocinie, w zwieńczającej ją mosiężnej kuli, zakończonej kutym krzyżem, znaleziono 29 kwietnia 2009 roku również mosiężną tubę (długość 40 cm, średnica 10 cm), a w niej materiały umieszczone tam przez księdza proboszcza Jana Bacha podczas rozbudowy tej wieży, zakończonej  w 1931 roku. Tajemnica kuli została rozwiązana, ale nie całkiem do końca.
     Dzieki uprzejmości księdza proboszcza Leszka Dudziaka, możemy poznać zawartość tuby, włożonej do kuli 78 lat temu. Ówczesny proboszcz zajmujący się rozbudową (podwyższeniem) kościelnej wieży i zamontowaniem na niej metalowej kopuły - ks. Jan Bach (proboszcz w Żegocinie w latach 1916 - 1936) złożył w pojemniku pamiątki tamtych czasów: książeczkę "Schematyzm Diecezji Tarnowskiej" z 1930 roku, broszury "Echo Afryki" i "Murzynek", "Czytanki Świąteczne", kilka ówczesnych czasopism świeckich ("Ilustrowany Kuryer Codzienny", "Czas", "Polska", "Głos Narodu") i religijnych ("Tęcza", "Przewodnik Katolicki") oraz jedną gazetę archiwalną z czasów I wojny światowej - wydany 16 stycznia 1916 roku w Wiedniu "Das interessante Blatt", relacjonujący głównie wizytację  przez cesarza Franciszka Józefa oddziałów austro - węgierskich na froncie południowo - wschodnim.
    Ksiądz Bach włożył także do pojemnika kilka zdjęć, które przedstawiają widok kościoła sprzed rozbudowy wieży, plebanię przebudowaną w 1930 roku, widokówki przedstawiające rysunek żegocińskiego kościoła, obraz Matki Boskiej Tuchowskiej, Katedrę w Poznaniu oraz Kościół w Limanowej. Ta ostatnia zawiera także z tyłu życzenia imieninowe dla księdza Bacha, przesłane przez innego księdza z Limanowej. W niewielkiej kopercie umieszczony został spięty ozdobnym sznureczkiem zestaw kilku medalików (z wizerunkiem Matki Boskiej Skaplerznej, Serca Jezusa, Świętej Teresy do Dzieciątka Jezus, Matki Bożej Częstochowskiej, pamiątka I Komunii Świętej, Matki Bożej z Lourdes), oraz jeden medalion z wizerunkiem papieża Piusa XI.

Strzałka wskazuje miejsce zamontowania kuli.

Znaleziony pojemnik z dokumentami prezentuje ks. proboszcz L. Dudziak.
Strzałka wskazuje miejsce zamontowania kuli. Znaleziony pojemnik z dokumentami prezentuje ks. proboszcz L. Dudziak.
Medalion z wizerunkiem papieża Piusa XI i medaliki. Fotografia kościoła na tle Górczyny.
Medalion z wizerunkiem papieża Piusa XI i medaliki. Fotografia kościoła na tle Górczyny.
Fotografia plebanii z 1931 roku. Pocztówka z widokiem Poznania.
Fotografia plebanii z 1931 roku. Pocztówka z widokiem Poznania.
Winieta gazety "Das interessante Blatt" z 23.01.1916 r. Winieta gazety "Ilustrowany Kuryer Codzienny" z 24.08.1931 r.
Winieta gazety "Das interessante Blatt" z 23.01.1916 r. Winieta gazety "Ilustrowany Kuryer Codzienny" z 24.08.1931 r.
Winieta gazety "Czas" z 26.08.1931 r. Broszury "Echo Afryki" i "Murzynek".
Winieta gazety "Czas" z 26.08.1931 r. Broszury "Echo Afryki" i "Murzynek" (z kwietnia 1931 r).
Winieta gazety "Przewodnik Katolicki" z 12.07.1931 r. Okładka gazety "Tęcza".
Winieta gazety "Przewodnik Katolicki" z 12.07.1931 r. Okładka gazety "Tęcza".

    W tubie był jeszcze dokument z 4 października 1894 roku, podpisany przez ks. Jakuba Janczego informujący, ze w tym dniu o godzinie 4 po południu został na wieży zatknięty krzyż oraz podający informację o tym, kto był majstrem na budowie, jej kierownikiem i jego zastępcą. Są na dokumencie także podpisy ówczesnych wójtów z Żegociny, Bełdna, Kierlikówki, Ujazdu, Łąkty Dolnej. Pełna treść tego dokumentu pozostanie jednak tajemnicą, gdyż - jak oświadczył ks. proboszcz Leszek Dudziak - jest tak klauzula zastrzegająca publikowanie tego dokumentu.
    Co się stanie z tymi dokumentami ? Ksiądz proboszcz planuje z powrotem włożyć je do nowej tuby, zrobionej z tzw. kajnerówki. Oprócz tego umieszczone zostaną tam dokumenty i przedmioty z obecnych czasów, ilustrujące wydarzenia z ostatnich lat. - Myślę, że jest konieczne wspomnienie o papieżu Janie Pawle II, o odzyskaniu niepodległości w 1989 roku. Dołożymy obecne pieniądze, informacje o proboszczach pracujących w parafii po księdzu Janie Bachu. Poproszę również Ks. Ordynariusza, aby też coś napisał - informuje ks. Leszek Dudziak.

[wstecz]