REMONTY W ŻEGOCIŃSKIM KOŚCIELE

     Kościół Parafialny w Żegocinie.

Kościół Parafialny w Żegocinie.

Kościół Parafialny w Żegocinie, wybudowany w 1895 roku, rozbudowany w latach 30-tych XX wieku.

   Ostatnia niedziela października jest w kościele katolickim zwyczajowo obchodzona jako rocznica konsekracji świątyni. W tym dniu wierni modlą się w intencji dobrodziejów kościołów: ich projektantów i budowniczych, a także wszystkich, którzy włączają się w jego bieżące utrzymanie, prace remontowe i porządkowe. Dużo na ten temat mówił podczas niedzielnych nabożeństw żegociński proboszcz - ks. Leszek Dudziak, który zakończył modernizację wikarówki, a teraz prowadzi remont organów i rozpoczął remonty kościelnych wież.

Modernizacja wikarówki - widok z 2006 r. Modernizacja wikarówki - widok z4  marca 2007 r.
Modernizacja wikarówki - widok z 30 marca 2007 r. Modernizacja wikarówki - widok z 2.10.2007 r.
Modernizacja wikarówki.

    Remont wikarówki, a właściwie jej przebudowa na Dom Żałoby - to duże przedsięwzięcie gospodarcze żegocińskiej parafii, kierowanej od pięciu lat przez księdza proboszcza Leszka Dudziaka. Dzięki bardzo dużemu wsparciu parafian i tutejszych firm, kosztowny remont udało się przeprowadzić dosyć sprawnie. Sporo też kosztowało zakupienie chłodni i urządzenie wnętrza tego obiektu, który od wiosny 2008 roku służy parafianom, jako Dom Żałoby.  Korzystają z niego właściwie wszyscy grzebiący zmarłych na żegocińskim cmentarzu parafialnym.

Organy przed remontem - foto luty 2007. Organy w trakcie remontu - październik 2008.
Organy przed remontem - foto luty 2007. Organy w trakcie remontu - październik 2008.
organy2008-10-14.jpg (15003 bytes) organy2008-10-14a.jpg (13112 bytes)
Organy w trakcie remontu - październik 2008.

    Organy do żegocińskiego kościoła zakupił za pieniądze uzyskane ze sprzedaży 3 ołtarzy ze starego, rozebranego kościoła ks. dr Stanisław Dutkiewicz. Zostały wykonane w Szczyrzycu. Były już modernizowane, ostatnio przez firmę pana Piotrowskiego za ks. prałata Antoniego Poręby, Teraz przyszła pora na kompleksowy remont. Wiele bowiem elementów było spróchniałych. Najbardziej zniszczona była wiatrownica. Wykonawca remontu - firma pana Kuczaja z Gołkowic - rozebrała kościelny instrument prawie do całości. Ten remont - to drobiazgowa robota, ale jest nadzieja, że obecny żegociński organista - pan Kazimierz Piętoń - zagra na wyremontowanych organach już niebawem.

Wieże żegocińśkiego kościoła.

    Remont dachu, a w pierwszym etapie remont dwóch kościelnych wież - to kolejne duże przedsięwzięcie żegocińskiej parafii. Kościół, od kilku lat wpisany do rejestru zabytków, zmieniał swoje wnętrze i wygląd zewnętrzny kilkakrotnie. Jednym z ważniejszych wydarzeń z tym związanych była rozbudowa większej kościelnej wieży, dokonana w latach 1927 - 1929.
    W maju 2008 roku dr Stanisław Kaczmarczyk wydał opinię, nakazującą szybki remont obu kościelnych wież. Zalecił wymianę drewnianej więźby i pokrywającej hełm wieży blachy. Parafii udało się pozyskać z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dofinansowanie (60 tys. zł) na ten remont, ale cały koszt przedsięwzięcia jest kilkakrotnie większy. Blacha miedziana została już zakupiona, drzewo ofiarowane przez parafian zgromadzone i rozpoczęły się już przygotowania do przeprowadzenia remontu, o którym jeszcze napiszemy.

                                  Wieże żegocińskiego kościoła.

[wstecz]