V MŁODZIEŻOWY RAJD TURYSTYCZNY
"Szlakiem cmentarzy I wojny światowej okolic Żegociny"
LASKOWA - ŻEGOCINA        8 - 9 listopada 2002 r.

     
      Już po raz piąty uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjów, wyruszyli na trasy turystyczne prowadzące przez cmentarze I   wojny światowej, znajdujące się na terenie powiatów bocheńskiego i limanowskiego. Uczcili w ten sposób 84 rocznicę odzyskania przez Polskę  niepodległości po I wojnie światowej. 

      Jubileuszowy rajd wypadł okazale. Do udziału w nim zgłosiła się bowiem rekordowa liczba drużyn, bo aż 24. Tak więc szlakiem poległych żołnierzy wędrowało około 250 osób. Na każdym z odwiedzonych cmentarzy rajdowicze zapalali znicze, odmawiali modlitwy, dowiadywali się od przewodników lub nauczycieli podstawowych informacji o wojnie, poległych żołnierzach i samych cmentarzach.
      W pierwszym dniu rajdu, czyli 8 listopada, drużyny wędrowały z  różnych stron w kierunku Żegociny. Od Limanowej, Rajbrotu, Trzciany, Leszczyny, Laskowej od samego rana maszerowały 10-osobowe grupki uczniów i nauczycieli. Byli wśród nich także księża. Wędrówka wymagała   sporego wysiłku fizycznego, gdyż najdłuższe trasy liczyły około 30   kilometrów. Pogoda na szczęście dopisała, więc rajd przebiegał zgodnie z   planem organizatorów: Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie  oraz Gminnego Ośrodka  Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej.
       Wieczorem, pierwszego dnia rajdu, z jego uczestnikami spotkali się organizatorzy (Mieczysław Kędra - dyrektor CKSiT w Żegocinie,  Zdzisław Pajor - GOKSiT w Laskowej) i Wójt Gminy w Żegocinie Jerzy  Błoniarz. Po zakończeniu tego spotkania komisja konkursowa rajdu (Alicja Janiczek, Agnieszka Pączek, Grażyna Prusak - przewodnicząca)  dokonała oceny przygotowanych przez uczestniczące w rajdzie drużyny konkursowych prac: samodzielnie wykonanych wieńców, wierszy o treści patriotycznej, fotografii. Organizatorzy nie zapomnieli o zapewnieniu uczniom rozrywki. W sali widowiskowej, która miała pełnić potem rolę sali sypialnej, rozpoczęła się dyskoteka, która trwała do godziny 22. Potem część grup pozostała w Centrum Kultury w Żegocinie, część zaś została rozwieziona na nocleg do szkoł i schronisk turystycznych.
        Rankiem dnia nastepnego grupy spotkały się ponownie na sniadaniu, by potem wspólnie wyruszyć tzw. stara drogą kościelną z Żegociny do Kamionki Małej. Po drodze na chwilę zatrzymano się przy miejscu tragicznej śmierci ofiar katastrofy awionetki w Rozdzielu. Potem kontynuowano marsz w stronę cmentarza nr 357, zwanego potocznie "Na Jastrząbce" (Funkcjonuje też nazwa "Orłówka"). Tam delegacje wszystkich grup  turystycznych, jak również władz samorządowych gmin Laskowa i Żegocina  oraz powiatu limanowskiego złożyły pod pomnikiem centarlnym cmentarza wieńce i  wiązanki kwiatów. Następnie rozpoczęła się koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Antoniego Myjaka uroczysta msza święta, odprawiana w  intencji Ojczyzny. Uświetniła ją orkiestra dęta z Krosnej.
      Po jej zakończeniu wszystkie drużyny oraz wędrujący już po raz czwarty i piąty wraz z młodzieżą nauczyciele, otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. W konkursowej rywalizacji grup turystycznych z podstawówek najlepsza okazali się "Traperzy" ze Szkoły Podstawowej w
Rozdzielu, którzy wyprzedzili "Sokoły" z Kamionki Małej i "Jaworki" z  Jaworznej. Wśród gimnazjalistów trzy pierwsze miejsca przypadły:   "Sokołom" z Publicznego Gimnazjum w Ujanowicach, drużynie bez nazwy z   PG w Żegocinie i "Traperom" z Publicznego Gimnazjum w Laskowej.

      Trochę zmarznięci, ale zadowoleni z udziału w rajdzie uczniowie, ich opiekunowie oraz organizatorzy pożegnali się około godziny 13,  umawiając się jednocześnie na kolejne spotkanie za rok. Autobusy rozwiozły uczestników rajdu do ich miejsc zamieszkania i w ten sposób zakończył się 5 Młodzieżowy Rajd "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej", impreza o niezaprzeczalnych walorach patriotycznych i turystycznych. 

tols

UCZESTNICY FOTOREPORTAŻ WYNIKI KONKURSU

ORGANIZATORZY DZIEKUJĄ SPONSOROM >>>

RELACJE Z RAJDÓW POPRZEDNICH >>>

[wstecz]