CMENTARZ PARAFIALNY W ŻEGOCINIE

    Żegociński cmentarz parafialny.

Żegociński cmentarz parafialny.

Cmentarz parafialny w Żegocinie - najstarsza i najmłodsza część cmentarza.

      Cmentarz  jest miejscem przeznaczonym do grzebania zmarłych. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa coemeterium, o tym właśnie znaczeniu, które z kolei jest zlatynizowaną formą greckiego koimeterion tj. miejsce (wiecznego) spoczynku.
     Koncepcję cmentarza jako przestrzeni nienaruszalnej i świętej przejęło wczesne chrześcijaństwo z tradycji rzymskiej, dlatego pierwsze cmentarze chrześcijańskie wyodrębniły się z dawniejszych cmentarzy pogańskich. Kościół już w III w. oddał je pod opiekę biskupów i księży, tworząc system cmentarnej administracji. Cmentarze były już wówczas miejscami świętymi i chronionymi specjalnymi immunitetami. Obejmowało je także prawo azylu. Od X w. zaczyna się tendencja do lokalizowania cmentarzy w obrębie miast i w bliskości kościołów. Sobór rzymski z 1059 r. nadał im sankcję "pół świętych" rzucając klątwę na ludzi bezczeszczących je. Jak podają encyklopedie - po raz pierwszy użył słowa cmentarz Aleksander Brückner w 1415 roku (użył wtedy formy cmyntorz).
    Cmentarz jest traktowany jako miejsce uświęcone i miejsce kultu. Szczególnie widać to w okresie 1 - 2 listopada każdego roku, gdy miliony ludzi nawiedzają cmentarze, by modlić się w intencji zmarłych.
    W siedmiowiekowej historii żegocińskiej parafii istniały najprawdopodobniej cztery miejsca pochówku zmarłych: 1. w samym kościele i tuż za jego drewnianymi ścianami (jak w pobliskiej Lipnicy Murowanej, przy kościele Św. Leonarda), 2. w kierunku północnym od kościoła, w miejscu, gdzie dziś znajduje się kilkanaście domów mieszkalnych, 3. w przysiółku Biedroniówka (na wschód od kościoła), gdzie zmarłych grzebano jeszcze w latach 30-tych XX wieku, 4. na obecnym cmentarzu parafialnym, funkcjonującym od 1896 roku.
    Tak o tej sprawie napisał w książce "Żegocina dawna i współczesna" Czesław Blajda: "Cmentarz znajdował się pierwotnie koło kościoła, chowano tam zmarłych parafian. Wysoko ceniono miejsce przy murze kościelnym, w przedsionku pod dzwonnicą i sobotami. [...] Zmarły w 1759 r. pleban Józef Utylski pochowany został bezpośrednio pod wielkim ołtarzem. W Żegocinie odbywały się pogrzeby z całej parafii, również z Ujazdu i Zbydniowa. Na przełomie XVIII i XIX wieku założono osobny cmentarz na polu plebańskim, na pd.-wschód od kościoła. Na opuszczonym przy końcu XIX w. starym cmentarzu (na Biedroniówce)  znajduje sie najstarszy w Polsce chłopski nagrobek "Reginy Kuscyny" (Kuska) z 1833 r."

   Żegociński cmentarz parafialny. Żegociński cmentarz parafialny.
   Żegociński cmentarz parafialny. Żegociński cmentarz parafialny.
Żegociński cmentarz parafialny. Żegociński cmentarz parafialny.
Żegociński cmentarz parafialny. Żegociński cmentarz parafialny.
Żegociński cmentarz parafialny. Żegociński cmentarz parafialny.
Żegociński cmentarz parafialny w przedzień Wszystkich Świętych.

     W przeciwieństwie do zapomnianego i zarośniętego cmentarza na Biedroniówce, obecny, usytuowany w kierunku zachodnim od kościoła, z każdym rokiem wydaje się piękniejszy. Spacer cmentarnymi alejkami w przeddzień Wszystkich Świętych w pełni to potwierdza. Ludzi tu dużo. Trwają ostatnie prace porządkowe, głównie w kwaterach cmentarza wojennego. Grabione są liście, umocowywana jest tablica informacyjna o tym cmentarzu (nr 302), ludzie przynoszą chryzantemy, zapalają znicze. Piękny ostatni dzień października sprzyja pracom. Już w dniu następnym pojawią się tutaj krewni zmarłych, a o godzinie 14 rozpocznie się tutaj polowa msza święta. Wierni będą się modlić za zmarłych ludzi różnego wieku, różnych stanów, funkcji.zmarłych tragicznie i śmiercią naturalną. Modlitwom towarzyszyć będzie refleksja nad przemijaniem i śmiercią, która - jak wierzą chrześcijanie - jest tylko kresem życia ziemskiego, a początkiem wiecznego.

Żegociński cmentarz parafialny. Żegociński cmentarz parafialny.

    Informacje o nabożeństwach w Parafii Żegocina:
-
1.11.2008 - sobota - Uroczystość Wszystkich Świętych. Przed południem porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę. Po południu porządek nabożeństw nieco inny: o godz.14.00 Msza św. na cmentarzu z okolicznościowym kazaniem /jeśli będzie odpowiednia pogoda/. Po Mszy św. procesja wśród grobów i modlitwy za zmarłych.
- 2.11.2008 - niedziela - Dzień Zaduszny. W kościele Msze św. o 7.00, 8.30,11.00. O 16.00 - Msza św. z procesją na cmentarz i stosowne modlitwy za zmarłych.

[wstecz]