DAWNE CHATY

   

Chałupa w Żegocinie.

Chałupa w Bełdnie.

      Dawne domy były budowane z drewna, dachy miały czterospadowe, kryte słomą, bez komina, Ściany były polepione gliną. Dom był zwrócony frontem w kierunku południowym. Pod jednym dachem znajdowała się stajnia, stodoła i izba mieszkalna, obok izby była też komora i sień. Nie było podłogi z desek, tylko klepisko. Na nalepie pieca znajdowało się ognisko, a nad nim wisiał kocioł do grzania wody i smażenia powideł. Dym rozchodził się po izbie i wychodził przez otwór w powale tzw. dziurnik. Do I w. św. powszechny był zwyczaj spania na piecu. W kącie izby stało wyrko dla rodziców. Do siedzenia służyła nieruchoma, znajdująca się przy ścianie drewniana ława. Sień. biegnąca na przestrzał domu służyła za magazyn sprzętu ( żarna, sąsiek itp.). Na strychu często składano siano.
      Sprzęty izdebki to: łóżka wysoko zaścielane poduszkami, malowana skrzynia, stół, krzesła, później także szafa na ubranie. Do lat 80-tych XIX wieku izby oświetlano łuczywem smolnym zwanym potocznie smolówką. Po I wojnie światowej wprowadzono kaganki naftowe (tzw. "żydki"), później lampy naftowe. Pierwsze domy murowane pojawiły się w Żegocinie w latach 30-tych XX wieku.
       W latach 60-tych było w okolicy jeszcze kilkanaście domów wybudowanych w poprzednim wieku, ale już ze zmienionymi dachami (kryte dachówką, eternitem, blachą). Dziś pozostało ich już bardzo niewiele.

GALERIA ZDJĘĆ DAWNYCH CHAT I INNYCH OBIEKTÓW GOSPODARSKICH

[wstecz]