KONKURS PALM 2001

     W Żegocinie już od dawna utrzymuje się  tradycja konkursów palm. Także w tym roku Parafia św. Mikołaja w Żegocinie zorganizowała kolejny konkursowy przegląd.  W roku ubiegłym pierwszą nagrodę w zorganizowanym przez księdza proboszcza prałata Antoniego Porębę, przy współpracy z Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie konkursie, otrzymał Tomasz Skoczylas z Żegociny. Palma co prawda nie była najwyższa (około12 m), ale za to wyróżniła się pięknym zdobnictwem. Miejsce drugie zajęła palma wykonana przez braci Dawida i Marcina Wolaków z Żegociny. Była najwyższa i dlatego nie została nawet wniesiona do kościoła (około 15 m wysokości). Trzecią nagrodę zajęła palma pana Władysława Sądela - nestora wśród osób, które zgłosiły się do konkursu. Jury przyznało także 10 nagród - wyróżnień. Warto zaznaczyć, że każdy uczestnik tego konkursu (a było ich ponad 30) otrzymał nagrodę. Ich fundatorami byli ksiądz proboszcz i Wójt Gminy w Żegocinie Jerzy Błoniarz.
    W Niedzielę Palmową wiele osób wyjeżdża do pobliskiej Lipnicy Murowanej, gdzie odbywa się, słynny na całą Polskę, konkurs palm. Podobne konkursy, choć nie o takiej renomie, odbywają się w większości parafii.
   W tym roku takie konkursy odbyły się we wszystkich kościołach znajdujących sie na terenie Gminy Żegocina. Zachęceni przez księży młodzi i starsi parafianie zgłosili swoje palmy do konkursowego przeglądu. Wszyscy księża z parafii w Żegocinie, z księdzem prałatem Antonim Porębą na czele, dosyć długo się zastanawiali nad swoim werdyktem. Nie mieli wątpliwości co do dwóch pierwszych miejsc. Palmy stojące pod tzw. chórem zdecydowanie górowały nad pozostałymi swoją długością. Wygrała 14-metrowa palma przygotowana przez braci Skoczylasów z Żegociny. W ich imieniu nagrodę ufundowaną przez księdza proboszcza Antoniego Porębę, odbierał Tomasz Skoczylas. - Z braćmi Krzysztofem i Sławkiem przygotowywaliśmy palmę od czwartku. W konkursach startujemy już trzeci raz i trzeci raz jestesmy wśród najlepszych. Tylko raz musieliśmy uznać wyższość konkurencji - powiedział po zakończeniu konkursu jego zwycięzca.
    Tylko o metr krótsza była palma przygotowana przez rodzinę Marka Waligóry z Żegociny. Do odbioru nagrody zostały wydelegowane jego dzieci: 8-letni Tomek i o rok starsza Danuta. - Trzy osoby niosły tę palmę do kościoła. Nad jej przygotowaniem pracowała cała rodzina. Dzieci na przykład robiły kwiatki, którymi ozdobiliśmy palmę. To własnie dzieci namówiły mnie do udziału w konkursie - powiedział Marek - głowa rodziny Waligórów. Miejsce trzecie przypadło Mateuszowi Gizie z Bełdna, który też już trzeci raz startuje i to z powodzeniem w konkursie. Jego palma, wzorowana na palmach kaszubskich, nie była wysoka, ale za to ładnie udekorowana i zrobiona z naturalnego surowca.

Konkurs palm w Żegocinie 2000 r. Konkurs palm 2001
Konkurs palm w 2000 roku Konkurs palm w 2001 roku
Palmy 2001 Palmy 2001 Palmy 2001
Procesja.

Jury ogląda palmy.

Do konkursu zgłoszono ponad 50 palm.

    W podobnym konkursie zorganizowanym przez rektora kościoła w Rozdzielu księdza Jana Godka czołowe miejsca zajęły palmy: - pierwsze Stanisława Szewczyka, drugie Jana Jędrzejka, trzecie Jana Kmiecika.
   Także konkurs zorganizowany w Łąkcie Górnej przez księdza proboszcza Stanisława Szczygła cieszył się ogromnym zainteresowaniem parafian. Wydano ponad 100 nagród, a trzy pierwsze przypadły palmom wykonanym przez: Pawła Barana z Łąkty Dolnej (nagroda za artyzm wykonania), Janusza Krawczyka i Jerzego Grabiarza z Łąkty Górnej.

[archiwum]                                                                                     [konkursypalm]