MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ - WIEŃCE ŻNIWNE A.D. 2008

    Wieńce żniwne przed żegocińskim kościołem parafialnym   Wieńce żniwne przed żegocińskim kościołem parafialnym
Wieńce żniwne przed żegocińskim kościołem parafialnym

    Tradycji stało się zadość. 15 sierpnia 2008 roku, podczas uroczystej sumy rolnicy z terenu Parafii Żegocina poświęcili piękne wieńce żniwne i bochen chleba. Uczestnicy nabożeństwa odprawionego 15 sierpnia 2008 roku, w Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, święcili także bukiety kwiatów i owoce. Stąd też potoczna nazwa tego święta - Matki Boskiej Zielnej. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest  przedmiotem dogmatu Kościoła Katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. W Polsce święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) jest dniem wolnym od pracy, stąd też w ten dzień (piątek) obowiązywał w kościele świąteczny porządek nabożeństw.
     Zdążający na sumę do kościoła parafianie mogli po raz pierwszy obejrzeć żniwne wieńce jeszcze przed wejściem do kościoła. Tradycja jest taka w tutejszej parafii, że co roku inna grupa rolników (z poszczególnych przysiółków wiosek lub tzw. "dziesiątek") przygotowuje wieńce żniwne. Każda z grup stara się, aby wieniec był co roku inny i jak najpiękniejszy. Kosztuje to dużo czasu i wiele benedyktyńskiej pracy, ale to  wyraz wdzięczności do Boga i Matki Boskiej za plony, które w tym roku są bardzo dobre.
    Wieniec z Bełdna przynieśli do kościoła: Renata Giza, Barbara Kuska, Józef Giza i Stanisław Giza. Kompozycję w kształcie statku - jednomasztowca wykonała pani Renata Giza. Wieniec przedstawiający koronę Matki Bożej niesioną przez kobietę i mężczyznę przygotowało Bytomsko. Wykonali je rolnicy z dwóch "dziesiątek" : Stanisława Piecha i Jana Juszczyka. Do kościoła przynieśli ten wieniec: Janina Piech, Bernadetta Dziedzic i Ignacy Rożnowski. Wieniec w kształcie kuli ziemskiej, zwieńczony biało - czerwonym krzyżem przygotowali mieszkańcy Rozdziela. Wykonała go "dziesiątka" Krzysztofa Wolaka. Do świątyni wieniec przynieśli: Urszula i Jerzy Adamczykowie oraz Urszula i Krzysztof Wolakowie. Żegociński wieniec wykonał w tym roku przysiółek Patrówka. Jego autorką jest Maria Siekacz. Do kościoła został przyniesiony przez: Urszulę Oleksy, Grażynę Pączek, Aleksandra Skoczylasa, Jana Mroza.

 Wieniec z Bytomska.  Wieniec z Bełdna
Wieniec z Bytomska. Wieniec z Bełdna
Wieniec z Rozdziela. Wieniec z Żegociny.
Wieniec z Rozdziela. Wieniec z Żegociny.

     Delegacje z wieńcami powitał przed kościołem orszak złożony z księży i ministrantów. Po pokropieniu wieńców wodą święconą cały orszak śpiewając pieśń "Zdrowaś Maryjo" wszedł do kościoła. Rozpoczęła się uroczysta suma, którą odprawił ks. proboszcz Leszek Dudziak. Witając przybyłych do kościoła, zwrócił uwagę na to, że 15 sierpnie to nie tylko Dzień Wniebowzięcia Matki Bożej, ale również święto narodowe, przypominające "Cud nad Wisłą" .z 1920 roku.  - 15 sierpnia - to dla rolników okazja, by podziękować Bogu za dary nieba, za plony ziemi.  Stąd też przynosimy dziś wiązanki ziół i kwiatów, a przede wszystkim wieńce żniwne - powiedział kapłan, po czym przedstawił poszczególne wieńce i podziękował wszystkim, którzy je przygotowali.

Ksiądz Roman Łagosz podczas głoszenia homilii.

Ks. proboszcz Leszek Dudziak podczas poświęcania wieńców i plonów.
Ksiądz Roman Łagosz podczas głoszenia homilii. Ks. proboszcz Leszek Dudziak podczas poświęcania wieńców i plonów.

    Homilię w całości poświęconą Patronce Dnia oraz kultowi maryjnemu wygłosił ks. wikariusz Roman Łagosz. - Maryja nie tylko wskazuje nam drogę, ale upewnia nas, że dotrzemy do celu, jeżeli będziemy żyli niezłomną wiarą, nadzieją i gorliwą miłością. Jeżeli pragniesz być szczęśliwy,   osiągnąć chwałę Nieba,  niech Maryja będzie dla Ciebie świadkiem, jak żyć, co robić. Przede wszystkim czyń to, co do Ciebie należy. Bądź dobry w tym, do czego Cię Bóg powołał i pełnym wiary, nadziei i miłości - wyjaśniał kapłan w końcowej części kazania.

Wiele parafianek przyniosło do kościoła bukiety kwiatów i ziół.

Wieńce wzbudzały podziw osób je oglądających.

Wiele parafianek przyniosło do kościoła bukiety kwiatów i ziół.

Wieńce wzbudzały podziw osób je oglądających.

    W końcowej części nabożeństwa ksiądz proboszcz dokonał poświęcenia wieńców, kwiatów, ziół i owoców. Zwracając się potem do wiernych zaprosił ich do dokładnego oglądnięcia wieńców, gdyż tylko z bliska można zauważyć ich piękno i docenić wkład pracy wykonawców. Wyraził także nadzieję, że przynajmniej jeden z nich wraz z delegacją żegocińskich rolników weźmie udział   w Jasnogórskich Dożynkach, które odbędą się w dniu 7 września 2008 r.

Wieńce żniwne A.D. 2008 i ich asysta w żegocińskim kościele parafialnym.

Wieńce żniwne A.D. 2008 i ich asysta w żegocińskim kościele parafialnym.

RELACJA FILMOWA - >>>

[wstecz]