TURYSTYKA - POŁOŻENIE  I CHARAKTERYSTYKA ŻEGOCINY

Wieczorna panorama z Bełdna.

      Gmina Żegocina położona jest w południowej Polsce, na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Wielicko-Ciężkowickiego, przy trasie Bochnia - Limanowa (Bochnia 20 km, Limanowa 15 km). Należy do powiatu bocheńskiego w województwie małopolskim.

     Bardzo malownicze położenie w dolinie Potoku Sanka, w otoczeniu trzech gór: Kamionnej (801 m n.p.m.), Żarnówki (457 m n.p.m.) i Łopusza (568 m n.p.m.), czyni ją atrakcyjną turystycznie dla mieszkańców Krakowa (tylko 50 km odległości), Śląska i nawet dalszych regionów Polski. Z powyższych gór roztacza się szeroka panorama na Beskid Wyspowy ze szczytami: Sałasz, Mogielnica, Śnieżnica itd. Przy sprzyjającej pogodzie można zobaczyć po jednej stronie wyżej położone osiedla Krakowa, a po przeciwnej panoramę Tatr.

    W gminie tej o powierzchni 35,23 km2 pod koniec 2016 roku mieszkało ponad 5440 osób, zajmujących się głównie rolnictwem, ogrodnictwem, rzemiosłem i ostatnio także agroturystyką.
    
    Od 1995 r. herbem gminy jest Topór - znak rodowy założyciela miejscowej parafii, właściciela ziemskiego Zbigniewa Żegoty, który w 1293 r. ufundował w Żegocinie kościół. Osada istniała tu już jednak wcześniej - w czasach Bolesława Krzywoustego, czyli w pierwszej połowie XII wieku.
    
    Żegocina już pod koniec XIX w. była chętnie odwiedzana przez turystów i letników z pobliskich miast. Do dziś zwabia ich piękny krajobraz, czyste powietrze, cisza, gościnność mieszkańców oraz bogaty świat roślin i zwierząt.
    W sezonie letnim odbywa się tu wiele imprez kulturalnych, czynny jest basen kąpielowy (ostatnio tylko w Łąkcie Górnej), zimą działają wyciągi narciarskie na stoku Kamionnej, należące do Stacji Narciarskiej Kamionna - Laskowa.

     Żegocina posiada szereg obiektów sportowo rekreacyjnych (kort tenisowy, ogólnodostępne boiska ze sztuczna nawierzchnią), szlaków i tras turystycznych np. żółty szlak na Kamionną, zielony na Łopusze, szlak po cmentarzach z I wojny światowej, trasy spacerowe (m.in. do źródełka wody mineralnej o składzie mineralnym zbliżonym do wód krynickich). Spacery zapewniają wspaniały wypoczynek, możliwość podziwiania wspaniałych widoków (np. z Przełęczy Widoma - panorama Beskidu Wyspowego oraz Tatr) i dostarczają niezapomnianych przeżyć.

     Do zabytków zlokalizownych na terenie gminy Żegocina można zaliczyć - między innymi drewniany kościółek w Rozdzielu z XV wieku, znajdujący się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, dworek i park podworski w Łąkcie Górnej, czy na przykład ślady I wojny światowej w postaci cmentarzy. Jest tu dużo przydrożnych figur i kapliczek oraz sporo jeszcze dawnych chłopskich zabudowań.

     Czyste powietrze, zdrowa żywność, dużo grzybów i owoców leśnych oraz spokój i gościnność mieszkańców - to dodatkowe atuty zachęcające do odwiedzenia tej pięknej okolicy.

   Gmina Żegocina oferuje dobrą bazę noclegową - gastronomiczną,  hotele, schroniska turystyczne, gospodarstwa agroturystyczne. Mamy nadzieję, że ta krótka charakterystyka zachęci Państwa do odwiedzenia Żegociny, która kryje w sobie wiele niespodzianek, tajemnic oraz pięknych baśni i legend, do poznania których serdecznie zapraszamy.

ZAPRASZAMY !!!

Panorama.
Panorama na Osiedle Mieszkaniowe "Przybyszówka".
Panorama z Rozdziela.
Panorama na Beskid Wyspowy z Łąkty Górnej.