GMINNA ŻEGOCINA - OBRONA CYWILNA - ZASADY POSTĘPOWANIA

ŁADUNKI WYBUCHOWE

INSTRUKCJA ALARMOWA
w przypadku zgłoszenia o podłożeniu lub znalezieniu ładunku wybuchowego lub przesyłki niewiadomego pochodzenia

I. PODSTAWOWE ZASADY ZACHOWANIA ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI W OBIEKTACH UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

   W obliczu coraz częstszego realnego zagrożenia spowodowanego tzw. incydentem bombowym, zagrożeniem terrorystycznym i bioterrorystycznym należy zachowywać daleko posuniętą ostrożność oraz przestrzegać niżej wymienione zasad zachowania.

1. Każdy pracownik instytucji, stosownie do stanowiska, przydzielonego mu zakresu obowiązków i miejsca pracy powinien codziennie, przed przystąpieniem do pracy, dokonać kontroli pomieszczeń służbowych, magazynowych, zwracając także uwagę na toalety, kosze, instalację wentylacyjną i inne miejsca pozwalające na ukrycie lub podłożenie jakiegokolwiek pakunku.
2. Pomieszczenia ogólnodostępne (korytarze, klatki schodowe, windy, toalety, piwnice, strychy) oraz najbliższe otoczenie zewnętrzne obiektu sprawdzają osoby wyznaczone lub służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w danej instytucji.
3. Nie należy pozostawiać otwartych pomieszczeń służbowych bez nadzoru.
4. Nie należy pozostawiać bez nadzoru w pomieszczeniach służbowych jakichkolwiek osób nie będących pracownikami.
5. Należy zwracać szczególną uwagę na osoby ubrane nietypowo do występującej pory roku, zachowujące się nerwowo, chaotycznie lub osoby, o których wiadomo, że weszły do obiektu z pakunkiem a opuściły budynek bez pakunku.
6. Każdorazowo o zauważonych nieprawidłowościach należy powiadomić bezpośredniego przełożonego lub wyznaczone przez niego osoby.
7. W przypadku zauważenia przedmiotów niewiadomego pochodzenia np. paczki, pakunki, torby itp. natychmiast powiadomić bezpośredniego przełożonego w porozumieniu z nim odpowiednie służby ratownicze, a następnie w uzgodnieniu ze służbami ratowniczymi przeprowadzić ewakuację ludności z pomieszczeń obiektu (zgodnie z planem ewakuacji w miejsca zborne wcześniej w tym celu wyznaczone).
8. Niesprawdzonej informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego lub pozostawieniu przedmiotu niewiadomego pochodzenia co, do którego istnieje podejrzenie, że może on stanowić zagrożenie dla osób i mienia, nie należy rozpowszechniać, gdyż jej przekazanie osobom trzecim, może doprowadzić do paniki i w konsekwencji utrudnić przeprowadzenie sprawnej ewakuacji osób z zagrożonego miejsca.
9. Przy braku informacji o konkretnym miejscu podłożenia "bomby" użytkownicy pomieszczeń powinni sprawdzić swoje miejsce pracy i jego bezpośrednie otoczenie celem odnalezienia przedmiotów nieznanego pochodzenia.
10. Podejrzanych przedmiotów NIE WOLNO DOTYKAĆ! O ich lokalizacji należy niezwłocznie powiadomić kierownika jednostki organizacyjnej.
11. Do czasu przybycia służb ratowniczych należy zabezpieczyć zagrożone miejsce, zachowując elementarne środki bezpieczeństwa uniemożliwiając dostęp do podejrzanego przedmiotu osobom postronnym.
12. Po przybyciu służb ratowniczych to one przejmują dalsze kierowanie akcją, wobec czego, należy bezwzględnie wykonywać ich polecenia.
13. W każdym przypadku należy zachować spokój i opanowanie w celu uniknięcia ewentualnej paniki, która może spotęgować skutki zagrożenia i doprowadzić do utraty życia, uszczerbku na zdrowiu lub mieniu.
14. Nie wolno bagatelizować ani lekceważyć żadnych informacji o zagrożeniu incydentem bombowym.
15. W przypadku otrzymania przesyłki niewiadomego pochodzenia postępować zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w innej części poradnika.

II. ZASADY ALARMOWANIA SŁUŻB RATOWNICZYCH

1. Osoba, która przyjęła zgłoszenie o podłożeniu ładunku wybuchowego albo zauważyła w obiekcie przedmiot niewiadomego pochodzenia co, do którego istnieje podejrzenie, że może on stanowić zagrożenie dla osób i mienia jest obowiązana o powyższym powiadomić:
- kierownika obiektu lub jego zastępcę,
- administratora obiektu,
- Komendę Powiatową Policji - tel. 997

2. Zawiadamiając Policję, należy podać :
- treść rozmowy ze zgłaszającym o podłożeniu ładunku wybuchowego, którą należy prowadzić wg wskazówek zamieszczonych na końcu instrukcji;
- opis miejsca i wygląd ujawnionego przedmiotu, który może być ładunkiem wybuchowym;
- numer telefonu, na który przekazano informację o zagrożeniu oraz dokładny czas przyjęcia informacji,
- swoje imię i nazwisko;
- uzyskać od Policji potwierdzenie przyjętego zawiadomienia.

III. WYKAZ TELEFONÓW ALARMOWYCH:

1. Komenda Powiatowa Policji - 997
2. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej - 998
3. Szpital Powiatowy - 999
4. Gminne Centrum Reagowania - 14 61 32 008
Telefon alarmowy 112

IV. ZASADY PROWADZENIA AKCJI POSZUKIWAWCZEJ ŁADUNKU WYBUCHOWEGO PO UZYSKANIU INFORMACJI O JEGO PODŁOŻENIU

1. Do czasu przybycia Policji akcją kieruje administrator obiektu, a w czasie jego nieobecności osoba przez niego upoważniona.

2. Kierujący akcją zarządza, aby użytkownicy pomieszczeń dokonali sprawdzenia, czy w tych pomieszczeniach znajdują się:
- przedmioty, rzeczy, urządzenia, paczki itp., których wcześniej nie było i nie wnieśli ich użytkownicy pomieszczeń (mogły być wniesione i pozostawione przez inne osoby, np. interesantów);
- ślady przemieszczania elementów wyposażenia pomieszczeń;
- zmiany w wyglądzie zewnętrznym przedmiotów, rzeczy, urządzeń, które wcześniej w pomieszczeniu były oraz emitowane z nich sygnały (np. dźwięki mechanizmów zegarowych, świecące elementy elektroniczne itp.).

3. Pomieszczenia ogólnodostępne takie, jak: korytarze, klatki schodowe, hale, windy, toalety, piwnice, strychy itp. oraz najbliższe otoczenie zewnętrzne obiektu powinny być sprawdzone przez pracowników obsługi administracyjnej lub ochrony.

4. Zlokalizowanych przedmiotów, rzeczy, urządzeń, których - w ocenie użytkowników obiektu - przedtem nie było a zachodzi podejrzenie, iż mogą to być ładunki wybuchowe, nie wolno dotykać. O ich umiejscowieniu należy natychmiast powiadomić administratora obiektu i Policję.

5. W przypadku, gdy użytkownicy pomieszczeń faktycznie stwierdzą obecność przedmiotów (rzeczy, urządzeń), których wcześniej nie było lub zmiany w wyglądzie i usytuowaniu przedmiotów stale znajdujących się w tych pomieszczeniach, należy domniemywać, iż pojawienie się tych przedmiotów lub zmiany w ich wyglądzie i usytuowaniu mogły nastąpić na skutek działania sprawcy podłożenia ładunku wybuchowego. W takiej sytuacji kierujący akcją może wydać decyzję ewakuacji osób z zagrożonego obiektu przed przybyciem Policji.

6. Należy zachować spokój i opanowanie, aby nie dopuścić do przejawów paniki.

V. AKCJA ROZPOZNAWCZO-NEUTRALIZACYJNA ZLOKALIZOWANYCH ŁADUNKÓW WYBUCHOWYCH

1. Po przybyciu do zagrożonego obiektu policjanta lub policyjnej grupy interwencyjnej administrator obiektu powinien przekazać ww. wszelkie informacje dotyczące zdarzenia oraz wskazać miejsca zlokalizowanych przedmiotów, rzeczy, urządzeń obcego pochodzenia i wskazać punkty newralgiczne w obiekcie.

2. Policjant lub dowódca grupy policjantów przejmuje kierowanie akcją, a administrator obiektu winien udzielić mu wszechstronnej pomocy podczas prowadzonej akcji.

3. Na wniosek policjanta kierującego akcją, administrator obiektu podejmuje decyzje o ewakuacji użytkowników i innych osób z obiektu - o ile wcześniej to nie nastąpiło.

4. Identyfikacją i rozpoznawaniem zlokalizowanych przedmiotów, rzeczy, urządzeń obcych oraz neutralizowaniem podłożonych ładunków wybuchowych zajmują się uprawnione i wyspecjalizowane ogniwa organizacyjne Policji, przy wykorzystaniu specjalistycznych środków technicznych.

5. Policjant kierujący akcją, po zakończeniu działań, przekazuje protokolarnie obiekt administratorowi.

wstecz