ŚWIĘTO BOŻEGO CIAŁA W ŻEGOCINIE

Procesja 2002

     BOŻE CIAŁO to święto chrześcijańskie, obchodzone w kościele katolickim, prawosławnym i anglikańskim, w czwartek po pierwszej niedzieli po Zielonych Świętach. Charakterystycznym elementem tego święta jest procesja z konsekrowaną hostią, zatrzymująca się przy 4 ołtarzach, urządzna dla uczczenia Jezusa Chrystusa w sakramencie Eucharystii. 
      Geneza ustanowienia tego święta związana jest z objawieniem, jakiego doznała św. Julianna - zakonnica, augustynka z Cornillon (1193-1258) (widzenie jąsniejącej tarczy z ciemną plamą). Po zbadaniu sprawy ustanowiono święto w diecezji Liege (Belgia). Papież Urban IV w roku 1264 wprowadził je do Kościoła powszechnego; jego zarządzenia potwierdził Papież Klemens V i Jan XXII, który dodał oktawę. Oficjum i Mszę ułożył Św. Tomasz z Akwinu, który tak dobrał teksty, aby służyły do rozważania najgłówniejszych prawd o Eucharystii. W Sekwencji zaś Św. Tomasz zawarł streszczenie nauki katolickiej o Najświętszym Sakramencie.
W Polsce wszystko zaś zaczęło się w diecezji krakowskiej Roku Pańskiego 1320. Wtedy to z polecenia biskupa Nankera po raz pierwszy w Polsce ruszyła procesja Bożego Ciała. Jak pisał Józef Łepkowski - w owych czasach dwór otaczał króla, postępującego z Najświętszym Sakramentem. Bicie z dział i ręcznej broni, wystąpienia wojska czyniły zaś tę procesję "pochodem najpodobniejszym do jakiej krzyżowej wyprawy.
        Dziś po Mszy Świętej wychodzi z kościoła głównego danej miejscowości procesja na główne miejsca w miejscowości. W Polsce istnieje od XV wieku zwyczaj śpiewania czterech Ewangelii przy czterech ołtarzach ustawionych w drodze pochodu, symbolizujących cztery strony świata. Ten śpiew Ewangelii jest wyznaniem wiary, iż pod postaciami chleba mamy wśród siebie tego samego Pana Naszego Jezusa Chrystusa, o którym opowiadają Ewangelie. Na koniec procesji śpiewany jest hymn "Te Deum laudamus", a celebrans udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
      Tegoroczne Boże Ciało miało w Żegocinie nietypowy przebieg. W czwartek (30 maja) była brzydka pogoda, co chwilę padał deszcz, było mglisto. Na sumę w kościele parafialnym przyszła orkiestra dęta z Żegociny, przyszły małe dziewczynki w krakowskich strojach z koszyczkami pełnymi kwiatów i chłopcy z dzwonkami. Celebrujący nabożeństwo ksiądz proboszcz, prałat Antoni Poręba zdecydował się na przełożenie procesji w najbliższą niedzielę, po wieczornej mszy świętej.

      W niedzielę (2 czerwca) pogoda była jednak niewiele lepsza. Było chłodno, momentami padał deszcz. Ale procesja, w której liczny udział wzięli parafianie, odbyła się bez większych przeszkód, choć podczas ceremonii przy trzecim ołtarzu zaczął padać deszcz. Trwało to jednak tylko parę chwil i procesję udało się doprowadzić do ostatniego ołtarza.

 Procesja Bożego Ciała 2002. Procesja Bożego Ciała 2002. Procesja Bożego Ciała 2002.
Procesja Bożego Ciała 2002. Procesja Bożego Ciała 2002. Procesja Bożego Ciała 2002.

[archiwum stron]                                                                           [parafia]