ODPUSTOWE ŚWIĘTOWANIE W ROZDZIELU - 28.07.2002

       Odpust to jedno z ważniejszych wydarzeń religijnych w życiu każdej wspólnoty parafialnej. Ale jest to także okazja do pielgrzymek, a nawet spotkań towarzyskich. W Polsce odpustom towarzyszą także kiermasze. Zwykle przy kościołach ustawiają się kupieckie kramy, pełne petard, ozdób, świecidełek, słodyczy. Marzeniem niejednego chłopca jest także ustrzelenie w odpustowej strzelnicy pluszowej maskotki, kwiatu, czy też innego prezentu dla dziewczyny. Wiele zaś dziewczyn marzy o tym, by dostać od chłopca duże serce z piernika.
     Taki właśnie tradycyjny odpust miał miejsce w ostatnia niedzielę (28 lipca 2002 r.) w zabytkowym, drewnianym kościele pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Rozdzielu, które jest częścią Parafii w Żegocinie.

      Już od samego rana krzątali się tu właściciele straganów, by zając jak najlepsze miejsce. Ustawiano namioty, pompowano balony, wykładano towar na lady. Około godziny dziesiątej zaczęli pojawiać się pierwsi wierni, którzy chcieli uczestniczyć w uroczystej, odpustowej sumie. Swoje kroki kierowali w stronę kościoła położonego na stoku wzniesienia. Ten zabytkowy obiekt, włączony w małopolski "Szlak architektury drewnianej"  ma ciekawą historię i kilka zabytkowych detali. Został zbudowany w XVI wieku w Królówce i tam funkcjonował do I połowy XX wieku. To w nim  został ochrzczony prekursor romantyzmu, poeta Kazimierz Brodziński. Po wybudowaniu nowego kościoła, stary został rozebrany i groziła mu  zagłada. Wtedy starania o jego pozyskanie dla Rozdziela, którego  mieszkańcy do kościoła w Żegocinie mieli daleko, poczynił ksiądz Antoni  Poręba - żegociński proboszcz. W 1985 roku, po rozbiórce kościół przeniesiono do Rozdziela, gdzie wiernie go zrekonstruowano. W ten   sposób gotycki, drewniany, kościół konstrukcji zrębowej (wg tradycji zbudowany z 1563 r. z fundacji króla Zygmunta Augusta) znalazł się w Rozdzielu. Turystów z pewnością zaciekawi tu kilka zabytkowych elementów, jak. np. portal ciesielski z herbem Topór z 2 poł. XVI   wieku znajdujący się przy wejściu, jedyne zachowane ostrołukowe okno.   Warto też zobaczyć stary konfesjonał, w którym spowiadał kiedyś wikary z Niegowici, a późniejszy papież Jan Paweł II. Do Rozdziela został on przekazany z Trzciany, gdzie właśnie spowiadał ksiądz Karol Wojtyła.
       Im bliżej było mszy świętej, która rozpocząć się miała o godzinie jedenastej, tym większe tłumy ludzi schodziły się do kościoła. Prawie pół kilometra długości miał sznur samochodów ustawionych na poboczu dróg w pobliżu kościoła i na przykościelnym parkingu. Tuż przed rozpoczęciem mszy do kościoła weszła ze swoim sztandarem kolumna   rozdzielskich strażaków, na czele której maszerowała strażacka orkiestra dęta z Królówki, która już po raz drugi z rzędu przyjeżdża, by uświetnić uroczystość u nowych gospodarzy ich byłego kościoła.
      Odpustową sumę koncelebrowało pięciu kapłanów: Jerzy Gawle z Męciny (przewodniczył nabożeństwu) , dr Stanisław Bilski, Bronisław Majdan, Czesław Majdan i żegociński proboszcz prałat Antoni Poręba. Niewielki kościół nie mógł oczywiście pomieścić wszystkich uczestników nabożeństwa, więc część z nich musiała pozostać na zewnątrz. Na zakończenie mszy świętej wokół kościoła wierni przeszli w uroczystej procesji. Ponieważ w tym dniu świętowano także patrona kierowców - św. Krzysztofa, ksiądz Gawle dokonał poświęcenia wszystkich samochodów stojących przy kościele i drogach wiodących do niego.
       Potem dopiero zaczęło się kupowanie odpustowych specjałów. Wiele osób skusiło się na kiszone ogórki, chłopcy kupowali petardy, którymi strzelali przez długie godziny w różnych zakątkach wioski, kupowano balony, odpustowe cukierki, próbowano szczęścia w loterii. Gwarno i radośnie było tego dnia w Rozdzielu. Wszystko to na tle zieleni lasów i kopek zboża ustawionych na stoku wzniesienia.
     Potem liczni goście udali się do rozdzielskich domów, do swoich rodzin i znajomych, by tam zjeść obiad i kontynuować świętowanie.

FOTOREPORTAŻ

 
07-28odp-1.jpg (25495 bytes) 07-28odp-2.jpg (22626 bytes)
Uroczysta msza święta. Procesja wokół kościoła.
07-28odp-3.jpg (18581 bytes) 07-28odp-4.jpg (23802 bytes)
Odpust uświetniła orkiestra dęta OSP z Królówki. Odpustowe kramy.
[wstecz]                                                                           [rozdziele]