AGROTURYŚCI Z UKRAINY W ŻEGOCINIE

Agroturyści z Ukrainy wraz z osobami im towarzyszącymi na Rosochatce w Rozdzielu.
Agroturyści z Ukrainy wraz z osobami im towarzyszącymi na Rosochatce w Rozdzielu.

    11 i 12 września 2008 r. na terenie Gminy Żegocina przebywała grupa 35 ukraińskich agroturystów, doradców rolniczych ze stowarzyszenia "Dorada", szefowie organizacji "Zielonej Turystyki", przedstawicieli ministerstwa rolnictwa. Program ich pobytu był w Polsce był obszerny i urozmaicony. Po przyjeździe do Krakowa uczestniczyli oni w dwudniowym szkoleniu na temat turystyki wiejskiej. W kolejnym dniu wyjechali na zajęcia terenowe na Podhale, gdzie poznawali możliwości wykorzystania dziedzictwa kulturowego w turystyce wiejskiej.

Agroturyści z Ukrainy w Łąkcie Górnej. Agroturyści z Ukrainy w Łąkcie Górnej.

    Żegocina - była kolejnym miejscem pobytu ukraińskiej grupy w Polsce, która przebywała tu w ramach realizowanego programu "Rozwój agroturystyki i rolnictwa ekologicznego szansą rozwoju obszarów wiejskich Ukrainy", finansowanego ze środków pomocy zagranicznej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tygodniowy pobyt (7 - 14 września 2008 r.) ukraińskiej grupy zorganizowała pani Elżbieta Dziasek - Kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o/Kraków. Goście z Ukrainy przyjechali do Żegociny wieczorem 11 września. Najpierw zwiedzili szkoły w Łąkcie Górnej i Żegocinie. Po placówkach oprowadzili ich dyrektorzy Zespołów Szkół - w Łąkcie pan Jan Rosiek, w Żegocinie - pani Danuta Pączek. Spotkanie w szkolnej auli Zespołu Szkół w Żegocinie trwało kilkadziesiąt minut, a goście mogli zapoznać się tutaj z polskim systemem edukacji.

Agroturyści z Ukrainy wZS w Żegocinie. Agroturyści z Ukrainy wZS w Żegocinie.

    Potem na krótko wstąpili do Internetowego Centrum Edukacyjno - Oświatowego w Żegocinie, usytuowanym w remizie tutejszej jednostki. Niektórzy z gości wykorzystali ten pobyt do sprawdzenia swojej poczty internetowej. Zwiedzili także usytuowaną w podziemiu budynku Centrum Kultury, Sportu i Turystyki ICEO w Żegocinie Izbę Regionalną i Galerię Wiejską, a potem udali się na piętro, na spotkanie z Wójtem Gminy panem Jerzym Błoniarzem.

Agroturyści z Ukrainy w ICEO w Żegocinie. Agroturyści z Ukrainy w Izbie Regionalnej w Żegocinie.
Spotkanie z Wójtem Gminy Żegocina. Spotkanie z Wójtem Gminy Żegocina.

    Trwało ono ponad godzinę. Wójt Żegociny przedstawił gminę, zajęcia mieszkańców, koncentrując się na zrealizowanych tu przedsięwzięciach w turystyce, ekologii i oświacie. Mówił o wykorzystaniu środków unijnych, działalności organizacji społecznych i samorządu lokalnego. Goście zadali wiele pytań. Interesowała ich m. in. sprawa wydajności w rolnictwie, działalność banków, średniej wieku mieszkańców itp. Na zakończenie tego spotkania nastąpiła wymiana upominków.

   

W "Szkole Ginących Zawodów" w Bełdnie. Kolacja w "Agro-Belii".

    Potem goście z Ukrainy i towarzyszące im osoby (organizatorzy pobytu, tłumacz) przejechali do najmniejszej wioski Gminy Żegocina - do Bełdna. Tutaj grupę podzielono na dwie podgrupy. Jedna spożywał kolację w Gospodarstwie Agroturystycznym "Agro - Bella" Państwa Grabowskich, grupa zwiedzała "Szkołę Ginących Zawodów" w Bełdnie, w której znajduje się także mała salka regionalna. W roli przewodnika wystąpił Pana Leopold Grabowski, który wnióśł bardzo znaczący wkład w zorganizowanie pobytu ukraińskiej grupy w gminie Żegocina.   Po kolacji goście udali się na noclegi - część do Gospodarstwa "Agro - Bella", część do hoteliku CKSiT w Żegocinie.

Zajęcia ppoglądowe w "Rosochatce" w Rozdzielu. Zajęcia ppoglądowe w "Rosochatce" w Rozdzielu.

      Następnego dnia, po zjedzeniu śniadania, gości z Ukrainy wywieziono do Rozdziela. Ostatni, bardzo stromy odcinek do Gospodarstwa Agroturystycznego "Rosochatka" w Rozdzielu musieli pokonać pieszo. Na miejscu czekali już na nich Państwo Irena i Józef Pławeccy. Po krótkim odpoczynku rozpoczęła się prezentacja, w ramach której gospodarze opowiedzieli o ekologicznym sposobie prowadzenia gospodarstwa, o swojej ofercie dla agroturystów, ukierunkowanej na realizację kilku ścieżek edukacyjnych, przygotowanych specjalnie dla dzieci i młodzieży. Oprowadzili także gości po swoim gospodarstwie, w którym jest także pasieka i małe muzeum sprzętów rolniczych. Zaciekawienie gości wzbudził wiatrak, w którym do dziś mieli się zboże na mąkę. Gospodarze musieli odpowiedzieć na wiele pytań ukraińskich agroturystów. Ich zaciekawienie budziły głównie sprawy związane z ekologią i opłacalnością takiej produkcji.

Pożegnanie z Państwem Pławeckimi. Wpisy do kroniki "Rosochatki".

    Po zjedzeniu pysznego posiłku, przygotowanego przez gospodarzy z produktów gospodarstwa (chleb, masło, miód, dżemy) nastąpił ostatni etap pobytu na Rosochatce (na także nazwa wzgórza, na którym jest zlokalizowane to gopspodarstwo) - wspólna fotografia i pożegnanie, które było bardzo serdeczne. Goście wpisali się do kroniki gospodarstwa, podarowali drobne upominki, po czym zeszli do doliny i pojechali w dalszą podróż. Trasa prowadziła do kolejnego gospodsrtwa agroturystycznego "Chatki u Tadka" w Nowym Wiśniczu. Kolejnym  miejscem na trasie będzie Wojciechów w województwie lubelskim, gdzie Ukaińcy będa mieć możliwość zobaczenia, jak można wykorzystać lokalnych rzemieślników dla rozwoju turystyki wiejskiej. Goście opuszczą Polskę 14 września, wyjeżdżając na Ukrainę pociągiem z Warszawy.

[wstecz]