ŻEGOCIŃSKIE WIEŃCE NA OGÓLNOPOLSKICH DOŻYNKACH

    Dożynki" należą do najważniejszych świąt na wsi, podczas których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI lub na przełomie XVI i XVII wieku. Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Pierwsze dożynki jasnogórskie odbywają się od 1982 r. Tegoroczne odbyły się 5 września 2004 roku.

    To święto dziękczynienia za plony zgromadziło wielu pielgrzymów - rolników z całej Polski ubranych w stroje regionalne, z przepięknymi wieńcami dożynkowymi. O godzinie 11 rozpoczęła się uroczysta Suma, połączona  z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Delegacje z kilkuset parafii przyniosły setki wieńców dożynkowych, misternie wykonanych z kłosów zbóż i płodów ziemi. Uroczystej Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Zygmunt Zimowski z Radomia, a homilię wygłosił krajowy duszpasterz rolników bp Jan Styrna z Elbląga.

     W homilii krajowy duszpasterz rolników, mówił: "Kochani rolnicy dbajcie o kulturę wsi, o zachowanie wartościowych tradycji, obyczajów, które kształtują pełnego człowieka, ułatwiają wychowanie młodego pokolenia. Dbajcie o wychowanie i edukację waszych dzieci. Czuwajcie, aby nie wyzbyć się łatwo waszego zakładu pracy, roli." Kaznodzieja podkreślił również, że sprawy rolników to sprawy Polski. Przestrzegał przed kształtowaniem krótkowzrocznej polityki rolnej służącej tylko przetrwaniu zmieniających się ekip władzy. Duszpasterz rolników zauważył, że osobom uprawiającym ziemię będzie łatwiej mieć kontrolę nad swoimi interesami, gdy będą się zrzeszeni w związkach. Podczas uroczystości, zgodnie z tradycją, poświęcono wieńce żniwne, które przywieźli rolnicy z całego kraju. Było ich ponad sto. Na placu przed szczytem stanęły przygotowane przez ostatnie tygodnie wieńce w kształcie kielicha mszalnego, rolniczego wozu, chłopskiej chaty i polskiego orła. Wszystko wykonane z różnego rodzaju zbóż oraz owoców.

     W tej uroczystości uczestniczyli także rolnicy z żegocińskiej parafii. Delegacji przewodził proboszcz ks. mgr Leszek Dudziak. Bytomsko reprezentowała delegacja złożona z czterech osób: Bernadetty Dziedzic, Marii Banat, Jana Krawczyka, Marka Kaczmarczyka. Ich wieniec dożynkowy miał kształt kuli ziemskiej. Bełdno reprezentowała delegacja ubrana w stroje krakowskie w osobach: Marta Dudzic, Roman Dudzic, Barbara Waligóra, Antoni Nowak. Nieśli oni wieniec swojej wsi - Świętego Mikołaja. Żegocinę reprezentowali: Halina Rutkowska, Andrzej Jędrzejek i Tadeusz Dudzic. Delegacje spotkały się z księdzem biskupem Janem Styrną. Otrzymały od niego pamiątkowe obrazki oraz certyfikaty udziału w dożynkach.

W drodze pod jasnogórskie sanktuarium. J.E. KS. Bp Jan Styrna przy wieńcu wsi Bełdno.

Fot. A. Rogala

    Zgromadzeni pod wałami ludzie podziwiali pomysłowość i kunszt wykonania dożynkowych wieńców. Bardzo dużym zainteresowaniem zgromadzonych wiernych oraz mediów cieszył się wieniec z Bełdna ze Świętym Mikołajem - patronem żegocińskiej parafii. Wszyscy interesowali się materiałem, z którego został zrobiony oraz czasem, jaki należało poświęcić na jego wykonanie. Stwierdzono, że jest on jednym z 5 najpiękniejszych wieńców na tegorocznych dożynkach. Jego zdjęcie prawdopodobnie ukaże się w jednym z kalendarzy rolniczych na najbliższy rok.

[wstecz]