MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ Z WIZYTĄ W ŻEGOCINIE

Spotkanie samorządowców i pedagogów z Ministrem Edukacji Narodowej  w auli Zespołu Szkół w Żegocinie.

Spotkanie samorządowców i pedagogów z Ministrem Edukacji Narodowej w auli Zespołu Szkół w Żegocinie.

     Gospodarzem spotkania w szkolnej auli była pani Dyrektor Zespołu Szkół w Żegocinie - Danuta Pączek. To właśnie ona w imieniu wszystkich zebranych powitała przybyłych gości i wspólnie z panią Anną Rogala wręczyła Panu Ministrowi bukiet kwiatów. Potem krótko przedstawiła salę i ważniejsze elementy jej wystroju, zwracając uwagę zwłaszcza na znajdujące się tu obrazy Patronki Szkoły - Świętej Jadwigi Królowej i Ojca Świętego Jana Pawła II.

 Spotkanie samorządowców i pedagogów z Ministrem Edukacji Narodowej w auli Zespołu Szkół w Żegocinie. Spotkanie samorządowców i pedagogów z Ministrem Edukacji Narodowej w auli Zespołu Szkół w Żegocinie.

    Pierwszym mówcą był Wójt Gminy Jerzy Błoniarz. - Miło mi bardzo gościć Ministra Edukacji Narodowej - Pana Profesora Ryszarda Legutko. W naszej gminie mamy pełną ofertę edukacyjną - od przedszkola do szkół maturalnych. Nasza gmina to tylko 5 tysięcy mieszkańców, dlatego bardzo cieszymy się, że udało się nam, jako organowi prowadzącemu, przygotować taką ofertę edukacyjną i dobre warunki do nauki dla młodzieży szkolnej. W placówkach oświatowych mamy łącznie około 1200 uczniów. Dla samorządu ważne jest także to, że uczniowie osiągają na egzaminach zewnętrznych wysokie wyniki, a to dzieje się dzięki dobrze wykształconej i pracującej kadrze pedagogicznej. Panie Ministrze - bardzo dziękuję, że przyjął Pan zaproszenie i pomimo wielu obowiązków zechciał się z nami spotkać - powiedział Wójt i rozpoczynając dyskusję zaapelował o zmianę zasad finansowania wiejskiej oświaty na rzecz autentycznego wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży wiejskiej z miejską. - Nie jest naszą winą, że klasy w niektórych wsiach są mało liczne. Według mnie szkoły muszą istnieć także w małych wsiach, blisko rodziny i kościoła. Martwi nas zmniejszanie subwencji oświatowej, w tym także na cele remontowe - powiedział Wójt Jerzy Błoniarz.

 Spotkanie samorządowców i pedagogów z Ministrem Edukacji Narodowej w auli Zespołu Szkół w Żegocinie. Spotkanie samorządowców i pedagogów z Ministrem Edukacji Narodowej w auli Zespołu Szkół w Żegocinie.
 Spotkanie samorządowców i pedagogów z Ministrem Edukacji Narodowej w auli Zespołu Szkół w Żegocinie. Spotkanie samorządowców i pedagogów z Ministrem Edukacji Narodowej w auli Zespołu Szkół w Żegocinie.

    Swoje wystąpienie Minister Edukacji Narodowej Pan Ryszard Legutko rozpoczął od stwierdzenia, że jego pobyt w Żegocinie nie jest związany z kampanią wyborczą, bo nie kandyduje w tutejszym okręgu wyborczym. Poinformował także o swoich związkach z Żegociną, w której od wielu już lat bywa często i z którą związane są częściowo losy Jego rodziny. - Cieszę się z tej wizyty i możliwości zobaczenia szkół, które są ilustracją pracy nauczycieli i samorządu - powiedział na początku, a potem poinformował, że nie wszystkie samorządy traktują sprawy oświaty jako ważne i spychają wszystko na barki Ministerstwa Edukacji Narodowej, a nawet traktują oświatę jako sprawę mało ważną. - To była pouczająca także dla mnie wizyta, bo pokazała, że Państwo świetnie gospodarujecie. Macie ładne, nowoczesne i dobrze wyposażone obiekty, choć w niektórych przydałoby się na pewno więcej książek. Ale ta sprawa, tj. wyposażenie w podręczniki i książki należy do naszych priorytetów, które - mam nadzieję - uda się zrealizować - mówił Minister. Za jeden z ważniejszych problemów do rozwiązania uznał wyzwolenie w młodych ludziach motywacji do dobrej nauki i pełnego wykorzystania ich możliwości intelektualnych. Poruszył także problem szkolnictwa zawodowego. Uznał, że trzeba je jak najszybciej odbudować. Za ważny kierunek działania Ministerstwa uznał także wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży wiejskiej i miejskiej. Opowiedział się za zwiększeniem samodzielności dyrektorów szkół. W swoim wystąpieniu odniósł się prawie do wszystkich spraw oświatowych, o których głośno było w ostatnim czasie (mundurki, matury, funkcjonowanie gimnazjów, lista lektur, czytelnictwo uczniów, sześciolatki itd.). Na zakończenie ponownie podziękował za zaproszenie i poprosił o przekazanie pozdrowień i życzeń wszystkim nauczycielom i uczniom żegocińskich szkół.

 Spotkanie samorządowców i pedagogów z Ministrem Edukacji Narodowej w auli Zespołu Szkół w Żegocinie. Spotkanie samorządowców i pedagogów z Ministrem Edukacji Narodowej w auli Zespołu Szkół w Żegocinie.

      Po Ministrze głos zabrała Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Żegocinie Danuta Pączek. Przedstawiła swoje uwagi w sprawach oświatowych. - Przeżywamy co roku, od wielu lat stres maturalny. Okazuje się, że każdego roku mamy jakąś nowość. Tymczasem i uczniowie i nauczyciele potrzebują stabilizacji. Zmianie powinno także ulec dalsze kształcenie uczniów po szkole zawodowej. Po dwóch latach uczęszczania do liceum uzupełniającego nie są oni w stanie dobrze przygotować się do matury. Obserwuje się także upadek kształcenia matematycznego i technicznego - mówiła Pani dyrektor.
     Małopolski Kurator Oświaty Pan Józef Rostworowski, w krótkim wystąpieniu, podziękował za zaproszenie oraz uznał, że oświata małopolska ma się dobrze dzięki wspaniałej postawie samorządów, nauczycieli i dyrektorów. - Inwestycja w wychowanie, kształtowanie młodych charakterów jest najważniejsza. Szkoła musi być także miejscem bezpiecznym. W Małopolsce wdrożyliśmy już program poprawy kształcenia w szkołach zawodowych i dostosowania ich do potrzeb gospodarski - powiedział pan kurator, który także poprosił o przekazanie pozdrowień i życzeń dla uczniów i nauczycieli. 

Spotkanie samorządowców i pedagogów z Ministrem Edukacji Narodowej w auli Zespołu Szkół w Żegocinie.  Spotkanie samorządowców i pedagogów z Ministrem Edukacji Narodowej w auli Zespołu Szkół w Żegocinie.

      W dyskusji głos zabrał ks. proboszcz Leszek Dudziak. Mówił o roli nauczycieli w rozwoju uczniów. - Wszystko zależy od tego, czy nauczyciel, a nawet minister jest wyzwalający, czy hamujący. Wydaje mi się, że nareszcie mamy ministra nie hamującego. Tak się składa, że w Żegocinie wójt, dyrektorzy i cała kadra pedagogiczna są wyzwalającymi - powiedział ksiądz proboszcz, a swoje wystąpienie zakończył życzeniami, aby każdy z pedagogów mógł się cieszyć trzema przymiotami: rozumem, siłą i sercem.
     Natomiast Dyrektor Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej Pan Jan Rosiek stwierdził, że Gmina Żegocina jest pewnym ewenementem w skali kraju i takich przykładów traktowania oświaty przez samorząd jest niewiele. - U nas szkoły nie przegrywają w dyskusji z drogami. To dzięki temu, że mamy światłych ludzi, którzy rozumieją rolę kształcenia młodego pokolenia. Kosztem dużego wysiłku pozyskuje samorząd środki zewnętrzne. Wymaga to w pewnej części środków własnych, a tych niewielka gmina ma mało. Projekty wymagające od gminy 50-procentowego wkładu własnego są prawie niemożliwe do zrealizowania - powiedział dyrektor łąkieckiej szkoły. Podkreślił także rolę rodziców, znakomicie wspierających działania szkół oraz pracę społeczną nauczycieli prowadzących bez zapłaty kółka zainteresowań i organizujących zajęcia pozalekcyjne. Poruszył również problem kształcenia dzieci z różnego rodzaju upośledzeniami w klasach zintegrowanych oraz organizowania zajęć rewalidacyjnych, na które nie starcza środków. Odniósł się także do środków przeznaczanych na nagrody wójta dla nauczycieli, które uznał za za małe, co nie jest winą wójta, tylko istniejących przepisów prawnych.
    Wystąpienie Pana Jana Rośka zakończyło dyskusję. Uczestnicy spotkania zjedli jeszcze obiad, po czym wykonano pamiątkową fotografię wszystkich uczestników spotkania.

Spotkanie samorządowców i pedagogów z Ministrem Edukacji Narodowej w auli Zespołu Szkół w Żegocinie. Spotkanie samorządowców i pedagogów z Ministrem Edukacji Narodowej w auli Zespołu Szkół w Żegocinie.

    Zwiedzenie szkół i dyskusja w szkolnej auli z pewnością pozwoliły na zapoznanie obecnego Ministra Edukacji Narodowej pana Ryszarda Legutko z osiągnięciami i problemami żegocińskiej oświaty. Liczba i waga poruszonych tu spraw była duża i dotyczyła nie tylko problemów gminnej oświaty. Zgłaszane przez Pana Wójta i dyrektorów - Pania Danutę Pączek i Pana Jana Rośka problemy dotyczyły bowiem spraw ogólnopolskich. Cennym dorobkiem tego spotkania jest także zaznajomienie się żegocińskich samorządowców i nauczycieli z planami Ministerstwa Edukacji Narodowej i osobistymi poglądami Pana Ryszarda Legutko na sprawy edukacji. Ciepłe słowa Pana Ministra pod adresem żegocińskich dyrektorów szkół, radnych i wójta były miłe, ale jak najbardziej zasłużone, bo rzeczywiście stan bazy oświatowej i poziom nauczania oraz wychowania są tu na wysokim poziomie. Przejęcie wszystkich szkół przez samorząd gminny okazało się dobrym pociągnięciem, a dobra współpraca i zrozumienie dyrektorów w sprawie potrzeb wszystkich placówek dają dobre efekty. Aby jeszcze zgłoszone tu, w Żegocinie, sprawy dotyczące oświaty, znalazły odbicie w sejmowych ustawach i rozporządzeniach Ministra Edukacji Narodowej.

[wstecz]