OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

PRZEMÓWIENIE PRZEWODNICZĄCEGO RADY GMINY W ŻEGOCINIE - JANA MARCINKA

Przemawia Jan Marcinek.

Szanowni Państwo !

   Dziękuję, że skorzystaliście z zaproszenia i przybyliście aby uczcić 87 rocznicę odzyskania niepodległości. Jest to święto narodowe, symbol walki o wolność i niepodległość.
    Z tej okazji spotykamy się jak co roku po to, aby przeżywać i przybliżać sobie wydarzenia, jakie towarzyszyły walce o wolność naszej Ojczyzny, aby zastanowić się nad wartościami, jakie cechowały ówczesne społeczeństwa.
     Historia świadczy o tym, że Polacy byli zawsze narodem rycerskim. Nie szukali wojny, nie prowadzili na ogół wojen zaborczych, ale umieli bohatersko walczyć w obronie zagrożonej wolności i niepodległości. Zwycięstwa oręża polskiego znaczą poszczególne etapy naszych dziejów od epoki piastowskiej poprzez Grunwald, aż po Wiedeń. Tradycja rycerska, została przekazana powstańcom w okresie rozbiorów.

   Tradycja ta odżyła z nową siłą u progu ubiegłego stulecia. Niepodległość Rzeczypospolitej została wywalczona z bronią w ręku, a zamknięciem tej żołnierskiej epopei stała się zwycięska bitwa pod Warszawą w 1920 roku , która miała znaczenie przełomowe nie tylko dla Polski, ale także dla Europy.
    Na uwagę zasługuje również fakt, że po rozbiorach w społeczeństwie trudno było o jednolitą tożsamość narodową -123 lata niewoli zrobiło swoje. I choć nie było to łatwe to dzięki charyzmatycznym przywódcom udało się społeczeństwo scalić w jeden naród - ruszyć do walki - wygrać, a następnie wziąć się z dobrym skutkiem za odbudowę Ojczyzny.

    Niewątpliwie olbrzymi wpływ miał etos edukacyjny Józefa Piłsudskiego, który ukazywał ideał wychowawczy "żołnierza - obywatela", którego cechuje: odpowiedzialność, dyscyplina wewnętrzna, umiłowanie własnego państwa. Nasuwa się pytanie, czy dzisiejsze społeczeństwo polskie cechuj ą podobne wartości i czy jesteśmy wrażliwi na obecne znaki czasu ?
    Idee patriotyczne i duch narodu przewijają się w myśli wielkich Polaków, przytoczę kilka z nich:
Juliusz Słowacki - "Szli krzycząc: Polska, Polska /..../
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
spojrzał na te krzyczące i zapytał jaka?..."
Kardynał Stefan Wyszyński - " Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć"
Ojciec Św. Jan Paweł II - "Niech wspaniale świadectwa miłości Ojczyzny, bezinteresowności, heroizmu jakich mamy wiele w naszej historii będą wyzwaniem zbiorowego poświęcenia, wielkim narodowym celem".
    Niech te myśli wielkich ludzi zostaną nam w pamięci.

[wstecz]