KRAKOWSKI WERNISAŻ MALARSTWA TERESY MRUGACZ

   wernisaz2008-01.jpg (13782 bytes)

 wernisaz2008-02.jpg (15389 bytes)

Wernisaż malarstwa Teresy Mrugacz w Galerii Krakowskiego Banku Spółdzielczego. 10.10.2008.

    Słynący z promowania zdolnych malarzy  i czterokrotnie już wyróżniony tytułem "Mecenas Kultury Krakowa" Krakowski Bank Spółdzielczy zorganizował kolejną, czwartą już wystawę obrazów pani Teresy Mrugacz - poetki i malarki z Bytomska. Dwie pierwsze miały miejsce w bocheńskim oddziale tego Banku, a jedna w miechowskim. Tym razem wernisaż miał miejsce 10 października 2008 r. w Galerii Bankowej KBS w Krakowie, przy Rynku Kleparskim 8. Jego uczestnicy podziwiać ponad 40  nowych obrazów artystki z naszej gminy i wysłuchać kilku jej wierszy.
    Wszystkich przybyłych gości i samą artystkę powitał Prezes Zarządu KBS pan Zbigniew Bodzioch. - Pani Teresa Mrugacz to jest postać nietuzinkowa, bo jest i poetką i malarką i pedagogiem. Jest ceniona w swoim środowisku, bo przybyła tu z grupą przyjaciół z Żegociny: z księdzem proboszczem Leszkiem Dudziakiem i wójtem Jerzym Błoniarzem na czele - powiedział prezes Bodzioch, witając także   zgromadzonych w sali wystawowej uczestników wernisażu, wśród których
obecne były osoby ze świata medycyny, kultury i sztuki środowiska krakowskiego; m. in. słynny krakowski kardiochirurg - prof. Jerzy Sadowski, prof. Aleksandra Zin, malarz Jan Stopczyński - prezes Klubu Malarzy Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie, artysta malarz Kazimierz Wilk i Rościsław Brochocki - artysta malarz mający za sobą 25 wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i 15 zagranicznych.
    Laudację Teresy Mrugacz przedstawił kustosz wystawy - redaktor Jerzy Skrobot. - Pani Teresa Mrugacz jest bohaterką dzisiejszego wieczoru. Cyprian Kamil Norwid pisał, że "aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba koniecznie pomnieć skąd się wyszło". /.../ Tak się szczęśliwie złożyło, że bohaterka dzisiejszego wieczoru jest pedagogiem, polonistką z wykształcenia /.../ To, co dostała od Pana Boga oprócz pasji pedagogicznej, to talentów sporo. Pisze bardzo piękne wiersze, a także w chwilach wolnych siada do sztalugi i nie jest to mobilizacja związana z finansami, tylko pasja twórcza. Jest osobą niezwykle skromną, ponieważ pokora, to największy atut artystów malarzy. Myślę, że pierwszy rzut oka na jej obrazy, to wrażenie, że są to osobiste zapisy krajobrazu i odczuć towarzyszących tym pejzażom. Artystka przedstawia głównie krajobrazy ziemi bocheńskiej, ale wywodzi się z pięknej ziemi podkarpackiej, która dała wielu znakomitych ludzi. Gdy przed laty zobaczyłem jej prace, to obiecałem, że jeśli nadal będzie pracować nad sobą, to doczeka się nobilitacji w Galerii Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Bardzo to przeżywała, ale myślę, że ludziom pracowitym i skromnym, trzeba także umieć podać rękę i dobrze, że w naszym Banku panuje klimat taki, że ceni się klientów i choć nie jest to instytucja na wskroś związana z kulturą, ale czterokrotne tytuły "Mecenasa Kultury Krakowa" - to jest zasłużone wyróżnienie. Instytucji w Krakowie jest tysiące, ale tych, którzy cenią i wspierają sztukę i na nią dają pieniądze, jest mało. Nasz Bank, obchodzący w tym roku 110 - lecie, umiał z tradycji Stefczyka, który utworzył pierwszą galerię w banku w Czernichowie, skorzystać i wzniecić ogień tak, że już trzy polskie banki zaczynają tworzyć własne galerie. Obrazy pani Teresy sa malowane z ogromną wstrzemięźliwością. Artystka umie dostrzec w otaczającym ją środowisku piękno. Pozwólcie, że w imieniu wszystkich pogratuluję jej dorobku. Myślę, że dzisiejsze przeżycie będzie długo pamiętać. Po tych słowach rozległy się oklaski, a władze krakowskiego banku wręczyły artystce piękny bukiet kwiatów.

Wernisaż malarastwa Teresy Mrugacz

Wernisaż malarastwa Teresy Mrugacz

Kustosz wystawy  - red. Jerzy Skrobot.

Teresa Mrugacz podczas czytania swoich wierszy.

Wernisaż malarastwa Teresy Mrugacz

Wernisaż malarastwa Teresy Mrugacz

    Nadszedł czas na zabranie głosu przez bohaterkę wieczoru. Pani Teresa podziękowała wszystkim osobom, które mają swój wkład w organizację tej wystawy i wernisażu, a następnie odczytała kilka wierszy ze swojego tomiku "Krajobrazy serca".  Potem głos zabrali także goście z Żegociny, którzy pojechali na krakowski wernisaż swojej rodaczki. Po wzniesieniu toastu za pomyślność przez Prezesa Zarządu KBS Zbigniewa Bodziocha, jako pierwszy przemówił ks. Leszek Dudziak, który m. in. zwrócił uwagę na religijny wymiar twórczości malarskiej artystki. - W XXI wieku ludzi wrażliwych na piękno, na dobro, na prawdę, na życie, a więc na Boga, jest mało. Dlatego jestem ogromnie wdzięczny naszej parafiance, że umie te piękne i wielkie wartości duchowe przelewać na płótno i papier, a jej twórczość dociera do różnych odbiorców. 
     Gratulacje artystce złożyli także Leopold Grabowski i Wójt Jerzy Błoniarz. - Chcemy w imieniu Żegociny złożyć Pani serdeczne gratulacje. Piękno zamknięte w tych obrazach odzwierciedla talent artystki. Ale nie tylko. Obrazuje także wieś, która przechodzi już do historii. Trudno już dziś zobaczyć na wsi mendle, kopy siana, czy chaty kryte strzechą. To piękno zaklęte w tych obrazach zostało uwidocznione i będzie przekazane następnym pokoleniom. Za te wspaniałe przeżycia duchowe nam tu dostarczone serdecznie dziękujemy, ofiarowując bukiety róż - powiedział Leopold Grabowski. - Ja także jestem wdzięczny, ale i dumny z tego, że nasza rodaczka tu właśnie - w królewskim mieście - może świętować taki dzień - powiedział Wójt Jerzy Błoniarz, informując także zebranych, że w auli Zespołu Szkół w Żegocinie oprócz obrazów krakowskiego artysty Zdzisława Pabisiaka, jest również obraz namalowany przez panią Teresą - portret ks. prałata Antoniego Poręby - proboszcza z Żegociny i przez wiele lat działacza Krakowskiego Banku Spółdzielczego.
    - Należymy do tych ludzi, którzy o zacnych ludziach pamiętają - uzupełnił wypowiedź Wójta Jerzy Skrobot, informując, że na początku grudnia br. ukaże się książka jego autorstwa, będąca biografią ks. Antoniego Poręby.

Wernisaż malarastwa Teresy Mrugacz

Wernisaż malarastwa Teresy Mrugacz

O religijnym wymiarze twórczości T. Mrugacz mówił ks. Leszek Dudziak.

Podziękowania i gratulacje od Leopolda Grabowskiego.

Wernisaż malarastwa Teresy Mrugacz

Wernisaż malarastwa Teresy Mrugacz

Gratulacje i życzenia od Wójta Gminy Żegocina Jerzego Błoniarza.

Teresa Mrugacz w rozmowie z krakowskimi malarzami.

Wernisaż malarastwa Teresy Mrugacz

Wernisaż malarastwa Teresy Mrugacz

Artystka przyjmowała gratulacje i dawała autografy na folderach wydanych z okazji prezentacji tej wystawy.

Wernisaż malarastwa Teresy Mrugacz

Wernisaż malarastwa Teresy Mrugacz

Teresa Mrugacz po debiucie w krakowskiej galerii.

Wystawę można zwiedzać do końca 2008 r.

     Chwilę potem rozpoczęła się bardzo przyjemna chwila w życiu artystki z Bytomska. Na folderach towarzyszących wystawie dawała autografy ludziom, którzy na malarstwie się znają i są profesjonalistami. Bardzo ciepło o oglądniętych obrazach mówił Rościsław Brochocki. - Jestem bardzo wzruszona i mile zaskoczona, że spotykam się tu z sympatyczna, serdeczną oceną ze strony wszystkich ludzi tu zgromadzonych. Cieszę się z tego, że są też ludzie, którzy mi zawsze towarzyszą na każdej mojej wystawie, którzy są moimi przyjaciółmi. To wszystko powoduje, że chce się dalej malować i robić to z sercem - powiedziała po zakończeniu wernisażu Teresa Mrugacz.
    O jej malarstwie, prezentowanym w Galerii KBS redaktor Jerzy Skrobot napisał w folderze m. in. takie o to słowa: "Z pewnością godny uwagi jest fakt, iż artystka stroni od najszerzej rozumianych dysonansów. Widać to wyraźnie i w stonowanej kolorystyce obrazów i w podejmowanych przez nią motywach. /.../ Brak prób epatowania brzydotą i okrucieństwem natury. /.../ Teresa Mrugacz maluje świat przyjazny ludziom".
    Gratulując artystce z naszej gminy kolejnego sukcesu i tak pięknego przyjęcia jej poezji i malarstwa przez elitę kulturalną królewskiego miasta Krakowa, wyrażamy nadzieję, że jedną z kolejnych wystaw zaprezentuje właśnie w Gminie Żegocina. Działa tu przecież, prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej, "Galeria Wiejska".

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]