ŚWIĘTO MARYI I NARODU POLSKIEGO - 3.V.2007

PRZEMÓWIENIE JANA MARCINKA

   Witaj Majowa Jutrzenko, Świeć Naszej Polskiej Krainie.
   Witaj Maj, Trzeci Maj, dla Polaków Błogi Raj.

    Słowa tej znanej pieśni dawały nadzieję na lepsze jutro kilku pokoleniom Polaków.

    Szanowni Państwo !
     Mam zaszczyt powitać wszystkich przybyłych na dzisiejszą sesję aby uczcić kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja dając tym samym wyraz przywiązania do patriotyzmu i wartości zawartych w rozdziałach Ustawy Zasadniczej z 3-ego Maja 1791 r. Wartości te mają charakter uniwersalny i ponadczasowy, wzorowały się na nich miliony Polaków, jak i inne narody.

Przemawia Jan Marcinek.

    Również i teraz z 3-cio Majowej Ustawy czerpiemy to, co najcenniejsze. Jest dla nas wzorem.  Pamięć o Konstytucji 3-cio Majowej sprawia, że Polacy potrafią rozsądnie pokierować swoimi losami w najtrudniejszych nawet warunkach, w czasach zaborów, wojennych zawieruchach, w czasach ucisków, należy żywić nadzieję że i w obecnych czasach nie zabraknie nam roztropności i rozsądku.
    Szanowni Państwo !
    Dziś również święto Maryi Królowej Polski, święto mocno powiązane z tradycją wolnościową, bo oto Król Jan Kazimierz po obronie Jasnej Góry przed Szwedami jako wotum dziękczynne, złożył 1 kwietnia 1656 we Lwowie śluby nazywając Matkę Boską Królową Polski. Papież Jan Paweł II w 1996 r. nawiązując do obu tych świąt, przedstawił je w takim oto krótkim poetyckim ujęciu:
   "Ten sam dzień 3 maja stał się świętem patronalnym Maryi Królowej Polski i Konstytucji z 1791 roku. Oba te historyczne nurty spotykają się w tym dniu. Oba te nurty, głęboko zakorzenione w dziejach, przeniesione ponad zalewem trudnych doświadczeń, trwają zespolone do naszych dni. Są one jak korzenie drzewa zasadzonego nad brzegiem wód. Drzewo to jak głosi Psalmista, nie przestaje wydawać owoców nawet pośród przeciwności" .
    Konstytucja 3-go maja to wielkie dzieło wolnościowe, to słup milowy na przestrzeni dziejów Naszej Ojczyzny, stanowiący przez następne stulecia. Lecz aby powstało trzeba było wstrząsu I rozbioru, by uświadomić ówczesnym pokoleniom potrzebę reform. Zasadnicze reformy przestarzałego już ustroju nie bez przyczyny rozpoczęto od oświaty, a myślą przewodnią było: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie". My w naszym samorządzie staramy się o tym pamiętać i wcielamy to w życie, mając na uwadze że młodzież dobrze wykształcona to lepsza przyszłość.
    Wokół naprawy Rzeczypospolitej i Konstytucji skupionych było wielu szlachetnych myślicieli i reformatorów doby oświecenia dla których celem nadrzędnym było dobro ojczyzny. Do nich należeli min. Stanisław Staszic, Hugo Kołataj, Ignacy Potocki, oraz Stanisław Konarski, wielki reformator oświaty. Oddanie tych ludzi oraz Króla dla sprawy reform było bardzo duże, bowiem należy pamiętać że czasy dla takich zmian i trendów były trudne "złota wolność szlachecka" i "liberum veto" były głównymi przeszkodami dla sił postępowych.
    W tych warunkach doszło do zwołania Sejmu zwanego później Czteroletnim, lecz niechęć do reform w obozie konserwatywnym była tak duża że trzeba było wykorzystać nieobecność części posłów z tego obozu aby przyjąć Konstytucję. Konstytucja znalazła bardzo pozytywne odbicie w kręgach oświeceniowych Europy, podkreślano jej rozsądne, wyważone posunięcia. Niestety żywot Konstytucji jako ustawy był krótki zaledwie 14 miesięcy, znaleźli się zdrajcy i zawiązali konfederację targowicką. Wybuchła wojna polsko-rosyjska. Król szukając ugody z Rosją przystąpił do konfederacji targowickiej licząc na ocalenie konstytucji. O tym jak doszło do upadku Ojczyzny mówił w 1990 największy z polaków Jan Paweł II; "Wiele zapewne było przyczyn, które działały z zewnątrz ale zaborczość sąsiadów wykorzystała równocześnie słabość moralną naszych przodków. Umiłowanie wolności stopniowo wynaturzyło się w jej nadużycie. Ci, którzy dążyli do pozbawienia nas wolności, głosili, że czynią to w obronie skarbu jakim "złota wolność szlachecka" i jej klejnot "liberum veto". Złota wolność stała się jej grobem, początkiem niewoli". Ot przewrotność losu, rozpasana wolność kosztowała nasz kraj 123 lata niewoli. Polska zniknęła z mapy świata.
    Drodzy Państwo !
    Dziś świętujemy rocznicę Konstytucji 3 Maja w wolnej Polsce, w Polsce od trzech lat należącej do struktur Unii Europejskiej. Zechciejmy jednak pamiętać o trudach o wyrzeczeniach, powstaniach, wojnach, o ofiarach tamtych jak i tych bliższych nam czasów, pamiętajmy że "wolność nie jest nam dana, jest nam zadana", więc uczciwie wywiążmy się z tego zadania.
   Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja życzę wszystkim tu zebranym jaki całej żegocińskiej społeczności aby zawsze byli dumni ze swej Ojczyzny, aby trudy poprzednich pokoleń były właściwie wykorzystywane a społeczeństwa równo się rozwijały, nadto zdrowia i wszelkiej pomyślności.
    Dziękuję za uwagę.

[wstecz]