VII. RAJD "SZLAKIEM CMENTARZY I WOJNY ŚWIATOWEJ" - 10.XI.2004

Młodzież z Gimnazjum w Trzcianie na cmentarzu nr 302 w Żegocinie.

Młodzież z Gimnazjum w Trzcianie na cmentarzu nr 302 w Żegocinie.

    10 listopada 2004 roku od samego rana wędrowały po cmentarzach z czasów I wojny światowej, rozsianych w okolicy Żegociny i Limanowej grupki młodzieży szkolnej, która uczestniczyła w dwudniowym 7. Młodzieżowym Rajdzie Turystycznym "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej". Pogoda okazała się bardzo łaskawa i choć było chłodno, to zza chmur wyglądało słońce. Warunki do wędrowania po pięknie położonych w beskidzkim krajobrazie cmentarzech były więc znakomite. Część grup szła od Trzciany, poprzez Leszczynę, Królówkę, Łąktę Dolną do Żegociny; inni wędrowali od Limanowej przez Laskową do Żegociny. Pierwsze grupy zameldowały się w CKSiT w Żegocinie kilkanaście minut przed godziną 15. Potem kolejno dochodziły następne.  Najwięcej przyszło około godziny 16.

Młodziez Z PSP w Żegocinie na cmentarzu w Rajbrocie.

Młodzież z PSP w Żegocinie na cmentarzu w Rajbrocie.

     Po zakwaterowaniu i zjedzeniu posiłku młodzież uczestniczyła w wieczornicy poświęconej 86. Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz największej bitwie, rozegranej w tych stronach w grudniu 1914 roku, tzw. operacji limanowsko-łapanowskiej. 90 rocznica tego wydarzenia przypada właśnie w tym roku. O tamtych czasach, genezie, przebiegu i skutkach kampanii mówił Dyrektor Muzeum w Limanowej Jan Wielek.

Wykład Jana Wielka.

Wykład Jana Wielka.

   Wszyscy uczestnicy tej wieczornicy, w tym radni żegocińskiego samorządu zobaczyli także refleksyjny montaż słowno-muzyczny pt. "Naród nie jest na dziś ani na jutro. Naród jest, aby był". Szczególnie refleksyjnie zabrzmiały słowa wiersza ks. Jana Czecha pt. "Kłopot z Polską": Co to jest Polska? Kraj, w którym można drwić z religii, z narodowych tradycji, z narodowej pamięci, z narodowych symboli. Kraj w którym nie można zbudować supermarketu koło obozu koncentracyjnego, ale można założyć dyskotekę w katowni gestapo. Kraj, w którym potępia sie zbrodniczy hitleryzm, ale nie potępia się zbrodniczego komunizmu. Kraj, w którym drobni złodzieje są ścigani, a wielcy złodzieje pełnią wysokie funkcje. Kraj, którego władcy przepraszają "w imieniu narodu" kogo się da, ale dla Polaków nie żądają przprosin. Kraj świetlanych zwycięstw, wielkiej chwały orężą, ale zniewalany przez ponad 150 lat. Kraj wielkich zrywów, bojów o wolność "naszą i waszą", pracy organicznej, ale też kraj "liberum veto" i "złotej wolności". Ojczyzna geniuszy i świętych, "semper fidelis", ale też Ojczyzna targowiczan, Komitetu Rewolucyjnego z roku 20, partii mającej w nazwie 'polska". Ojczyzna dla wszystkich, którzy tu mieszkali, kraj bez stosów. Ojczyzna Narodu najcierpliwszego pod słońcem - MOJA OJCZYZNA. MÓJ NARÓD.

Występ artystyczny żegocińskiej młodzieży.

Występ artystyczny żegocińskiej młodzieży.

    Po wieczornicy młodzież mogła pobawić się jeszcze na dyskotece, a następnie udała się na noclegi, które zlokalizowane były m. in. w CKSiT w Żegocinie, w szkołach w Łąkcie Górnej i Laskowej.

Uczestnicy rajdu podczas spotkania na wieczornicy w CKSiT w Żegocinie.

Uczestnicy rajdu podczas spotkania na wieczornicy w CKSiT w Żegocinie.

WYNIKI KONKURSÓW >>>

DZIEŃ DRUGI >>>

[wstecz]