WÓJT GMINY W ŻEGOCINIE - PRZEMÓWIENIA

Przemówienie wójta Jerzego Błoniarza podczas spotkania opłatkowego - styczeń 2001 r.

   Szanowni Państwo, Panie i Panowie !

   Spotykamy się w przełomowym momencie dziejów, na styku Wieków, Tysiącleci. Wdzięczni Panu za dar życia w tym nadzwyczajnym czasie. Powinniśmy się czuć wybrańcami losu, bo przecież taka chwila zdarza się raz na tysiąc lat. Przełom wieków sprzyja refleksji nad tym co minęło. Jaki był XX wiek ?
    Wisława Szymborska laureatka XX wieku napisała: "Miał być lepszy od zeszłych nasz XX wiek".
    Już lego dowieść nie zdąży ma lata. policzone. Już zbyt wiele się stało co się stać nie miało, a to co miało nadejść nie nadeszło. Miało się kilka nieszczęść nie przydarzyć jak na. przykład wojny i głód. Był wiek XX czasem wielkich osiągnięć i klęsk człowieka Do osiągnięć zaliczyć na-leży wynalazki techniczne: samolot, komputer, telewizję z drugiej strony klęską były wojny i ludobójstwo, narkotyki, ustroje totalitarne. Dla Polski wiek XX zapisał złotymi zgłoskami wydarzenia w wyniku których utworzono Drugą i Trzecią Rzeczpospolitą. Złotymi literami zapisane zostaną na zawsze nazwiska wielkich Polaków XX wieku w osobach :
Papież Jan Paweł II, Kardynał Stefan Wyszyński, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Wincenty Witos.

Panie i Panowie !
    "Mistrzynią życia jest przeszłość" - powiedział Henryk Rzewuski. Upływający czas jest nieubłagany, zapisuje na krzyżach, kamiennych i marmurowych płytach pomników dzieje ludzi i wydarzenia ważne. Naszym celem jest pamiętać o ludziach prostych, pracowitych, uciśnionych by nie stali się anonimowymi przez zapomnienie. A było ich w naszej społeczności wielu. Tworzyli tak jak my a może lepiej zważywszy na możliwości, technikę, okoliczności jakimi dysponowali zręby naszej malej ojczyzny. Walczyli z bronią w ręku o wolność, o ziemię, o wiarę. Zakładali szkoły, budowali i zakładali banki, spółdzielnie, dbali o kultywowanie tradycji i rozwój kultury. Chylimy czoła przed naszymi przodkami, którzy nie zmarnowali swoich 100 lat. Dali nam wzory pracy, wzory miłości do ojczyzny tej naszej małej. Gdyby oni mogli popatrzeć na. nasze działania. mam nadzieję, że byliby dumni a może by i mieli żal za brak szacunku dla Ziemi Matki, gdyż ona była dla nich świętością.

Szanowni Państwo - Panie i Panowie !
    Moją kolejną myśl mogłaby zamknąć się w pytaniu: Co wiek XX w naszej Żegocinie ofiaruje naszym czasom - XXI wiekowi i Trzeciemu Tysiącleciu?
Dwa nowe kościoły, drogi, wodociągi, chodniki, kanalizację, oczyszczalnię, oświetle-nie uliczne, szkoły, obiekty domów kultury, bibliotek, ośrodek zdrowia, infrastruktura dla sportu i rekreacji, przedszkola, regulację potoków, osiedle mieszkaniowe, spółdzielczość - Zakład Przetwórstwa Owocowo - Warzywnego, banki, remizy OSP, Kółka Rolnicze, telefony, internet. Damy też to co nas z pośród innych gmin wyróżnia: to, że kształcimy młodzież w szkole średniej i zawodowej. Rozwinęła się sieć małych zakładów rzemieślniczych, sklepów, piekarni, warsztatów napraw, stolarni. Powstały gospodarstwa agroturystyczne, restauracje, schronisko młodzie-żowe, wyciągi narciarskie, stowarzyszenia.
    Zmienił się wizerunek wsi: są piękne zadbane obejścia, domy, ogrody. Przekazujemy również pracowitość, roztropność, umiejętność współpracy, ofiarność w niesieniu pomocy potrzebującym. /powódź, pożar/, a także wzory dobrej pracy samorządowej, herb i sztandar Gminy i rocznice uroczystości. Abyśmy my, i Ci którzy będą żyć, działać i rządzić po nas w XXI wieku uczyli się od nas wspólnego działania. dla dobra. Trudno nie zwrócić uwagi na porażki, które są i będą. Myślę tu o zagrożeniu ubóstwem, bezrobociem, niekiedy obojętnością, złą koniunkturą dla rolnictwa.

Panie i Panowie !
    Odliczyliśmy już minuty, godziny, dni, tygodnie nowego roku. Życie toczy się dalej, naszemu pokoleniu dane jest iść w Trzecie Tysiąclecie. Ktoś powiedział:
"Największym darem jaki człowiek otrzymał jest teraźniejszość." Stąd też refleksja - czy to przeżywanie:
-    zmienia nas samych,
-    zmienia nas w stosunku do drugiego człowieka,
-    zmienia jedne grupy społeczne do drugich,
    Rzecz jasna, że nie żyjemy w warunkach idealnych. Otacza. nas świat o układzie dy-namicznym, świat zmieniający się, w którym oprócz dobrobytu i bogactwa istnieją także obszary biedy i nieszczęść. Rzecz jednak w tym, by w przywolanym tu wcześniej różnorodnym świecie móc dostrzec drugiego człowieka, ludzkie problemy, kłopoty i troski, a równocześnie uświadomić sobie, że wiele zależy od nas samych i że sami możemy wiele zmienić. Byłoby bowiem niedobrze gdyby gesty załamania rąk były powszechne. Potrzeba nam więc więcej optymizmu, wiary w to co robimy i wiary w samych siebie. Chcę zapewnić Państwa, że w dalszym ciągu w sposób pozytywny. Wspólnie z pracownikami oświaty, kultury, pracownikami urzędu i jednostek budżetowych będziemy zmieniać otaczającą nas rzeczywistość.
     Do zmian pozytywnych niezbędne jest zgodne współdziałanie wszystkich ludzi. Maria Konopnicka powiedziała: "Przyszłość to trud . Nie zejdzie ona z nieba przez żaden cud lecz zdobyć ją potrzeba i w służbę dać jej swe lata zapału." A zanim przejdę do życzeń na ten bieżący czas - rok 2001 podziękujmy sobie wszyscy nawzajem za wszystko dobro jakie dotychczas doświadczyliśmy.
    Chciałem zatem podziękować moim współpracownikom, Radzie Gminy, sołtysom, nauczycielom, kierownikom jednostek, duszpasterzom naszej parafii, pracownikom służby zdrowia, policji, druhom strażakom, dyrektorom szkól i przedszkoli, pracownikom Urzędu Gminy, rolnikom, ze byli zgodni przez cały rok bo zgoda buduje a niezgoda rujnuje.
     Pragnę z całego serca życzyć dostojnym gościom i wam koleżanki, koledzy wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia i nadziei na lepszą przyszłość dla Was i dla Waszych rodzin a wszystko pod szczęśliwą gwiazdą na rok 2001.
     Dziękuję jeszcze raz za pracę, pracowitość i za te siwe włosy.

BIP Gminy Żegocina

Wrota Małopolski

żegocina.pl