DOROCZNA NARADA STRAŻAKÓW POWIATU BOCHEŃSKIEGO

  Tegoroczna narada miała miejsce w Remizie OSP w Chodenicach. Nowe samochody PSP pobłogosławił ks. kapelan Zdzisław Sadko.
Tegoroczna narada miała miejsce w Remizie OSP w Chodenicach. Nowe samochody PSP pobłogosławił ks. kapelan Zdzisław Sadko.

   4 lutego 2008 roku w remizie OSP w Chodenicach miała miejsce doroczna narada, podczas której strażacy z PSP w Bochni podsumowali rok 2007. Przedtem dokonano pobłogosławienie i przekazanie bocheńskiej Komendzie dwóch nowych samochodów: ratowniczo - gaśniczego GCBA 5/32/2,5 - Scania i specjalnego - operacyjnego Nissan X-Trial.  Na podkreślenie zasługuje fakt, że Komenda Powiatowa PSP w Bochni jako jedyna w województwie małopolskim otrzymała 2 wysokiej klasy pojazdy pożarnicze, które przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa na terenie powiatu bocheńskiego. Pojazdy zostały zakupione w ramach zadania pod nazwą "Samochody Ratownicze 2007" i w oparciu o przetarg nieograniczony przeprowadzony przez Komendę Wojewódzką PSP w Krakowie. Zakup sfinansowano z kilku źródeł: ze środków przekazanych przez: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Starostwo Powiatowe w Bochni, Wojewódzki i Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska, samorząd Gminy Rzezawa i środków własnych Komendy Powiatowej PSP w Bochni.

 Na placu przemawial m. in. Roman Ciepiela - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Statuetka i dyplom dla Starosty Bocheńskiego Jacka Pająka.
Na placu przemawiał m. in. Roman Ciepiela - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Statuetka i dyplom dla Starosty Bocheńskiego Jacka Pająka.

    Podczas uroczystości wyróżniono kilku samorządowców oraz kierowników instytucji za działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu bocheńskiego jak i samych strażaków za ofiarna służbę. Komendant Powiatowy PSP w Bochni, mł. bryg. Krzysztof Kokoszka wyróżnił Dyplomem Uznania: Roman Ciepielę - Wicemarszałka Marszałka Województwa Małopolskiego za aktywną pomoc w zakupie samochodów pożarniczych dla Komendy Powiatowej PSP w Bochni oraz działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej; Małopolski Komendant Wojewódzki PSP, bryg. Andrzej Łabuz oraz Komendant Powiatowy PSP w Bochni, mł. bryg. Krzysztof Kokoszka wyróżnili Statuetką i Dyplomem: Jacka Pająka - Starostę Bocheńskiego, za aktywną pomoc w zakupie samochodów pożarniczych; Komendant Powiatowy PSP w Bochni, mł. bryg. Krzysztof Kokoszka wyróżnił Dyplomem: Piotra Janeczka - Prezesa Zarządu, Dyrektora Generalnego Stalprodukt S.A za aktywną pomoc finansową w zakupie samochodu GCBA 5/32/2,5 SCANIA; Józefa Słoninę - Wójta Gminy w Rzezawie, za aktywną pomoc finansową w zakupie samochodu GCBA 5/32/2,5 SCANIA; Wacława Czaję - Powiatowego Lekarza Weterynarii, za aktywną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz druha Franciszka Gawąda - Naczelnika OSP w Nowym Wiśniczu w latach 1990-2007, za wieloletnią współpracę oraz działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej i poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu bocheńskiego; Małopolski Komendant Wojewódzki PSP, bryg. Andrzej Łabuz wyróżnił listem pochwalnym druhów: Stanisława Gutowskiego i Andrzeja Tabaka z jednostki OSP Trzciana w uznaniu bezprzykładnej ofiarności wykazanej przez podjęte z narażeniem własnego zdrowia i życia ratowanie zagrożonej osoby z objętego pożarem budynku mieszkalnego w Trzcianie w dniu 7 grudnia 2007 r.
    Po wręczeniu wyróżnień miały miejsce przemówienia, które wygłosili: Roman Ciepiela  - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, st. bryg. mgr inż. Jan Tajduś - Z-ca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Jacek Pająk - Starosta Bocheński. Odczytano także list od posła z Brzeska Edwarda Czesaka, którego w Chodenicach reprezentował dyrektor Jego biura Stanisław Sułek.
     Po rozwiązaniu szyków i krótkiej przerwie w sali świetlicowej remizy OSP w Chodenicach rozpoczęła się narada.

 Naradę prowadził Komendant PSP w Bochni Krzysztof Kokoszka. Prezentacja raportu o stanie straży w 2007 r. miała charakter multimedialny.
Naradę prowadził Komendant PSP w Bochni Krzysztof Kokoszka. Prezentacja raportu o stanie straży w 2007 r. miała charakter multimedialny.

 Komendant Gminny z Żegociny Władysław Zatorski i ks. kapelan S. Szczygieł.

Głos w dyskusji zabrał m. in. Czesław Kosiba - Prezes Zarządu OW ZOSP RP.

Komendant Gminny z Żegociny Władysław Zatorski i ks. kapelan S. Szczygieł.

Głos w dyskusji zabrał m. in. Czesław Kosiba - Prezes Zarządu OW ZOSP RP.

     W naradzie wzięła również udział grupa strażaków z Gminy Żegocina z Komendantem Gminnym Władysławem Zatorskim i ks. kapelanem Stanisławem Szczygłem na czele. Do Chodenic pojechał także Wójt Gminy Jerzy Błoniarz. W trakcie narady wysłuchali sprawozdania z działalności strażaków z PSP i OSP w powiecie bocheńskim, które złożył Komendant Powiatowy PSP mł. brygadier Krzysztof Kokoszka. Otrzymali także "Biuletyn Informacyjny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni za rok 2007", który jest podsumowaniem całorocznej pracy Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu. Zawiera obszerny materiał dotyczący działań ratowniczo - gaśniczych i ochrony ludności, kontrolno - rozpoznawczych, szkoleniowych, organizacyjnych, logistycznych oraz kalendarium wydarzeń roku 2007. Można w nim m. in. przeczytać, że:
   - w roku 2007 jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu bocheńskiego interweniowały 1076 razy, w tym: pożarów - 283, miejscowych zagrożeń 774,  alarmów fałszywych - 19,
- we wszystkich rodzajach akcji nastąpił w stosunku do 2006 roku wzrost: ogółem interwencji o ok. 22,2 %, tj. 197 zdarzeń; w ilości pożarów o 197 zdarzeń (tj. o 91,2 %), miejscowych zagrożeń - o 60 zdarzeń (wzrost o 8,1%), alarmów fałszywych o 2 tj. 11,8%,
- połowa pożarów i ponad 30 % wszystkich zdarzeń miało miejsce na terenie miasta Bochni. Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej interwencji odnotowano w gminach: Bochnia, Rzezawa, Nowy Wiśnicz, Łapanow,
- największą ilość wyjazdów do akcji zanotowały jednostki: OSP Rzezawa - 76, OSP Nowy Wiśnicz - 52, OSP Tarnawa - 45, OSP Łapanów - 29, OSP Trzciana - 28, a wśród OSP spoza KSRG: OSP Bratucice - 26, OSP Siedlec - 14, OSP Jodłówka - 12, OSP Pogwizdów - 12, OSP Krzeczów - 11.
- Ilość interwencji OSP Gminy Żegocina: OSP Żegocina - 12, OSP Łąkta Górna - 5, OSP Rozdziele - 4, OSP Bełdno - 0, OSP Bytomsko - 0. Razem 21.
- analizując przyczynowość powstania pożarów należy stwierdzić iż na ogólna liczbę przyczyn powstawania pożarów 2007 r. największą ilość stanowią: wyładowania atmosferyczne (wzrost o 300%), podpalenia umyślne (wzrost o 176%), wady i nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych (wzrost o 84%),
- analizując przyczyny powstawania miejscowych zagrożeń w 2007 roku, należy zauważyć, że największą ich liczbę stanowią: huragany, silne wiatry (wzrost o 139%), związane z komunikacją drogową w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu (wzrost w porównaniu z 2006 r. o 33%), gwałtowne opady atmosferyczne (wzrost o 57%),
- ilość ofiar i rannych podczas zdarzeń w 2007 roku: 7 śmiertelnych, 143 rannych (Gmina Żegocina - 1 śmiertelny, 7 rannych).
- wielkość strat powstałych w 2007 r. w wyniku pożarów i miejscowych zagrożeń wyszacowano na kwotę 3691 tys. zł, a wartość uratowanego przez strażaków mienia na kwotę - 13.334 tys. zł.
- Wnioski z raportu:
W celu zwiększenia bezpieczeństwa na terenie powiatu należy następujące działania:
1. Kontynuować czynności kontrolno-rozpoznawcze ukierunkowane na grupę obiektów użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego oraz obiekty produkcyjne,
2. Kontynuować działania zmierzające do pełnego zabezpieczenia przeciwpożarowego wszystkich obiektów zabytkowych drewnianych tj. włączenie do systemu monitoringu pożarowego lub wyposażenia w stałe urządzenia gaśnicze,
3. Kontynuować modernizację łączności przewodowej i bezprzewodowej w celu poprawy systemu obiegu informacjami o zagrożeniu i prowadzonych działaniach ratowniczych,
4. Sukcesywnie doposażyć Komendę Powiatową PSP oraz jednostek OSP w pojazdy i sprzęt pożarniczy równoważący zagrożenia występujące na terenie powiatu wg standardów wyznaczonych przez stosowne akty prawne i wytyczne,
5. Kontynuować rozbudowę i modernizacje nieruchomości Komendy Powiatowej PSP pod kątem budowy zintegrowanego stanowiska kierowania oraz zwiększenia standardów pełnienia służby.
6. Sukcesywnie wdrażać nowy system szkolenia strażaków OSP.
7. Kontynuować prace zmierzające do wprowadzenia specjalizacji dla jednostek OSP z KSRG.
     Po zakończeniu szczegółowej i obszernej, multimedialnej prezentacji rozpoczęła się dyskusja, w której udział wzięło kilku mówców.
Czesław Kosiba - Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie poruszył kilka spraw bardzo ważnych obecnie dla ruchu strażackiego, zwłaszcza ochotniczego. Stwierdził, że zakupione pojazdy powinny być przekazywane nie w użyczenie Komend, czy jednostek, ale przekazywane na ich stan. Mówił o konieczności przywrócenia ekwiwalentu dla strażaków biorących udział w akcjach oraz dodatków do emerytur, po 30 latach stażu członkostwa w OSP. Skrytykował nadmierną biurokratyczność w prowadzeniu dokumentacji finansowej przez jednostki OSP nie prowadzące dużej działalności gospodarczej. Uznał, że nowe pojazdy powinny być także zakupywane do jednostek OSP, które tak samo uczestniczą w akcjach jak strażacy z PSP, a zwykle otrzymują "wiekowe" używane samochody.
    Ryszard Rozenbajgier - Przewodniczący Rady Powiatu - złożył strażakom gratulacje z okazji otrzymania nowych pojazdów i życzył aby wyjazdów było jak najmniej, a wszystkimi strażakami opiekował się Św. Florian - ich patron.
    Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela stwierdził, że nie powinno być podziału na strażaków zawodowców i ochotników, bo wszyscy działają w jednym systemie. Uznał za słuszną konieczność uproszczenia procedur obowiązujących w sprawach finansowych, jak również starania bocheńskich strażaków o zakup kolejnego samochodu (do ratownictwa chemicznego). Lepsze jeszcze wyposażenie będzie konieczne po wybudowaniu przebiegającej przez powiat autostrady.
    Ludwik Węgrzyn  - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bochni - mówił o konieczności przeznaczenia większej ilości pieniędzy na rozbudowę budynku Komendy Powiatowej i JRG w Bochni (na 2008 r. przeznaczono w budżecie powiatu kwotę 200 tys. zł). - To kropla w morzu potrzeb. Ładnie zaprojektowany obiekt może stać się wizytówką powiatu, a obecnie odbiega zdecydowanie od "średniej wojewódzkiej" - ocenił. Za niezbędne uznał też konieczność bardziej efektywnego szkolenia.
   St. bryg. mgr inż. Jan Tajduś - Z-ca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, poruszył kilka spraw. Uznał, że przy zakupach sprzętu nie powinno być "chciejstwa", ale należy dokładnie analizować potrzeby i mieć 5 - letni plan działania w tym kierunku. Dużo mówił o nowej metodzie szkolenia dla strażaków - e-learningu [zobacz >>>>]. Chodzi o szkolenie przez Internet, które dopiero w końcowej części uzupełniane jest szkoleniem praktycznym i egzaminem testowym. Mówił także o konieczności pozyskiwania na działalność strażacką środków z innych źródeł np. środków Unii Europejskiej ("Kapitał ludzki"). Odniósł się także do sprawy rozbudowy Komendy Powiatowej i JRG w Bochni. - Mamy w 2008 roku na inwestycje 7,5 mln złotych. Inwestycje prowadzone są już w Oświęcimiu, Nowym Sączu, Andrychowie i zakończą się dopiero w 2011 roku. Przy tym stanie rzeczy Bochnia do planu inwestycji może wejść, jeśli uda się pozyskać jeszcze inne źródła finansowania. Ale w związku ze zmianą statusu pogotowia ratunkowego, trzeba najpierw dokonać zmiany planu - powiedział Jan Tajduś. Wyraził radość z dobrej współpracy OSP i PSP w powiecie bocheńskim. Stwierdził, że w polityce zakupów trzeba przewidzieć nie tylko samochody, ale także pozostały sprzęt. Bardzo ważny jest tu wybór odpowiedniej specjalizacji dla każdej jednostki. Na koniec zaapelował o pamięć dla strażaków - weteranów, dla których także trzeba organizować spotkania, a może nawet zawody.

 Dyskutował także Prezes ZOP ZOSP w Bochni Ludwik Węgrzyn.

Prezes ZOP  L. Węgrzyn i Wójt J. Błoniarz oglądają nowoczesny system alarmowania.

Dyskutował także Prezes ZOP ZOSP w Bochni Ludwik Węgrzyn.

Prezes ZOP  L. Węgrzyn i Wójt J. Błoniarz oglądają nowoczesny system alarmowania.

     Komendant Powiatowy PSP w Bochni Krzysztof Kokoszka podziękował za dyskusję, udział w uroczystości i naradzie oraz za współpracę w roku 2007. W końcowej części narady odbyła się jeszcze prezentacja nowoczesnego systemu łączności, który może być zainstalowany w budynkach remiz. Mowa o Zintegrowanym Systemie Alarmowania i Ochrony Ludności DSP-50. Przedstawił go Sławomir Janus z krakowskiej firmy "Tetratronik". Właśnie o zamontowanie takiego systemu apelowali podczas ostatniego zebrania strażacy z OSP w Żegocinie. A propos Żegociny. Jest nadzieja, że także w Żegocinie, w remizie strażackiej i to już niebawem, zostanie założone jedno z 480 tworzonych w Polsce "Centrum Kształcenia na odległość na wsiach". Do projektu, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego , przystąpił Zarząd Główny Związku OSP RP. Każde z nich wyposażone zostanie w sprzęt komputerowy, meble i materiały dydaktycznie (po zakończeniu projektu sprzęt zostanie przekazany na własność OSP). Centra będą udostępniać i organizować szkolenia na odległość, procesy edukacyjne, kursy i egzaminy i to nie tylko dla strażaków. Ale o tej sprawie napiszemy osobno.

    

[wstecz]