BIP Gminy Żegocina

OGŁOSZENIA WÓJTA GMINY

Żegocina, dnia 15.10.2013 r.

Organizacje pozarządowe z terenu gminy Żegocina

    Zapraszam do konsultacji projektu "Programu współpracy Gminy Żegocina z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2014 rok".
   Zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz1536, z późn. zm.), w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 konsultacje przeprowadza się w celu poznania opinii organizacji.
    Zapraszamy do zapoznania się i zgłaszania uwag do projektu programu współpracy Gminy Żegocina w 2014 r.

Projekt programu powstał na bazie obecnie obowiązującego programu.
Z projektem Programu można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Żegocinie.

Propozycje i uwagi prosimy zgłaszać od dnia 18 października 2013 r. do 31 października 2013 roku, poprzez przesłanie formularza zmian do projektu Programu współpracy, na adres poczty elektronicznej : cksit@interia.pl, lub złożyć osobiście w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie.

Treść projektu programu współpracy oraz formularz do zgłaszania uwag zamieszczone są poniżej w wersji elektronicznej.

Projekt

Załącznik do Uchwały Nr XVII/ /13 Rady Gminy Żegocina z dnia ..............................


Roczny Program Współpracy Gminy Żegocina z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2014 rok.

Rozdział 1.    
Postanowienia ogólne

&.1. Ilekroć w niniejszym programie jest mowa o :
1. Programie współpracy - należy przez to rozumieć "Roczny program współpracy Gminy Żegocina z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2014 rok",
2. ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536, ze zm.)
3. organizacjach - należy przez to rozumieć organizacje pozarządowe, oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy,
Aktywna działalność organizacji pozarządowych prowadzących działalność pożytku publicznego jest istotną cechą społeczeństwa demokratycznego. Organizacje te działają zwykle dla dobra publicznego. Dzięki ich aktywności wzrasta zasięg oddziaływania, poziom zaspokajania potrzeb społecznych, oraz efektywność w zakresie wydatkowania środków publicznych.
Program ma charakter roczny i dotyczy zadań realizowanych w 2014 roku.

Rozdział 2.
Cele współpracy
&.2. Nadrzędnym celem Programu współpracy jest wzrost efektywności działania na rzecz mieszkańców gminy Żegocina w szczególności poprzez skuteczne wykonywanie zadań   własnych wynikających z przepisów prawa we współpracy z organizacjami oraz poprzez wspieranie organizacji w realizacji ważnych celów społecznych.
&.3. Celami szczegółowymi Programu współpracy są :
1. zwiększenie efektywności wykorzystania środków publicznych na realizację zadań w sferze pożytku publicznego,
2. rozwiązywanie ważnych problemów społeczności lokalnej we współpracy z organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego,
3. poprawę jakości życia mieszkańców gminy Żegocina , oraz pełniejsze zaspokajanie potrzeb społecznych,
4. stworzenie warunków do zwiększenia aktywności społecznej mieszkańców gminy.

Rozdział 3.
Zasady współpracy
&.4. Przy podejmowaniu współpracy z organizacjami gmina Żegocina kierować się będzie następującymi zasadami :
1. pomocniczości - oznacza współpracę pomiędzy samorządem, a podmiotami Programu współpracy, opartą na obopólnej chęci wzajemnych działań dążących do jak najlepszych efektów w realizacji zadań publicznych, w celu realizacji ich w sposób ekonomiczny,
profesjonalny i terminowy,
2. suwerenności stron - oznacza, że strony mają prawo do niezależności i odrębności w samodzielnym definiowaniu i poszukiwaniu sposobów rozwiązywania problemów i zadań,
3. partnerstwa - oznacza dobrowolną współpracę równorzędnych sobie podmiotów w rozwiązywaniu wspólnie zdefiniowanych problemów i osiąganiu razem wytyczonych celów,
4. efektywności - oznacza wybór najbardziej efektywnego sposobu realizacji zadań publicznych proponowanych przez organizacje,
5. uczciwej konkurencji - oznacza wymóg udzielania tych samych informacji odnośnie wykonywanych działań zarówno przez podmioty publiczne jak i nie publiczne, a także stosowania tych samych kryteriów przy dokonywaniu tych działań i podejmowaniu decyzji odnośnie ich finansowania,
6. jawności - oznacza, że wszystkie możliwości współpracy gminy Żegocina z organizacjami pozarządowymi są powszechnie wiadome i dostępne oraz jasne i zrozumiałe w zakresie stosowanych procedur i kryteriów podejmowania decyzji.

Rozdział 4.
Zakres przedmiotowy współpracy
&.5. Gmina Żegocina prowadzi współpracę z organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych wymienionych w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, o ile zadania te są zadaniami
samorządu gminnego, określonymi w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
&.6. Podstawowym kryterium decydującym o współpracy z organizacjami jest prowadzenie przez te organizacje działalności na rzecz mieszkańców gminy Żegocina.

Rozdział 5.
Formy współpracy
&.7.1. Współpraca Gminy Żegocina z organizacjami pozarządowymi obejmuje współpracę o charakterze finansowym i pozafinansowym.

2. Formy współpracy o charakterze finansowym:
1) powierzanie wykonania zadania publicznego wraz z udzieleniem dotacji na jego realizację,
2) wsparcie wykonania zadania publicznego wraz z udzieleniem dotacji na częściowe
dofinansowanie jego realizacji,

3. Formy współpracy o charakterze pozafinansowym :
1) otwartość na pomysły działań zgłaszanych przez organizacje,
2) doradztwo ze strony pracowników Urzędu, udzielanie organizacjom pomocy merytorycznej, np. informowanie o zasadach udzielania dotacji,
3) udostępnianie witryny internetowej Gminy Żegocina do publikacji informacji dotyczących działalności organizacji współpracujących z Gminą Żegocina,
4) prowadzenie działalności informacyjnej dotyczącej wspólnych przedsięwzięć Gminy Żegocina i organizacji,
5) użyczania, wynajmowania lub udostępniania pomieszczeń, będących własnością gminy na rzecz organizacji.

Rozdział 6.
Priorytetowe zadania publiczne

&.8. Wśród zadań publicznych zaliczanych do sfery pożytku publicznego w 2014 r. priorytetowo będą traktowane zadania z zakresu :
- wspierania i upowszechniania kultury fizycznej,
- podtrzymywania i upowszechniania, promowania tradycji narodowej, lokalnej jak również pielęgnowania tradycji narodowej i patriotycznej oraz wspierania działalności kulturalnej i regionalnej,
- turystyki i krajoznawstwa,
- przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym,
- działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, w zakresie określonym w pkt. 1 - 32.

Rozdział 7 .
Okres realizacji Programu współpracy
&.9. Roczny Program współpracy Gminy Żegocina z organizacjami na 2014 rok obowiązuje od 01.01.2014 roku do 31.12.2014 roku.

Rozdział 8.
Sposób realizacji programu współpracy
&.10.1. Podmiotami uczestniczącymi we współpracy są :
1) Rada Gminy Żegocina - uchwalająca roczny Program współpracy, jako organ stanowiący,
2) Wójt Gminy Żegocina - realizujący roczny Program współpracy, jako organ wykonawczy,
3) organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, prowadzące działalność pożytku publicznego na terenie Gminy Żegocina w zakresie odpowiadającym zadaniom samorządu gminnego.
2. Do zadań Wójta, w ramach realizacji Programu współpracy, należy w szczególności :
1) ogłoszenie otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych gminy Żegocina,
2) powoływanie komisji konkursowej,
3) podejmowanie ostatecznej decyzji o wysokości dotacji przeznaczonych na realizację zadań publicznych,
4) zawieranie umów o wsparcie realizacji zadania publicznego lub o powierzenie realizacji zadania publicznego.

Rozdział 9.
Wysokość środków przeznaczonych na realizację Programu współpracy
&.11. Wysokość środków przeznaczonych na realizację programu zostanie określona w budżecie Gminy na 2014 rok.

Rozdział 10.
Informacja o sposobie tworzenia programu oraz przebiegu konsultacji.
&.12. Tworzenie Programu współpracy przebiega w następujący sposób :
1. Opracowanie projektu Programu Współpracy.
2. Skierowania projektu Programu współpracy do konsultacji, której szczegóły określa zarządzenie Wójta.
3. Zebranie i rozpatrzenie uwag zgłoszonych przez organizacje pozarządowe w drodze konsultacji.
4. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Programu współpracy przez Radę Gminy Żegocina.

Rozdział 11.
Tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert.
&.14. Tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert :
1. Zadaniem Komisji Konkursowej jest opiniowanie ofert złożonych w konkursach ofert wraz z propozycją wysokości udzielanej dotacji.
2. Komisja składa się z 4 osób.
3. W skład komisji wchodzą przedstawiciele Wójta Gminy Żegocina oraz osoby reprezentujące organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536z późń. zm.), z wyłączeniem osób reprezentujących organizacje biorące udział w konkursie.
4. W pracach Komisji mogą uczestniczyć także, z głosem doradczym, osoby posiadające specjalistyczną wiedzę w dziedzinie obejmującej zakres zadań publicznych, których konkurs dotyczy.
5. Wójt ogłasza nabór na członków Komisji.
6. Wójt powołuje Komisję i wybiera przedstawicieli organizacji i innych podmiotów, którzy spełniają wymienione kryteria :
a) reprezentują organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z wyłączeniem osób reprezentujących Podmioty biorących udział w konkursie,
b) nie pozostają wobec oferentów biorących udział w konkursie w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który mógłby budzić uzasadnione wątpliwości, co do ich bezstronności,
c) posiadają wiedzę w dziedzinach obejmujących zakres zadań publicznych określonych w Programie Współpracy.
7. Członkowie Komisji Konkursowej wykonują swoje funkcje społecznie.
8. Otwarcie i rozpatrzenie ofert przez Komisję następuje w miejscu i w terminie wskazanym w ogłoszeniu o konkursie.
9. Komisja Konkursowa obraduje na posiedzeniach zamkniętych.
10. W pierwszej kolejności komisja sprawdza oferty pod względem formalnym, tj :
a) zgodności ze wzorem z 15 grudnia 2010 r. określonym w rozporządzeniu Ministra Pracy   i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania
wykonania tego zadania (Dz.U. z 2011 r. Nr 6, poz. 25).
b) prawidłowości wypełnienia,
c) kompletności niezbędnych załączników,
d) terminowości złożenia oferty.
11. Członkowie Komisji przy ocenie poszczególnych ofert stosują następujące kryteria i skalę ocen :
a) możliwość realizacji zadania publicznego przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 od 0-5 punktów,
b) przedstawioną kalkulację kosztów realizacji zadania publicznego, w tym odniesienie do zakresu rzeczowego zadania od 0-5 punktów,
c) planowany udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania publicznego od 0-10 punktów,
d) planowany wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków od 0-5 punktów,
e) analiza i ocena realizacji zleconych zadań publicznych, które w latach poprzednich,
biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten
cel środków od 0-5 punktów.
12. Ocena ofert dokonywana jest indywidualnie przez członków Komisji poprzez przyznanie określonej liczby punktów.
13. Ocenę Komisji ustala się przez zsumowanie ocen przydzielonych ofercie przez wszystkich członków Komisji.
14. Za najkorzystniejszą ofertę uznaje się ofertę, która uzyskała największą liczbę punktów w ocenie merytorycznej.
15. Z przebiegu konkursu sporządza się protokół, który powinien zawierać :
a) oznaczenie miejsca i czasu konkursu,
b) imiona i nazwiska członków Komisji Konkursowej,
c) liczbę zgłoszonych ofert,
d) wskazanie ofert, które zostały odrzucone wraz z uzasadnieniem,
e) wskazanie wybranych ofert, na które proponuje się udzielenia dotacji,
f) informację o odczytaniu protokołu,
g) podpisy członków Komisji.

Rozdział XII
Postanowienia końcowe
1. Zmiany w Programie mogą być dokonywane w trybie uchwały Rady Gminy.
2. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Programie zastosowania mają przepisy ustawy
o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz przepisy Kodeksu Cywilnego.

Pobierz.
Do pobrania: Załącznik "Formularz zgłaszania uwag i wniosków do projektu Rocznego programu współpracy Gminy Żegocina z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2014 rok.

                        Data publikacji: 16.10.2013 r.                                                                           Wójt Gminy
/-/ Jerzy Błoniarz

wstecz

zegocina.pl